Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

delno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nekatere nevihte se lahko zavlečejo tudi v večerni čas. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 22, v alpskih dolinah okoli 14 stopinj C.
17°C | 31°C
nedelja, 25.06.2017
18°C | 25°C
ponedeljek, 26.06.2017
13°C | 29°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
15°C | 29°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 20h
Zvečer so še možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
17°C
31°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Kaj prinaša nov Zakon o preprečevanju dela in ......


GOSPODARSTVO

| |
13.08.2014      15:40
A A

Kaj prinaša nov Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1)?


Ta zakon, ki prične veljati 18. avgusta 2014, določa, kdaj se opravljanje dejavnosti ali dela šteje za delo na črno, kdaj gre za zaposlovanje na črno, kaj se šteje za omogočanje dela na črno in kaj je nedovoljeno oglaševanje. Ta zakon določa tudi dejavnosti in dela, ki ne štejejo za delo ali zaposlovanje na črno, in organe, ki nadzorujejo izvajanje določb tega zakona. Podjetnikom svetujemo, da preverijo, ali imajo dejavnosti, ki jih opravljajo, registrirane in ali zanje tudi izpolnjujejo zahtevane pogoje.


Deli:

DELO NA ČRNO je opravljanje dejavnosti ali dela, kadar:

- pravna oseba ali tuj pravni subjekt, ki je pravna oseba, opravlja dejavnost, ki ni določena v ustanovitvenem aktu, ali če nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje dejavnosti, določene v ustanovitvenem aktu;

– samozaposlena oseba ali tuj pravni subjekt, ki je samozaposlena oseba, opravlja dejavnost, ki ni vpisana v register, ali nima z zakonom predpisanih listin o izpolnjevanju pogojev za opravljanje te dejavnosti;

– pravna oseba, tuj pravni subjekt ali samozaposlena oseba opravlja dejavnost kljub prepovedi opravljanja dejavnosti;

– tuj pravni subjekt opravlja dejavnost v Republiki Sloveniji brez registrirane podružnice ali brez predpisanega dovoljenja;

– pravni subjekt, ki ima sedež v državi članici Evropske unije, Evropskem gospodarskem prostoru ali Švicarski konfederaciji, ne opravlja dejavnosti storitev v skladu z zakonom, ki ureja storitve na notranjem trgu;

– posameznik opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela, kakor to določa ta ali drugi zakoni.

 

ZAPOSLOVANJE NA ČRNO je, če pravna oseba ali podjetnik, ki izpolnjuje pogoje za opravljanje dejavnosti:

- z delavcem ni sklenil pogodbe o zaposlitvi oziroma pogodbe civilnega prava, na podlagi katere se lahko opravlja delo, in delavca ni prijavil v zdravstveno ter pokojninsko in invalidsko zavarovanje,

- zaposli tujca ali osebo brez državljanstva v nasprotju s predpisi o zaposlovanju tujcev, omogoči delo

dijaka ali študenta brez ustrezne napotnice pooblaščene organizacije za posredovanje dela, ali če

omogoči, da to napotnico uporabi za delo druga oseba,

- omogoči delo dijaka ali študenta brez ustrezne napotnice pooblaščene organizacije za posredovanje

dela, ali če omogoči, da to napotnico uporabi za delo druga oseba,

- nezakonito zaposli državljana tretje države,

- kadar posameznik v svojem imenu in za svoj račun zaposli delavca, ki zanj opravlja delo na črno.

 

NEDOVOLJENO OGLAŠEVANJE

Ni dovoljeno naročanje, objavljanje ali posredovanje oglasov in oglasnih sporočil v časopisih, revijah, na radiu, televiziji in v drugih elektronskih medijih ali na drug način, ki je dostopen javnosti, če pravna oseba, tuj pravni subjekt, samozaposlena oseba, delodajalec ali posameznik ponuja ali oglašuje dejavnost ali delo, ki se šteje za delo na črno po določbah tega zakona; če delodajalec objavi potrebo po delavcu za delo, ki ni vezano na njegovo registrirano ali priglašeno dejavnost. Naročnik oglasa mora ob naročilu oglasa podati izjavo z naslednjimi podatki:  firmo in sedež firme ter osebno ime odgovorne osebe, ali osebno ime in naslov naročnika, in izjavo, da ima dejavnost, vsebina katere se nanaša na objavo oglasa, opredeljeno v ustanovitvenem aktu oziroma vpisano v register. Oglaševalska organizacija ne sme objaviti oglasa, če naročnik oglasa ne poda teh podatkov.

 

DEJAVNOSTI IN DELA, KI NISO DELO ALI ZAPOSLOVANJE NA ČRNO

Za delo na črno ne štejejo sosedska pomoč (opravljanje dela med sosedi posamezniki, kadar med njimi obstaja določena bližina v smislu prebivanja, če med njimi ni sklenjene pogodbe in je delo opravljeno brez plačila), sorodstvena pomoč, nujno delo, humanitarno delo, karitativno delo, delo za invalidske organizacije in prostovoljsko ter dobrodelno delo, osebno dopolnilno delo. Zakon v delu, ki se nanaša na izvajanje osebnega dopolnilnega dela, prinaša kar nekaj sprememb, ki pa bodo pričele veljati s 1.1.2015.

Za zaposlovanje na črno ne štejejo kratkotrajno delo, nujno delo, humanitarno delo, karitativno delo, delo za invalidske organizacije in prostovoljsko ter dobrodelno delo. Za delo ali zaposlovanje na črno tudi ne šteje brezplačna pomoč na kmetijah, planinah in skupnih pašnikih ob sezonskih konicah.

 

KAZNI

Globe za kršitev prepovedi dela na črno znašajo od 2.000 do 26.000 eurov za podjetje ali podjetnika in od 520 do 2.600 eurov za odgovorno osebo.  Z globo od 1.000 do 7.000 eurov se za prekršek kaznuje posameznik, kadar opravlja dejavnost ali delo in ni vpisan ali nima priglašenega dela.Globe za omogočanje dela na črno znašajo od 2.600 do 15.600 eurov za delodajalca in od 420 do 1.600 eurov za odgovorno osebo. Posameznik, ki omogoča delo na črno, je lahko kaznovan z globo od 1.000 do 5.000 eurov. Globe za kršitev prepovedi zaposlovanja na črno znašajo od 5.000 do 26.000 eurov za delodajalca in od 500 do 2.500 eurov za odgovorno osebo ter  od 500 do 2.500 eurov za posameznika, ki dela na črno. Za podjetje ali podjetnik, ki oglašuje delo ali dejavnost na črno, znaša globa od 1.600 do 15.600 eurov.

 

Podrobnejše informacije v besedilu 

Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (ZPDZC-1).

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Šport
Druženje mladih in hoja po vrvi
24.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
24.06.2017 | Družabni dogodki
Kulinarični vikend - Klapa Leut
24.06.2017 | Kino
Dekliška noč
24.06.2017 | Kultura
Koncert: Pihalni orkester Slovenj Gradec
24.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Čompe
24.06.2017 | Kino
Transformerji: Zadnji vitez (3D)
25.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
25.06.2017 | Kino
Churchill
27.06.2017 | Kino
Film tedna: Izginotje
02.07.2017 | Kino
Filmska matineja: Mali šef (sinhronizirano)
02.07.2017 | Kino
Churchill
24.06.2017 | Šport
Druženje mladih in hoja po vrvi
24.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
24.06.2017 | Družabni dogodki
Kulinarični vikend - Klapa Leut
24.06.2017 | Kino
Dekliška noč
24.06.2017 | Kultura
Koncert: Pihalni orkester Slovenj Gradec
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.