Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo sončno z nekaj spremenljive oblačnosti. Nastale bodo krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
17°C | 30°C
nedelja, 25.06.2017
17°C | 25°C
ponedeljek, 26.06.2017
14°C | 29°C
torek, 27.06.2017
14°C | 29°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 30°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 15h
V popoldanskem in večernem času so možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi, ni izključen pojav toče.
17°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Ob zaključku projekta DUO Kunsthandwerk


EVROPSKI PROJEKTI

| |
09.06.2013      22:39
A A

Ob zaključku projekta DUO Kunsthandwerk


Dejstvo je, da rokodelske dejavnosti potrjujejo lokalno in regionalno kulturno identiteto nekega območja.


Razstava izvirnih rokodelskih izdelkov/spominkov Koroške regije na ogled v predverju TIC Slovenj Gradec
Razstava izvirnih rokodelskih izdelkov/spominkov Koroške regije na ogled v predverju TIC Slovenj Gradec
Deli:

Čezmejni projekt DUO Kunsthandwerk – Rokodelska kulturna dediščina v čezmejnem prostoru včeraj, danes in jutri se je od septembra 2010 do junija 2013 izvajal na območju Koroške regije, avstrijske Koroške, na škofjeloškem območju ter Obsotelju in Kozjanskem. Dejstvo je, da rokodelske dejavnosti potrjujejo lokalno in regionalno kulturno identiteto nekega območja. Zato smo se vsi partnerji (v projektu so poleg Podjetniškega centra Slovenj Gradec kot vodilnega partnerja sodelovali še Mestna občina Slovenj Gradec, Zavod za kulturo, turizem in razvoj občine Rogatec, Razvojna agencija Sora, Krščanska kulturna zveza, Slovenska prosvetna zveza ter Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik) zavedali, da je potrebno rokodelska znanja, veščine in spretnosti ohranjati, jih prenašati na mlajše generacije, predvsem pa smo želeli rokodelstvo postaviti kot izhodišče za sodobno, na lokalnih in regionalnih značilnostih utemeljeno ustvarjalnost. Kot ocenjujemo ob zaključku projekta, nam je to zelo dobro uspelo, saj smo s številnimi čezmejnimi dogodki prenašali rokodelska znanja na vse generacije prebivalstva, od najmlajših v vrtcih do odraslih, hkrati pa s pomočjo zunanjih strokovnjakov - etnologov, oblikovalcev in obstoječih rokodelcev, mojstrov mentorjev, uspeli razviti sodobne izvirne in prepoznavne rokodelske izdelke čezmejnega območja, po katerih bodo radi posegali tako domačini kot tudi turisti.

V projektu, ki je bil celostno zastavljen, smo najprej evidentirali, dokumentirali in analizirali stanje na področju rokodelstva, rezultat teh aktivnosti pa so vzpostavljena čezmejna rokodelska podatkovna baza (s seznami rokodelcev, rokodelskih izdelkov, obrti, fotografij ter avdio in videoteka), evidenca pisnih virov in literature o rokodelstvu v čezmejnem prostoru ter projektna naloga. Večina tega je dostopna na spletni strani www.duo-kunsthandwerk.eu. Pomemben del tega je tudi baza mojstrov mentorjev, to so obstoječi rokodelci, ki želijo in znajo deliti svoje rokodelske veščine, znanja in spretnosti z drugimi. S številnimi aktivnostmi smo razvijali prepoznavnost rokodelstva kot dela kulturne dediščine: odvijala so se etnološka srečanja s priznanimi etnologi in oblikovalci; z dvema natečajema za izbor izvirnih rokodelskih izdelkov je bilo razvitih več kot 60 novih rokodelskih izdelkov; s čezmejnimi rokodelskimi delavnicami in rokodelskim učbenikom smo skrbeli za celovit in standardiziran prenos znanj; z rokodelskimi in s fotografskimi razstavami, s Katalogom rokodelskih izdelkov čezmejnega območja, z enotno celostno podobo embalaže in promocijskih elementov, s predstavitvami na etnoloških prireditvah ter z etnološkim dokumentarnim filmom pa za promocijo rokodelstva. Dodana vrednost projekta je predvsem dvig zavedanja o pomenu rokodelstva in rokodelskih znanj kot dela kulturne identitete ter to, da so ta znanja postala dosti bolj cenjena - tako med obstoječimi rokodelci, ki ta znanja posedujejo, kot tudi med prebivalstvom čezmejnega območja.

Trajen rezultat je vzpostavljena skupna razvojna infrastruktura - Mrežni čezmejni informacijski center za domačo in umetnostno obrt oz. rokodelski centri v Slovenj Gradcu, Škofji Loki, Rogatcu in Celovcu, kjer bomo partnerji tudi po zaključku projekta izvajali svetovalno, informacijsko, dokumentacijsko, promocijsko, razstavno funkcijo in tako strokovno skrbeli za razvoj rokodelstva na teh območjih tudi v prihodnje.

Izvedbo projekta DUO Kunsthandwerk so v okviru Operativnega programa Slovenija-Avstrija 2007-2013 sofinancirali Evropski sklad za regionalni razvoj ter Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo na slovenski in Urad koroške deželne vlade na avstrijski strani.

Vse, ki vas zanima rokodelstvo, vabimo, da nas obiščete v Rokodelskem centru Koroške, v 3. Nadstropju PTC Katica, Ronkova 4 v Slovenj Gradcu, nas pokličete po tel.: 02/ 88 42 297 ali pobrskate po spletni strani www.duo-kunsthandwerk.eu.

Do konca junija 2013 si lahko v predverju TIC-a na Glavnem trgu v Slovenj Gradcu ogledate izvirne rokodelske izdelke/spominke za območje Koroške regije, ki so bili izbrani na natečaju.   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Slovenj Gradec!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinsko glasilo Slovenj Gradec
Številka: 52
Izšla: 25.04.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.06.2017 | Šport
Druženje mladih in hoja po vrvi
24.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
24.06.2017 | Družabni dogodki
Kulinarični vikend - Klapa Leut
24.06.2017 | Kino
Dekliška noč
24.06.2017 | Kultura
Koncert: Pihalni orkester Slovenj Gradec
24.06.2017 | Družabni dogodki
Koncert: Čompe
24.06.2017 | Kino
Transformerji: Zadnji vitez (3D)
25.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
25.06.2017 | Kino
Churchill
27.06.2017 | Kino
Film tedna: Izginotje
02.07.2017 | Kino
Filmska matineja: Mali šef (sinhronizirano)
02.07.2017 | Kino
Churchill
24.06.2017 | Šport
Druženje mladih in hoja po vrvi
24.06.2017 | Kino
Avtomobili 3 (sinhronizirano)
24.06.2017 | Družabni dogodki
Kulinarični vikend - Klapa Leut
24.06.2017 | Kino
Dekliška noč
24.06.2017 | Kultura
Koncert: Pihalni orkester Slovenj Gradec
Pokaži več
Skrij
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.