Logo MojaObčina.si
DANES
26°C
16°C
JUTRI
18°C
16°C
Oceni objavo

Velikonočne zanimivosti

PirhIzraz pirh je soroden izrazu piros, kar v madžarščini pomeni rdeča, v grščini ogenj, češka beseda pyreti pa pomeni pordeti. Simbolika rdečih jajc je bila pri vseh enotna – konec zime oziroma začetek pomladi, življenje, vstajenje, sonce, ogenj, kri. Pirhi pri tem simbolizirajo kaplje Kristusove krvi in njegovo vstajenje, saj je bila prvotna barva pirhov rdeča.

Velikonočni zajec: se najpogosteje prikazuje, ko nosi pisanice in je simbol plodnosti. 

Jajce: je prastari simbol življenja in rodovitnosti. Iz jajca se razvije novo, mlado življenje.

Suho meso: pomeni Kristusovo telo.

Korenino hrena: predstavlja žeblje, s katerimi je bil Jezus pribit na križ.


Mojca Švigelj, KŠTM Sevnica
Oglejte si tudi