Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

pretežno jasno
Danes bo precej jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah še nekaj megle ali ostankov oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
16°C | 28°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
20°C | 27°C
petek, 30.06.2017
17°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
28°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

V Muzeju norosti: POVRŠINA // ODPOR


KULTURA

| |
22.10.2015      16:47
A A

V Muzeju norosti: POVRŠINA // ODPORDeli:
Na gradu Cmurek to soboto, 24. oktobra 2015, ob 20. uri, gostimo prav poseben umetniški dogodek. Med nami bodo ustvarjalci, ki se bodo po svoje spopadli z zgodbami, vtisi in okruški, ki prežemajo grajske stene. V najavi so zapisali:

POVRŠINA // ODPOR 

 

je dogodek, ki posega v prostore gradu Cmurek. Ta, prvič omenjen leta 1145, je tekom minulega stoletja zamenjal številne namembnosti: po večstoletnem lastništvu rodbine Stubenbergov, kratkem upraviteljstvu družine Mali in nacistični rabi med Drugo svetovno vojno, je po njej postal dom za onemogle, leta 1956 pa oddelek Zavoda za duševno in živčno bolne Hrastovec. Enota zavoda je delovala do leta 2004, ko se je grad izpraznil v prvem in doslej edinem dejanju psihiatrične dezinstitucionalizacije pri nas. Deset let zatem se je iz lokalne čezmejne iniciative razvil poskus vzpostavitve Muzeja norosti.

 

Ti raznoliki in nespravljivi zgodovinski konteksti (ter režimi oblasti) so močno zaznamovali njegovo arhitekturo. Prostori so nasičeni z zgodovinskimi momenti brez jasne kronologije, zaradi česar se v njih vzpostavlja čas lasten površini, čas nenavadnega soobstoja, brez prej in potem, temveč kvečjemu pod in nad. Zdi se, da je grad zaključil svojo zgodovino, da je postal heterogen monolit, ki se upira slehernemu posegu. Njegov odpor je odpor eklektične celote, v kateri vsaki novi umestitvi grozi, da se bo v razmerju do nje izkazala za nesprejemljivi tujek. 

 

Dogodek si bo naprtil to tveganje in se z umetniškimi deli Tiborja Hajasa, Žive Božičnik Rebec, literarnim branjem Uroša Praha, glasbenim programom Mihe Šajine in spremljevalno videoprojekcijo spoprijel z ‘negativnostjo’ te površine. Poudaril bo odpor prostora, s katerim bo nujno soočen. Izmuzljivo bariero, ki vztrajno zavrača in si podreja kontekst njegovega vpisa. Vendar tudi odpor kot obliko telesnosti. Kot telesnost prostora samega, invertiranega telesa manjkajočih teles, in hkrati anticipacijo prihajajočih teles-tujkov. Pridite.

 

***Vstop je brezplačen.

***Iz Ljubljane bo organiziran prevoz z avtobusom, ki se bo vrnil po koncu dogodka. Za več informacij nam pišite na povrsina.odpor@gmail.com, kjer se tudi zbirajo prijave za prevoz.

***Dogodku bo v prihodnjem letu sledila še istoimenska publikacija o učinkih njegovega posega.

***Dogodek se pripravlja v koprodukciji Paraliterarne organizacije I.D.I.O.T. in Kreativne Cone Šiška ter s podporo Zavoda Muzej norosti, Trate,  JSKD, Moderne galerije + MSUM in KID Pina.

 

Domen Ograjenšek, univerziteno diplomirani filozof, kurator, pisec in kritik sodobne umetnosti. Deluje kot urednik in član raziskovalne skupine revije ŠUM ter redaktor oddaje Art-area na Radiu Študent. 

Živa Božičnik Rebec je diplomirala na ALUO kot oblikovalka stekla in keramike. Študij nadaljuje na magisteriju Kiparstva. Je del Kreativne cone Šiška. Deluje kot umetnica in oblikovalka.

Tibor Hajas (1946 – 1980), madžarski umetnik, ena izmed ključnih figur madžarskega performansa. Od leta 1975 je sodeloval z umetnikom Jánosom Vetőm. Razstavljena dela so del zbirke Arteast 2000+ Moderne galerije +MSUM.

Uroš Prah, pesnik, soustanovitelj Paraliterarne organizacije I.D.I.O.T. in glavni urednik istoimenske revijeprogramski vodja Mednarodnega festivala LITERODROM, soustanoviteljev Zavoda Muzej Norosti, Trate.

Miha Šajina – Shekuza je klaviaturist in producent zasedb Moveknowledgement ter Ewok. Ustvarja tudi glasbo in zvočne efekte za stop-motion animirane filme “Koyaa”, v nočnem času pa s temačnim tehnom trese ljubljansko klubovje pod psevdonimom Shekuza. https://soundcloud.com/shekuza 

Jakob Jurkošek je študent Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani. Ukvarja se s fotografijo, plesom, videom in kostumografijo.

Mia Ventin je oblikovalka iz Hrvaške. Študirala je na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani in Akademiji za oblikovanje v Eindhovnu. Sedaj deluje na različnih področjih oblikovanja, video produkcije in mode. Trenutno živi in dela v Ljubljani ter je del kolektiva Kreativna Cona Šiška.

  

Kontakt: 

e- pošta: povrsina.odpor@gmail.com

https://www.facebook.com/events/600959010044645/

telefonska številka: 040225182 (Domen Ograjenšek), 040208880 (Uroš Prah)


Priloge:
PDF
vabilo_idiot_2015.pdf
49960_vabilo_idiot_2015.pdf (482,86 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šentilj!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.201 | Družabni dogodki
Jutranja telovadba "1000 gibov"
26.06.2017 | Družabni dogodki
"Tarok; Šnops; Šah; Človek, ne jezi se"
26.06.201 | Družabni dogodki
Jutranja telovadba "1000 gibov"
26.06.2017 | Družabni dogodki
"Tarok; Šnops; Šah; Človek, ne jezi se"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.