Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 20.11.2018

oblačno
Ponoči bo po nižinah Primorske začelo deževati, v notranjosti pa se bo sneženje okrepilo. Na Primorskem bo pihala zmerna do močna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 1, na Goriškem in ob morju okoli 4 °C.
4°C | 8°C
sreda, 21.11.2018
2°C | 13°C
četrtek, 22.11.2018
4°C | 13°C
petek, 23.11.2018
3°C | 13°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.11.2018 ob 18h
V noči na torek bo burja na Primorskem na izpostavljenih mestih presegla hitrost 100 km/h. Predvsem na prehodu med Notranjsko in Primorsko bodo razmere povsem zimske, vidljivost bo krajevno močno zmanjšana, veter bo prenašal sneg.
4°C
8°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Vseevropsko zvonjenje zvonov na mednarodni ......


NOVICE

| |
18.09.2018      15:22
A A

Vseevropsko zvonjenje zvonov na mednarodni dan miruDeli:

V Evropi že več kot tisoč let zvonjenje zvonov zaznamuje čas za delo, za počitek in za molitev. Zvonovi so od nekdaj slišno opominjali na red v verskem in posvetnem življenju. Ta zvok sicer obstaja že pet tisočletij in sega v čas pred krščanstvom. Predstavlja medkulturnost, saj doni iz katedral in podružnic, budističnih templjev ter šintoističnih svetišč. Posreduje občutek svečanosti, oznanja minevanje časa in presega omejitve, pogojene z znanjem jezika. Predstavlja kulturo v najširšem smislu.

Glas zvonov je bil vedno in je še danes neizbrisno vtisnjen tudi v zavest in spomin Slovencev, posebej tistih, ki so morali zapustiti dom in rojstni kraj. V njihovi govorici zvonovi pojejo, ko spremljajo praznike, ali jokajo, ko se poslavljajo od umrlih… Z zvonovi je slovenski človek znal muzicirati in to še vedno počenja, ko pritrkava in tako privzdiguje slovesno občutje praznikov. Glas zvonov je bil in je še neločljivo povezan s slovensko dušo, ki je bila globoko ranjena, ko so zvonove v obeh vojnah snemali, da bi jih prelili v topove. Brez zvonjenja je bila njihova vas pustota, slovenska pokrajina pa je izgubljala zvočno podobo tisočletne kulture.

Ob evropskem letu kulturne dediščine 2018 so predstavniki evropskih institucij podprli predlog Nemškega nacionalnega odbora za varovanje kulturne dediščine, da po vsej Evropi istočasno zazvonijo cerkveni in posvetni zvonovi in s tem pričarajo enega izmed vrhuncev evropskega leta kulturne dediščine.

Da ne bi pozabili, kako dragocen je mir za vse nas, se letos spominjamo stoletnice konca prve svetovne vojne in štiristoletnice začetka tridesetletne vojne leta 1618 in njenega konca leta 1648. Zato bodo na mednarodni dan miru 21. septembra 2018, od 18.00 do 18.15 zadoneli vsi zvonovi tudi na naših dveh cerkvah v Šempetru in Vrtojbi ter se tako pridružili vseevropskemu zvonjenju zvonov v pomoč pri zavedanju o naši skupni dediščini!
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.