Logo MojaObčina.si
DANES
33°C
20°C
JUTRI
34°C
20°C
Oceni objavo

Vse najboljše msgr. Aleksander Lestan za 105. rojstni dan

V torek, 14. maja, je v Petrovem domu v Šempetru, kjer že tretje leto preživlja častitljivo starost, svoj 105. rojstni dan praznoval monsinjor Aleksander Lestan. Jubilanta sta obiskala in mu zdravja ter še veliko lepih let v krogu prijateljev voščila tudi župan Milan Turk in podžupan Ivo Podbersič.

Aleksander Lestan izvira iz Mirna, rojen pa je bil leta 1919 v Rečici ob Savinji, saj so njegovo družino ob koncu 1. svetovne vojne pregnali iz Mirna. Po vrnitvi je v domači vasi obiskoval ljudsko šolo in si že kot otrok želel postati duhovnik. Po končanih petih letih šole in petih letih gimnazije v Torinu ter treh letih liceja se je odločil za bogoslovje na Teološki fakulteti v Gorici. Mašniško posvečenje je prejel od goriškega nadškofa Carla Margottija leta 1942. Dobrih osem desetletji dolga duhovniška pot ga je najprej vodila za vikarja v Idrijo (1942–1945), nato za župnijskega upravitelja v Velike Žablje (1945–1953) in v Prvačino (1953–1973). Na zadnje je bil poslan za župnika v Črniče (1973–2004), kjer se je pri svojih 85 letih upokojil in do leta 2021 v župniji ostal kot duhovni pomočnik. Kjerkoli je bil, je storil ogromno dobrega, prispeval je k duhovnemu in gmotnemu napredku skupnosti ter skrbel, da se je podedovana kulturna in sakralna dediščina vzdrževala in obnavljala. Najstarejši duhovnik v slovenski zgodovini in trenutno najstarejši znan moški prebivalec Slovenije danes mirno in varno biva v Petrovem domu v Šempetru v družbi sobratov, upokojenih duhovnikov koprske škofije, in oskrbnika duhovnika Borisa Kretiča.

Tudi sami se pridružujemo čestitkam in gospodu Aleksandru kličemo še na mnoga leta!

Oglejte si tudi