Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

pretežno jasno
Danes bo pretežno jasno, zjutraj in dopoldne bo ponekod po nižinah vztrajala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 °C.
-2°C | 13°C
torek, 21.11.2017
0°C | 12°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
4°C | 12°C
petek, 24.11.2017
8°C | 12°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
13°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Popri - Otroci za prihodnost 2012


ŠOLSTVO

| |
29.05.2012      17:54
A A

Popri - Otroci za prihodnost 2012


V Primorskem tehnološkem parku je 28. maja 2012 potekala Zaključna konferenca projekta POPRI - Otroci za prihodnost 2012, v katerega so bile vključene nekatere regijske osnovne šole. Učencem so bila podeljena priznanja in nagrade. V projektu POPRI, ki je namenjen spodbujanju ustvarjalnosti, inovativnosti, znanosti, tehnike in podjetništva med mladimi, je letos sodelovalo 35 učencev-osnovnošolcev iz petih regijskih šol.


Otroci za prihodnost 2012 z mentorji in županoma Milanom Turkom in Matejem Arčonom.
Otroci za prihodnost 2012 z mentorji in županoma Milanom Turkom in Matejem Arčonom.
Deli:

Organizator, Primorski tehnološki park, je tudi letos uspešno zaključil projekt POPRI, ki poteka že sedmo leto zapored. Z zadovoljstvom ugotavljamo, da se je ustvarjalnosti, inovativnosti, raziskovanja  in podjetniških veščin  v sedmih letih učilo skupaj skoraj 1450  mladih. Osrednja nit projekta POPRI je z idejo preseči meje prihodnosti, pri čemer mladi pod mentorstvom izdelujejo raziskovalne naloge, inovativne izdelke in poslovne načrte. Pred koncem šolskega leta rezultate dela predstavijo in zagovarjajo članom strokovne komisije, ter se na ta način potegujejo za privlačne nagrade.

 

Otroci za prihodnost  je sklop za učence starosti od 6 do 14 let. V letošnjem natečaju je sodelovalo pet  osnovnih šol: OŠ Solkan, OŠ Frana Erjavca Nova Gorica, OŠ Ivana Roba Šempeter, OŠ Dobravlje in OŠ Danila Lokarja iz Ajdovščine. Učenci so pripravljali raziskovalne naloge, pri čemer so se učili kreativnega razmišljanja pri reševanju problemov. Učenci so 11. aprila letos zagovarjali svoje inovativne ideje in raziskovalne naloge pred ocenjevalno komisijo, sestavljeno iz članov iz gospodarske, akademske sfere in praktikov. Naloga ocenjevalcev je bila, da raziskovalne naloge in izdelke ocenijo in uvrstijo v tri kategorije priznanj: zlato, srebrno ali bronasto. Na zaključni konferenci je bilo na tej osnovi podeljenih:

  • 11 zlatih priznanj    
  • 12 srebrnih priznanj
  • 9 bronastih priznanj

Tudi letos so med dobitniki zlatih priznanj zelo zanimive in inovativne rešitve kot na primer med mlajšimi inovatorji:   inovativne bobnarske palice, šolski stol s podporo, sodobna šolska omarica, pohištvo izdelano v celoti iz odpadnih materialov, ptičje krmilnice in strašila iz odpadnih dežnikov. Starejši inovatorji pa so predstavljali ideje o tem, kako izdelati inovativno in ekološko strašilo za divje prašiče, kako preprečiti vožnjo v nasprotno smer na avtocesti, izdelali so mini hidroelektrarno, natakarja na gosenicah, naravno kozmetiko, peletni kuhalnik, preučevali, kako povečati varnost pri starejših avtomobilih in predstavili načrt za sodobno letališče.  Mladi raziskovalci pa so preučevali varnost pri uporabi interneta, možnosti izdelave in uporabe računalniških igric, začrtali tržne smernice za inovativno modularno pohištvo Funny Cube, najmlajši pa so ugotavljali vpliv sil na gibanje in izdelali najrazličnejša prevozna sredstva.

Vse  naloge in inovativne ideje so bile plod trdega dela in radovednosti ter iznajdljivosti, ki so jo dokazali mladi  v svojih izdelkih in raziskovanjih. Ob njih so stali mentorji, ki so jih skozi celotno delo motivirali, podpirali in zaupali v njihove ideje in raziskovanja.

 

Vloga sklopov Podjetje za prihodnost in Izkušnje za prihodnost se je letos odražala skozi celoten natečaj v povezovanju mladih s podjetniki in izkušenimi strokovnjaki. Mladi inovatorji in raziskovalci so se lahko po izboru strokovne komisije udeležili ožjega izbora na  državnem Srečanju mladih raziskovalcev Slovenije, ki ga organizira Zveza za tehnično kulturo Slovenije.

 

Na srečanju so sodelovali učenci zadnjih štirih razredov osnovnih šol z raziskovalnimi nalogami ter inovativnimi projekti, ki so jih razvijali v okviru projekta POPRI. Zlata nagrajenca in obenem prva v državi sta bila na področju Varnosti v cestnem prometu, učenca Kristjan Pahor in Luka Gajšek, oba učenca Oš Solkan. Iz iste šole je dosegla prvo mesto med osnovnošolci tudi učenka Sanja Celeste Smareglia, ki je na področju Računalništva in komunikacij zagovarjala raziskovalno nalogo Varna raba interneta. Iz OŠ Dobravlje je učenec Borja Slamič z nalogo Otroci radi igramo računalniške igre. Ali jih lahko tudi delamo? na istem področju osvojil srebrno nagrado.

 

Primorski tehnološki park bo projekt POPRI organiziral tudi v naslednjem letu. Ob tej priložnosti se v Primorskem tehnološkem parku zahvaljujejo udeležencem in mentorjem tekmovanja za sodelovanje ter sponzorjem in donatorjem za nagrade. Za finančno podporo se zahvaljujejo Mestni občini Nova Gorica in Občini Šempeter-Vrtojba, brez katerih projekta ne bi mogli izpeljati.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.