Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno, sprva v vzhodni Sloveniji še zmerno do pretežno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-2°C | 13°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 12°C
četrtek, 25.01.2018
1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
7°C | 14°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
13°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Prvi dogodki ob praznovanju 70-letnice ......


KULTURA

| |
25.04.2015      10:46
A A

Prvi dogodki ob praznovanju 70-letnice osvoboditve za namiDeli:

V petek, 24. aprila, so se v Šempetru z odprtjem doprsnega kipa prof. dr. Francija Derganca, po katerem nosi naša bolnišnica ime, začele slovesnosti in dogajanja ob praznovanju 70. obletnice osvoboditve. Slovesnost je s pesmijo obogatil Moški pevski zbor Šempeter pod vodstvom Mirana Rustje, zbrane pa so nagovorili župan Milan Turk v uvodnem pozdravu, dr. Ivan Cibic ter slavnostna govornica, v. d. direktorice zavoda prim. Nataša Fikfak. Osnutek doprsnega kipa prof. dr. Francija Derganca, ki ga je izdelal akademski kipar Drago Vid Rozman iz Ljubljane, od včeraj tako stoji poleg drugih velikih mož v bolnišničnem parku ob Coroninijevem dvorcu. Postavitev kipa so finančno omogočili Društvo vojnih invalidov Severne Primorske, Kluba prijateljev SVPB Franja in Pavla ter Društvo vojnih invalidov RS.

 

Dogajanje se je nato preselilo v notranjost Coroninijevega dvorca, kjer je bila odprta razstava  z naslovom II. svetovna vojna iz zbirk Goriškega muzeja. Razstava, ki sta jo pripravila kustosa Goriškega muzeja Katarina Brešan in Borut Koloini, predstavlja izbor likovnih del različnih umetnikov in partizanskega tiska na temo Narodno osvobodilnega gibanja. Postavitev tako zaobjema ustvarjalno in propagandno delovanje med vojno in po njej. "V času narodno osvobodilnega boja so bili majhni tiskani letaki in radijska poročila zelo uspešni. [...] Delovali so vzpodbudno in ljudi prepričevali o nujnosti boja in koristnosti zbiranja pomoči za partizane v boju. Obsežnejše knjige in predvsem zbirke pesmi, ki so jih tiskali v partizanskih tiskarnah, so imele velik simbolni pomen. Po eni strani so dokazovale tehnične zmožnosti ilegalnega gibanja, hkrati pa so slovensko besedo povzdigovale preko meje uporabnosti. S širjenjem umetniških dosežkov so dokazovale kulturni domet naroda, ki sta mu fašizem in nacizem odrekla pravico do obstoja", sta zapisala avtorja razstave. Umetnost je postala v času NOB nosilka družbenih sprememb in v tem procesu se je sama spreminjala ter hkrati ustvarjala pogoje za lasten nadaljni razvoj. Postala simbolno orožje, vendar tudi samorefleksija. "Umetniška dela, ki so nastajala med vojno in še desetletja po njej, so skozi raznolike likovne pristope in osebne izraze zaobjela tragedijo človeštva, postala so obsodba, opozorilo." S pestrostjo prikazanega gradiva je tako v Coroninijevem dvorcu prikazan izbruh ustvarjalnosti, ki ga je boj za narodno in socialno osvoboditev sprožil v zatiranih ljudeh.

 

Petkov večer pa se je zaključil na trgu in s tradicionalnim dvigovanjem mlaja, ki je tokrat nekoliko prej kot navadno okrasil šempetrski »plac«. Člani Turističnega društva Občine Šempeter-Vrtojba so ga ob sodelovanju krajevnih organizacij ZB za vrednote NOB Šempeter in Vrtojba tokrat še posebej bogato okrasili.

 

Pred nami je tako še osrednja slovesnost Svoboda je zasijala, ki jo Območno združenje borcev za vrednote NOB Nova Gorica in Občina Šempeter-Vrtojba v sodelovanju z ostalimi goriškimi občinami v nedeljo, 26. aprila 2015, ob 11. uri zaradi napovedanega slabega vremena pripravljata v Športnem centru HIT.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.