Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
8°C | 18°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 9h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
18°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila

Za večjo varnost v času božično-novoletnih ......


PROMET, OPOZORILA, OBVESTILA

| |
21.12.2015      18:32
A A

Za večjo varnost v času božično-novoletnih praznikovDeli:

Policisti Policijske uprave Nova Gorica so ob bližajočih se praznikih pripravili nabor nasvetov za večjo varnost v tem prazničnem času, s katerimi želijo prispevati k varnosti življenja, zdravja in premoženja tukajšnjih prebivalcev. Za lastno varnost namreč največ lahko stori vsakdo sam.

1. Upoštevajte osnovne zaščitne ukrepe pri varovanju svojega premoženja!

 

Žal se prepogosto dogaja, da posamezniki samozaščitnemu ravnanju tudi v času božiča in novoletnih praznikov posvečamo premalo pozornosti in zato lahko postanemo v tem času žrtve tatvin, vlomov v stanovanjske hiše, stanovanja, motorna vozila, poslovne in druge prostore… Nepridipravi namreč v tem času ne počivajo in izkoristijo odsotnost ljudi. Občanom zato policaji svetujejo, da v osebnih vozilih ne puščajo vrednejših predmetov na vidnih mestih (npr. na sedežih) ter da vozila dosledno zaklepajo in ne puščajo ključev v ključavnicah, saj nekateri storilci kaznivih dejanj izkoristijo gnečo in nepazljivost ljudi ter izvršijo kazniva dejanja (tatvine torbic, denarnic, mobilnih telefonov itd.).

 

Policisti v zvezi s preprečevanjem premoženjskih kaznivi dejanj pozivajo k upoštevanju osnovnih samozaščitnih ukrepov in v primeru izvršenih vlomov ali tatvin v stanovanjske hiše ali druge objekte, stanovanja, motorna vozila… Občanom svetujejo, da nemudoma pokličejo policiste najbližje policijske postaje ali znano interventno številko policije 113 oz. anonimni telefon Policije 080 1200 z namenom odkritja storilca kaznivega dejanja in do prihoda policistov ničesar ne prijemajo ali premikajo zaradi morebitnega poškodovanja ali uničenja sledi, ki bi lahko pripeljale do odkritja storilca kaznivega dejanja. V primeru, če postanete žrtev kaznivega dejanja, lahko policistom pomagate pri izsleditvi storilca tudi tako, da si poskušate zapomniti čim več podatkov o storilcu: izgled storilca, smer bega, prevozno sredstvo, s katerim se je odpeljal.

 

2. Previdno na cestah!

 

Ponovno opozarjajo vse udeležence cestnega prometa, da so na cestah previdni in da ne vozijo pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali psihoaktivnih zdravil, hitrost pa prilagodijo vremenskim razmeram, saj želijo zagotoviti večjo stopnjo varnosti vsem udeležencem v cestnem prometu. Alkohol in vožnja v cestnem prometu nista združljiva. Vozniki morajo biti za volanom trezni in se v primeru pitja alkoholnih pijač odločiti za drugačno obliko prevoza (prevozi s svojci, prijatelji, organizirani prevozi z avtobusi oz. drugimi oblikami javnega prevoza, uporaba taxi služba…) in varno pripotovati domov.

 

V zimskem času, ko so vremenske razmere nepredvidljive, moramo udeleženci v prometu, predvsem vozniki motornih vozil, računati na možne hitre spremembe voznih razmer. Ob spremenjenih voznih razmerah je temeljni pogoj za varno udeležbo v prometu ustrezna zimska oprema motornega, pa tudi priklopnega vozila, za kar moramo pravočasno poskrbeti.

 

Vse, ki se bodo v tem času peš odpravili na različne novoletne zabave, pa policisti opozarjajo, da z nošenjem svetlejših oblačil, uporabo kresničk ter drugih izdelkov z odsevnimi površinami udeleženci cestnega prometa v mraku, ponoči ali slabši vidljivosti (npr. močan dež, megla ali druge neugodne vremenske okoliščine) postanejo bolj vidni ter tako omogočijo drugim udeležencem v cestnem prometu, da jih pravočasno opazijo.

 

Policisti vse organizatorje javnih prireditev in lastnike gostinskih lokalov opozarjajo na  pazljivost pri točenju alkoholnih pijač in spoštovanje določb Zakona o omejevanju porabe alkohola.

 

3. Namesto petarde raje pamet v roke!

 

Tudi letos policija uporabi pirotehničnih izdelkov namenja precej pozornosti, saj se predvsem v času božično-novoletnih praznikov običajno bolj pogosto uporablja različne vrste pirotehničnih izdelkov - kljub zakonsko predpisanim visokim globam za morebitne kršitve. Uporaba pirotehničnih izdelkov je številnim posameznikom ali skupinam oseb pogosto v zabavo, medtem ko je mnogim takšno početje neprijetno, vzbuja strah in občutek ogroženosti. Žal vsako leto pa pri uporabi tovrstnih izdelkov prihaja tudi do telesnih poškodb, kršitev javnega reda in miru, materialne škode in pritožb ter klicev s strani občanov nad pretirano, nehumano ali objestno uporabo pirotehničnih izdelkov.

Pri tem ni odveč opozoriti tudi na dejstvo, da neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov ni nevarna in moteča zgolj za ljudi temveč tudi za živali. Policisti zato pozivajo vse lastnike in skrbnike živali, naj v tem prihajajočem prazničnem času, ko se uporaba pirotehnike, predvsem ognjemetov in drugih pirotehničnih izdelkov, v primerjavi z drugimi obdobji leta bistveno poveča, poskrbijo za svoje hišne ljubljenčke.

 

Že pred več leti je sprememba zakonodaje na tem področju (Zakon o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih) povsem prepovedala prodajo, posest in uporabo ognjemetnih izdelkov kategorij 2 in 3, katerih glavni učinek je pok (predvsem so to petarde najrazličnejših oblik in moči).

 

Pirotehničnih izdelkov 1. kategorije, katerih glavna značilnost je pok, ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.

 

V letošnjem letu se nekoliko spreminjajo določbe Zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih (ZEPI-A). Tako je prodaja ognjemetnih izdelkov 1. kategorije, katerih glavni učinek je pok, fizičnim osebam dovoljena v času od 19. do 31. decembra, njihova uporaba pa je dovoljena od 26. decembra do vključno 1. januarjain ne 2. januarja, kot je bilo doslej. Uporaba pirotehničnih izdelkov v nasprotju s temi omejitvami pomeni prekršek, za katerega je predvidena globa od 400 do 1200 evrov, in da ob tem policisti izdelek zasežejo, tudi če ni storilčeva last. Uporaba ostalih pirotehničnih izdelkov (rakete, fontane, baterije, pirotehnične vžigalice, čudežne svečke, zlati dež, tortne fontane, čmrlji ...) ostaja dovoljena skozi celo leto.

 

Neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov je praktično problem vseh, zato vse starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje opozarjajo na nevarnosti in možne posledice. Če pa kljub temu kupujete oz. boste v zgoraj navedenem časovnem obdobju uporabljali pirotehnične izdelke pozivajo, da z zgledom pripomorete k preprečevanju neželenih posledic. Pirotehniko uporabljajte v skladu z navodili proizvajalca, uporaba pa naj bi čim manj moteča za okolico. Pomembno vlogo imate tudi starši, ki s svojim obnašanjem in odnosom do pirotehničnih izdelkov vplivate na zavest in obnašanje otrok. Naj trenutek užitka ne pusti nepopravljivih, bolečih ali celo usodnih posledic.

 

Policisti Policijske uprave Nova Gorica vsem občankam in občanom želijo varno in mirno preživetje božično-novoletnih praznikov in vse dobro tudi v letu 2016!
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.