Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in delu Notranjske zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
8°C | 18°C
torek, 24.10.2017
3°C | 20°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Obeležitev 70. obletnice vrnitve izgnancev na ......


NOVICE

| |
04.09.2015      15:10
A A

Obeležitev 70. obletnice vrnitve izgnancev na domoveDeli:

Z otvoritvijo razstave o prisilnem delu v nacistični Nemčiji ter poznejšo slovesnostjo s pogovorom o izgnancih smo v Šempetru pri Gorici v četrtek, 3. septembra, zaznamovali 70-letnico vrnitve izgnancev na svoje domove. S slovesnostjo v Šempetru so se želeli organizatorji, Društvo izgnancev Slovenije 1941-1945 OO Nova Gorica v sodelovanju z Občino Šempeter-Vrtojba, Muzejem novejše zgodovine Ljubljana in Škofijsko gimnazijo Vipava, pokloniti vsem žrtvam vojnega nasilja – civilnim prebivalcem, ki so preživeli nasilje fašizma in nacizma, partizanom, ki so se borili in bili pripravljeni žrtvovati svoja življenja za svobodo, izgnancem, taboriščnikom, izseljencem, še posebej pa tistim, ki vseh teh grozodejstev niso preživeli.

 

Tako je bila najprej v avli Coroninijevega dvorca odprta razstava o prisilnem delu v nacistični Nemčiji, ki je plod raziskovanja skupine dijakov Škofijske gimnazije Vipava in dijakov Max-Beckmann-Oberschule iz Berlina v okviru projekta Life stories behind history (Življenjske zgodbe v zgodovini). Nato pa so se zbrani, med katerimi so bili tudi nekdanji izgnanci, preselili v Kulturno dvorano v Šempetru na slovesnost, kjer so posebno pozornost posvetili med nami še živečim izgnancem, in si premierno ogledali izbor posnetih zapisov njihovih spominov na te hude vojne čase.

 

Novogoriško društvo izgnancev je sicer pod vodstvom predsednice Dore Levpušček in ob pomoči Monike Kokalj Kočevar iz Muzeja novejše zgodovine iz Ljubljane v dveh letih posnelo številne pripovedi izgnancev iz območja cele severne Primorske. "Naše društvo si prizadeva, da se ohrani spomin na te medvojne dogodke, da se preživeli družijo, povedo svoja doživetja tistim, ki smo imeli to srečo, da nismo doživeli vojne, pa tudi, da bi se jim popravila krivica, ki je nastala v času vojne", ob tem pravi predsednica območne organizacije Dora Levpušček. Z zbiranjem gradiva, posnetki izjav in dogodki, kot je bil tokratni, želijo ohraniti verodostojen spomin na čas nasilja nad civilnim prebivalstvom v drugi svetovni vojni.

 

Dogajanje ob obeležitvi 70. obletnice vrnitve izgnancev na domove je v svoj fotografski objektiv ujel Janko Lipovšek.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.