Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
13°C | 18°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 18°C
torek, 24.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
19°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Postavljeni mlaji v Šempetru in Vrtojbi


LOKALNE SKUPNOSTI, DOGODKI

| |
01.05.2013      12:15
A A

Postavljeni mlaji v Šempetru in VrtojbiV gornji Vrtojbi.
V gornji Vrtojbi.
Deli:

Kot tradicionalno, tudi letos mlaji krasijo občino Šempeter-Vrtojbo. Večinoma so bili postavljeni na predvečer praznika dela. Za njihovo postavitev so zaslužni člani Turističnega društva Občine Šempeter-Vrtojba, obeh Krajevnih odborov, gasilci PGD Šempeter ter številni drugi posamezniki, ki so pri dvigovanju dreves priskočili na pomoč.

Mlaj je nad koreninami podrto drevo, ki je preneseno iz naravnega okolja na slavnostni prostor, kjer ga samostojno postavijo. Gorazd Makarovič piše, da je takšna oblika mlaja nastala proti koncu srednjega veka. Pomeni mlajev so bili v različnih časih in različnih družbenih okoljih različni. Vedno pa je bil namenjen slavnostni rabi, najprej zlasti osebni počastitvi in v cerkveni rabi obeležitvi praznika. Tisti, ki ga je postavil, je pokazal, da je gozdni lastnik. V drugi polovici 19. stoletja se je ta pravica razširila in postavljanje mlaja se je iz mesta selilo na podeželje, kjer so mlaji predstavljali lokalni, deželni in narodno reprezentativni pomen. Danes je postavljeni mlaj simbol praznika dela.

Mlaji so različni, vsem pa je skupno, da je že na daleč videti, da so umetno obdelani ali okrašeni. Kakšni so letošnji mlaji si lahko ogledate v fotogaleriji. Seveda so bili tudi izmerjeni z laserskim merilcem od tli do zastave (se pravi podaljška nad mlajem):

  • na Trgu v Šempetru je visok 25,50 m,
  • mlaj pri Rutinci (Joco) meri 21,50 m,
  • mlaj v gornji Vrtojb pa je visok 20,30 m.Priloge:
PDF
Gorazd Majarovič: Razvoj majev in mlajev na Slovenskem
12472_urn_nbn_si_doc-s5cqwrg9-razvojmajevinmlajevnaslovenskem.pdf (5,77 MB)
PDF
Gorazd Majarovič: Razvoj majev in mlajev na Slovenskem
124725232b_urn_nbn_si_doc-s5cqwrg9-razvojmajevinmlajevnaslovenskem.pdf (5,77 MB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.