Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

pretežno jasno
Danes bo povečini sončno, sprva v vzhodni Sloveniji še zmerno do pretežno oblačno. Najvišje dnevne temperature bodo od 4 do 9, na Primorskem do 12 °C.
-2°C | 13°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 12°C
četrtek, 25.01.2018
1°C | 8°C
petek, 26.01.2018
6°C | 11°C
sobota, 27.01.2018
7°C | 14°C
Opozorila
Torek, 23.1.2018 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
-2°C
13°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Na XXI. srečanju gospodarstvenikov Primorske ......


GOSPODARSTVO, DOGODKI

| |
02.06.2016      9:00
A A

Na XXI. srečanju gospodarstvenikov Primorske spregovorili o možnostih in priložnostih za izboljšanje poslovnega okolja in podelili priznanja najboljšim inovacijam v regijiDeli:

Območna gospodarska zbornica za severno Primorsko je konec maja v Novi Gorici organizirala že XXI. srečanje gospodarstvenikov Primorske in v partnerstvu z ministrstvom za gospodarski razvoj in tehnologijo ter agencijo Spirit Slovenija podelila priznanja za najboljše inovacije v regiji. Ob tej priložnosti so podelili šest zlatih in pet srebrnih priznanj najboljšim inovacijam v regiji, ki jo bodo na državnem tekmovanju zastopale inovacije podjetij Hidria AET, Kolektor Group in Mahle Letrika.

Prav o inovacijah kot regijski priložnosti za globalno prepoznavnost je tekla beseda na gospodarskem forumu, ki so ga organizirali v okviru srečanja in kjer so iskali možnosti za izboljšanje poslovnega okolja, ki bodo spodbujale razvojne in izvozne aktivnosti gospodarstva. Kot sta v razpravi izpostavila direktor družbe Mahle Letrika Bovec Mitja Gorenšček in direktor Radia Cerkno Ivan Seljak, je odmaknjenost od centra po eni strani prednost – v regiji namreč ostajajo trdoživi ljudje, ki z razmišljanjem z lastno glavo pripomorejo k večji inovativnosti, po drugi pa velika pomanjkljivost. Največjo težavo zagotovo povzroča dotrajana prometna infrastruktura, država pa bi morala več narediti za to, da bi vsem gospodarstvenikom omogočila enake pogoje poslovanja. Slednji imajo pričakovanja tudi do lokalne skupnosti: po besedah Mitje Gorenščka bi bilo nujno sprejeti ukrepe za zmanjšanje odliva mladih iz regije v večje centre, urediti industrijske cone ter cestno in elektro infrastrukturo, obenem pa razbremeniti stroške dela.

Da je za dvig konkurenčnosti ključnega pomena povezovanje izven občinskih meja in na skupnih nastopih v tujini, meni predsednik Hitove uprave mag. Dimitrij Piciga. Imeti ob pravem času pravilno izobražen kader je danes po njegovih besedah ena največjih ovir, po drugi strani pa je pomanjkanje kadrov že pozitivni znak okrevanja gospodarstva, poudarja Piciga. Odvetnik Samo Sanzin, ki deluje na čezmejnem območju Goriške, je na forumu izpostavil preslabo čezmejno povezanost. Njegove stranke se sicer zanimajo za odpiranje podjetij na slovenski strani, vendar območje nima lokalne železniške povezave. Od tega jih odvračajo tudi dolgotrajni postopki ustanavljanja podjetij. Tomi Ilijaš, direktor podjetja Arctur, pa opozarja na čedalje večje zahteve države do gospodarstvenikov in na drugi strani prepočasno odzivnost državne uprave. »Vsako leto je težje biti podjetnik. Država namreč vsako leto dodaja nove stvari, ki jim moramo podjetniki slediti, še zlasti v srednjih, malih in v mikro podjetjih. Obenem pa lahko govorimo o dveh hitrostih v gospodarstvu in državni upravi, s katero imamo podjetniki opravka. Mi smo hitri, država pa dela z desetkratnikom počasneje. Včasih je prav nerazumljivo, ko moramo mi državni upravi razlagati osnovne stvari«.

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v tej luči v Novi Gorici napovedal boljše razmere, med ukrepi za spodbujanje gospodarskega razvoja pa je omenil ugodnejše davčne obremenitve, reformo prostorske zakonodaje, deregulacijo poklicev in prožnejšo delovno zakonodajo. Na srečanju gospodarstvenikov sta minister in predsednik GZS, Marjan Mačkošek, tudi podelila šest zlatih in pet srebrnih priznanj najboljšim inovacijam v regiji. Srebrna priznanja so si prislužili v podjetjih SAOP, Gostol-Gopan, Gostol TST, Lindab IMP Klima in Editor, zlata pa dr. Mojca Stubelj Ars, Hidria Rotomatika, Hidria AET, Kolektor Group in dve priznanji Mahle Letrika. Najboljše tri inovacije - gre za Hidria AETERNUS - low-voltage metalna čepna svečka II. generacije iz Hidrie AET, implementacijo okolju prijaznega in ekonomičnega plazemskega procesa napraševanja funkcionalnih prevlek v proizvodnjo komponent za elektro in avtomobilsko industrijo Kolektor Group in Heavy duty elektomagnetno stikalo za zaganjalnike s kontrolirano silo pri vklopu Mahle Letrika - se bodo  udeležile državnega tekmovanja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.