Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

jasno
Ponoči se bo od zahod zjasnilo in zjutraj bo povsod pretežno jasno. Predvsem v severni in vzhodni Sloveniji bo pihal okrepljen severni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, v zatišnih legah okoli 0 stopinj C.
3°C | 20°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 19°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 20°C
petek, 27.10.2017
7°C | 19°C
sobota, 28.10.2017
8°C | 16°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
3°C
20°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Zaključen projekt Obnovljivi viri energije v ......


UČINKOVITA RABA ENERGIJE, EVROPSKI PROJEKTI

| |
03.06.2015      15:42
A A

Zaključen projekt Obnovljivi viri energije v primorskih občinahFotovoltaična elektrarna na protihrupni ograji hitre ceste A2 odsek Bazara-Vrtojba.
Fotovoltaična elektrarna na protihrupni ograji hitre ceste A2 odsek Bazara-Vrtojba.
Deli:

V sredo, 3. junija 2015, se je odvila zaključna prireditev projekta Obnovljivi viri energije v primorskih občinah z OVE in URE dnevom 2015. Po petih letih se s tem na Primorskem zaključuje uspešen projekt, ki je bil financiran s sredstvi Švicarskega prispevka v okviru Slovensko-švicarskega programa sodelovanja za zmanjševanje gospodarskih in socialnih razlik v razširjeni Evropski uniji ter vključenih občin Brda, Cerkno, Ilirska Bistrica, Piran, Pivka, Tolmin, Šempeter-Vrtojba, mestnih občin Koper in Nova Gorica ter Triglavskega narodnega parka. Kot izvajalska agencija pa je projekt vodila Goriška lokalna energetska agencija – GOLEA.

 

V okviru omenjenega projekta je bila v naši občini postavljena sončna elektrarna na protihrupni ograji hitre ceste A2 odsek Bazara-Vrtojba in energetsko sanirana stavba Podružnične šole Vrtojba. Izveden je bil tudi obsežen in kompleksen izobraževalni program, ki je obsegal izobraževanja učiteljev, krožke in tehnične dneve na temo obnovljivih virov (OVE) in učinkovite rabe energije (URE), OVE in URE didaktične pripomočke za pouk, natečaj ter OVE in URE dan.

 

Projekt se je zaključil v Novi Gorici s prireditvijo "Iz preteklosti v prihodnost". Dogajanje se je začelo z gledališko trilogijo »Don Kihot med preteklostjo in prihodnostjo«. Gledališka trilogija, ki jo je režirala Samanta Kobal, je pred udeležence postavila vprašanja varovanja narave, onesnaževanja vseh vrst, ponovne uporabe in iskanja rešitev nanje. V trilogiji so nastopali učenci treh šol, in sicer učenci OŠ Ivana Roba Šempeter pri Gorici, Podružnična šola Vrtojba, ki so v zgodbi »Don Kihot pri kraljici vetra« odigrali dogajanje v preteklosti, v letu 1517, ko je narava še neokrnjena, a zametki človeškega hlepenja po obvladovanju narave in človeka so že vidni. Učenci OŠ Miren so v zgodbi »Don Kihot na dvornem slavju« odigrali dogajanje v sedanjosti, v letu 2015, učenci OŠ Košana, pa so v zgodbi »V kraljestvu Smrgodol« ujeti v dolgočasno in plastično prihodnost. Scena in kostumi so nastali po načelu 3R: zmanjšaj, ponovno uporabi in recikliraj, zato so uporabili rabljena oblačila, rabljene predmete in embalažo.

 

V nadaljevanju je sledila slavnostna razglasitev zmagovalcev letošnjega natečaja. V vsaki starostni skupini je komisija izbrala najboljše izdelke prijavljenih šol in vsi so bili enakovredni.

 

Poleg tega so na prizorišču na travniku primorske šole pokazale kaj vse so v zadnjih treh letih ustvarjale na temo obnovljivih virov in učinkovite rabe energije ter trajnostnega razvoja, otroci so delali poskuse na Experia in eHiša postojankah, vozili električno kolo ali skuter in testirali Fajn Bicikl in kolo na sončne celice, zabavali so se s Piko Friko, se igrali na igralih, preizkusili so se v igranju švicarskega inštrumenta »Alpski rog« in skupaj so repali s Trkajem.

 

Prireditve se je udeležilo tisoč otrok primorskih šol in vrtcev med katerimi so bili tudi predstavniki Osnovne šole Ivana Roba s podružnicama ter dvesto gostov, med njimi tudi veleposlanik Švice v Sloveniji Nj. Eksc. Pierre-Yves Fux in gostje iz Švice, predstavniki Službe vlade za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, vodja tehnične pisarne na Ministrstvu na infrastrukturo Tilen Smolnikar, številni župani, med njimi tudi župan Milan Turk, direktorji in predstavniki primorskih občin, ravnatelji šol in vrtcev ter predstavniki Triglavskega narodnega parka.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.