Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
9°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
9°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
8°C | 22°C
petek, 20.10.2017
10°C | 22°C
sobota, 21.10.2017
11°C | 21°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Evropski projekti

Pohod po Poti miru v občini Šempeter-Vrtojba...


TURIZEM, EVROPSKI PROJEKTI

| |
31.03.2014      15:10
A A

Pohod po Poti miru v občini Šempeter-VrtojbaDeli:
V soboto, 29. marca, sta Občina Šempeter-Vrtojba in Društvo soška fronta Nova Gorica organizirala pohod po Poti miru, ki je speljana po občini Šempeter-Vrtojba. S tem je bil tudi uradno odprt nov del Poti miru od Alp do Jadrana, ki Zgornje Posočje povezuje z Jadranom. Po vzoru že obstoječe Poti miru v Zgornjem Posočju je namreč Fundacija Poti miruv sodelovanju z občinami, med njimi Občino Šempeter-Vrtojba, in organizacijami pot razširila po celotnem območju soške fronte na Goriškem in Krasu do Devina.

 

Pot miru je dragoceni pomnik vojne. Posvečena je spominu na številne žrtve prve svetovne vojne in nam je vsem v trajen opomin, zakaj se vojne ne smejo več dogajati. Vodi nas vzdolž nekdanje soške fronte, ki je tekla tudi čez naše kraje in za sabo pustila veliko sledov. Spominska obeležja, kaverne, strelski jarki in pokopališča predstavljajo kulturno in zgodovinsko dediščino, ki nas spominja na trpljenje, žrtvovanje in umiranje tisočev mladih fantov in mož številnih narodov ter na bridko usodo civilnega prebivalstva, ki je moralo v begunstvo.

 

V občini Šempeter-Vrtojba nas Pot miru vodi po neprometnih cestah in poteh med zanimivejšimi lokacijami iz prve svetovne vojne. Pot, ki jo je trasiralo Društvo soška fronta Nova Gorica tako povezuje dve pomembni točki: hrib Sv. Marka in grič Sv. Ot. Na poti je bilo postavljenih 7 štirijezičnih informacijskih (razlagalnih) tabel, za katere sta besedila prispevala Simon Kovačič in Renato Podbersič ml.

 

Na tokratnem pohodu s katerim že obeležujemo stoletnico prve svetovne vojne, smo prehodili vrtojbenski del poti. Okoli 3 ure dolga pot s postanki in okrepčilom nas je vodila po Vrtojbensko-biljenskih gričih. Nekaj utrinkov, ki jih prinaša spodnja fotogalerija, sta s svojim foto aparatom zabeležila Simon Zavadlav in Jerica Turk.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.