Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Popoldne bo sončno z nekaj spremenljive oblačnosti. Nastale bodo krajevne nevihte. Pihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 34 stopinj C.
20°C | 32°C
torek, 26.06.2017
17°C | 31°C
sreda, 27.06.2017
17°C | 32°C
četrtek, 28.06.2017
18°C | 31°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
20°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

120 let mineva, kar je bila v Šempetru ......


KULTURA

| |
07.06.2016      20:39
A A

120 let mineva, kar je bila v Šempetru ustanovljena hranilnica in posojilnicaPrva pravila Hranilnice in posojilnice v Šempetru pri Gorici, avgust 1896.
Prva pravila Hranilnice in posojilnice v Šempetru pri Gorici, avgust 1896.
Deli:
V ponedeljek, 6. junija, je bila v avli Coroninijevega dvorca odprta zanimiva razstava v počastitev 120. obletnice ustanovitve Hranilnice in posojilnice v Šempetru pri Gorici. Razstavo izbranih arhivskih dokumentov, ki so nastajali v času poslovanja hranilnice, je pripravil Pokrajinski arhiv Nova Gorica v sodelovanju z Likovnim društvom Šempeter-Vrtojba in bo na ogled do 20. junija 2016.

 

Aleksandra Pavšič Milost je o šempetrski hranilnici, njenih začetkih in delovanju do zaprtja leta 1948 zapisala: "Z razvojem kapitalizma so bile potrebe po denarju in s tem v povezavi tudi potrebe za najemanje posojil vedno večje. Mali trgovci, mali obrtniki in kmetje, ki so si dotlej denar lahko sposojali le pri premožnih posameznikih, običajno za zelo visoke obresti, so se zato začeli združevati na zadružni podlagi in ustanavljati hranilnice. Sredi 19. stoletja sta nastala dva tipa kreditnih zavodov. Eno so bile posojilnice z omejeno zavezo, ki so zanimale predvsem trgovce in obrtnike, drugi tip pa so bile zadruge z neomejeno zavezo, namenjene zlasti kmetom, ki niso imeli velikih vsot denarja. Ustanavljali  so jih za mala območja, kjer so se ljudje med seboj dobro poznali in vedeli koliko lahko zaupajo posameznemu prosilcu. Pobudniki so bili najčešče župniki, tudi sedeži posojilnic so bili običajno v župniščih. Avgusta 1896 je bila taka hranilnica ustanovljena tudi v Šempetru pri Gorici. Prvo leto je delovala le za območje občine Šempeter, kmalu pa je delokrog razširila še na občini Vrtojba in Vogrsko. Njen osnovni namen je bil spodbujati ljudi k varčevanju in jim z ugodnimi krediti pomagati v stiski. Poleg tega je  s pomočjo zadružne zveze pomagala kmetom tudi pri nakupu kmetijskih strojev, orodja, semen, gnojil in drugih kmetijskih potrebščin ter z drobnimi prispevki podpirala dejavnost različnih društev, ustanov in posameznikov. Hranilne vloge je sprejemala od vsakogar, posojila pa je dajala le zadružnikom. Posojilojemalci so bili v glavnem posamezniki iz zadružnega okoliša, pa tudi razna društva in ustanove. Potrebe po denarju so bile v veliki meri vezane na kmetijstvo in ureditev bivalnih prostorov (nakup zemlje, živine, sena, vina, škropiva, semena, plačilo davka, popravilo, zidava ali nakup hiše, senika, hleva). Posojilo pa so ljudje potrebovali tudi za kritje pogrebnih stroškov, plačilo zdravnika, izplačilo dote ali deleža sorodnikom, nakup drv, motornih vozil, vozovnic za odhod na delo v tujino ipd. Med posojilojemalci so se znašli tudi ugledni posamezniki kot sta bila grof Aleksij Coronini iz Šempetra in plemeniti Milutin Locatelli iz Vrtojbe. Rok vračila dolga je načelstvo hranilnice določilo za vsak primer posebej, nikakor pa naj ne bi bil daljši od štirih let. Za obresti posojil je do leta 1934 veljalo, da ne smejo  presegati višine obresti hranilnih vlog za več kot 1,5 %, plačati pa jih je bilo treba za pol leta vnaprej. Hranilnica je ves čas delovanja poslovala pozitivno, je pa bilo v njenem kreditnem poslovanju zelo čutiti gospodarsko krizo konec dvajsetih let in v tridesetih letih prejšnjega stoletja. Vedno več je bilo dolžnikov, ki posojila niso mogli vrniti, zneski posojil so se manjšali, več je bilo prošenj za posojilo na vknjižbo, saj je bilo poroka za kredit zelo težko dobiti. Posojilnica je imela posluh za težave dolžnikov in jim je podaljševala odplačilne  roke. Ko pa so se prošnje za odlog začele ponavljati in ni bilo več upanja za vračilo, se je začela posluževati tudi prisilnih sredstev kot so izterjevanje porokov, rubljenje premičnin, vknjižba na nepremičnine in dražba posesti.

Šempetrska hranilnica je delovala več kot pol stoletja, večkrat menjala ime, državni okvir in denarne enote. Ves čas obstoja je bila v skrbnih rokah domačinov, razumnih slovenskih mož, ki so bili veliki domoljubi. Preživela je tudi težko fašistično obdobje, ko so na Primorskem propadle številne slovenske hranilnice. Leta 1948 je v novih družbenih okoliščinah zaprla svoja vrata, njene vloge in posojila prevzel kreditni odsek pri Kmetijski zadrugi Šempeter."

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Šempeter-Vrtojba!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
25.06.2017 | Družabni dogodki
Praznik Sv. Petra
30.06.2017 | Družabni dogodki
Tadej Toš Show, večer stand-up komedije
24.06.201 | Šport
B4X Inverted.si pokal
24.06.2017 | Ostalo
Proslava ob dnevu državnosti na Sv. Otu
25.06.2017 | Družabni dogodki
Praznik Sv. Petra
28.06.2017 | Družabni dogodki
Skupna slovesnost ob dnevu državnosti v Rožni Dolini
28.06.2017 | Ostalo
Blagoslov in odprtje Petrovega doma

Bodite prvi pri oddaji mnenja.