Logo MojaObčina.si
DANES
25°C
6°C
JUTRI
29°C
8°C
Oceni objavo

Pustovanje v Kotljah 2024

Tradicionalno, letos že 45. pustovanje v Kotljah je kot vedno privabilo veliko ljudi, družin, posameznikov, predvsem pa je bilo veliko različnih maškar, ki so se podale na pot vse od Rimskega vrelca do vaškega centra Kotelj, da preženejo zimo pod mogočno Goro.

Pustni čas predstavlja torej most med zimo in pomladjo. Nekoč je veljalo, da traja od svetih treh kraljev do pustnega torka. Datum pusta se letno spreminja glede na datum velike noči. Čeprav ga pogosto povezujemo s prihodom pomladi, njegovo ime razkriva povsem drug pomen – pust oz. mednarodni izraz karneval namreč pomeni »pustiti meso«. Staro ljudsko izročilo tudi govori, da pustne šeme odganjajo zimo ter prinašajo dobro letino in srečo. Ravno zato je potrebno to izročilo ohranjati in pod mogočno Uršljo goro se tega držimo, saj vsa ta leta tradicionalni Koroški pustni karneval redno poteka. Razen tistega nesrečnega leta, ko je, žal, zaradi korone odpadel, saj je niti kurentom ni uspelo pregnati.

Pustni karneval v Kotljah se je v prešernem razpoloženju ob zanimivih, šegavih, norčavih in igrivih pustnih šemah ob spremljavi zvokov našega pihalnega orkestra koroških železarjev počasi pomikal proti centru, kjer so ljudje plesali in se veselili. Kot vsako leto je tudi letos izpod Gore prišel veliko množico ljudi pozdravit sam Povodni mož, ki je povedal veliko zanimivega in kot vedno nosil na začetku povorke pustno zastavo KS Kotlje. Ritem in divje žvenkljanje ob zvokih zvoncev so povorki dajali kurenti, ki so prišli  iz Kulturno umetniškega društva Kurent Velenje. Za njimi je korakala velika četica dobro maskiranih glasbenikov, se je pa po zvokih iz njihovih inštrumentov dalo ugotoviti da je to naša, ravenska pleh muzika.

Sledili so tradicionalni in zelo izvirni vozovi, ki jih je bilo letos kar nekaj, so se pa povorke udeležile tudi čudovite skupinske in posamezne maškare, ki so se peš podale v dolgi povorki in odganjale zimo vse od kiseve vode do pobiča s solzicami. Tam je namreč potekala kratka predstavitev šegavih skupinskih in posameznih pustnih mask, ki jih je predstavil naš znani moderator Jurij Berložnik ob zvokih glasbe in norčave zabave DJ Ukaca.

V dolgi četici so korakali otroci Vrtca Ravne, in sicer enote Levi devžej iz Kotelj in Ajde z Javornika skupaj z vzgojiteljicami, ravnateljico vrtca in starši. V povorki se je predstavila stanovanjska skupnost Šance CUDV Črna, ki so se jim v sprevodu pridružili tudi stanovalci iz Dobje vasi in iz Mežice. Predstavili so se z masko Iz Črne v tri doline. Mimohod na vozovih je bil izredno zanimiv in je uprizarjal zanimive in aktualne zadeve, ki so zaokrožile čas v zadnjem in prejšnjem letu. Koteljski Benečani in golobi, Grajske Barbike, Brdinjska Indijanska vas, pa Kosmata praskupnost, Morda govorijo, ekipa iz KS Strojnske Reke; Muzikantje iz sosednjega mesta so kuhali žganje, to bo pijača prihodnosti namesto vode, ogrevalni terorizem nam je predstavila Gmajtna ekipa, pa zaskrbljeni Veseli zajčki so skakali po vasi in tam so bili kavbojci in Indijanci iz našega zavoda, ki je bil tudi med organizatorji karnevala

Kot vsako leto je tudi letos pust spekel miške v Koroškem medgeneracijskem centru, prekril nekatere čemerne obraze z veselim maskami, poskrbel za glasbo in ples. Izvedeli smo, da se lahko v kratkem pričakuje preporod Kotelj, saj je izpod Gore prišel veliko množico ljudi pozdravit sam Povodni mož, ki je povedal veliko zanimivega.

Vsi, ki so stali ob strani in so opazovali povorko in pustne šeme, so lahko videli, kako živahne in dobro razpoložene so bile vse te maske, ki so jim družbo delali živahni in poskočni kurenti in muzikanti pihalnega orkestra ravenskih železarjev.

Za obiskovalce je torej bil paša za oči sprevod pustnih skupin in posameznih mask. Na povorki je bilo, seveda, veliko posameznih mask, vse od muc, pingvinov, pand, meduz, pikapolonic, klovnov, snežakov, gusarjev, vil, kavbojev, Rdečih kapic, princesk, čarovnic, hudičkov, žabic, zdravnikov in številnih drugih zanimivih maškar.

V vaškem centru je pod šotorom potekala zabava za otroke in odrasle.

Najboljše maske so bile nagrajene, je bilo pa tudi veliko tolažilnih nagrad.

1. mesto: Kosmata praskupnost

2. mesto: Grajske Barbike in KenR

3. mesto: Indijanska vas Brdinje

 

Že tako pestro karnevalsko in poskočno dogajanje v Kotljah so popoldan in zvečer v Kulturnem domu Kotlje popestrili še odlični 'muzikantje', saj je tam potekala čisto ta prava, živahna in razigrana mega pustna zabava z  Luko Basijem, Niko Zorjan in Ansamblom Okej.

Organizatorji 45. pustovanja v Kotljah: KS Kotlje, ZKŠTM, Občina Ravne na Koroškem ob pomoči številnih donatorjev.

Fotografije: Nika Hölcl

Oglejte si tudi