Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 19.11.2018

oblačno
Ponoči in zjutraj bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo oblačno, ponekod v notranjosti bo zjutraj rahlo snežilo. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, na Primorskem okoli 4 °C.
1°C | 2°C
torek, 20.11.2018
-0°C | 1°C
sreda, 21.11.2018
-2°C | 4°C
četrtek, 22.11.2018
2°C | 5°C
Opozorila
Nedelja, 18.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
2°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

4. FEBRUAR: SVETOVNI DAN BOJA PROTI RAKU 2017


DOGODKI

| |
03.02.2017      9:40
A A

4. FEBRUAR: SVETOVNI DAN BOJA PROTI RAKU 2017Deli:

4. FEBRUAR: SVETOVNI DAN BOJA PROTI RAKU 2017

"MI ZMOREMO. JAZ ZMOREM."Ravne na Koroškem, 3.2.2017 - Mednarodna zveza proti raku je ob Svetovnem dnevu boja proti raku, ki poteka 4. februarja, v letu 2016 začela triletno kampanjo z geslom »Mi zmoremo. Jaz zmorem.« Namen vsakoletnega obeleževanja je ozaveščanje ljudi o pomenu čimprejšnjega odkrivanja raka in možnostih preprečevanja. Ker smo nedavno obeležili tudi Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu (22.-28.1.), na NIJZ OE Ravne tudi ob tem dnevu izpostavljamo njegov pomen. S cepljenjem proti humanim papilomavirusom (HPV) lahko pomembno zmanjšamo število rakavih obolenj na materničnem vratu in tudi nekaterih drugih rakavih obolenj.

 

 

HPV

Okužba s HPV je ena izmed najpogostejših spolno prenosljivih okužb. Vsaj polovica vseh spolno aktivnih ljudi se bo v življenju okužila s HPV. Okužba je najpogostejša v starostni skupini od 15 do 25 let, pri čemer večina ljudi sploh ne ve, da so okuženi, saj HPV najdemo v koži ali sluznicah in običajno ne povzročajo nobenih težav. Pri večini žensk (90 %) okužba po 8 do 12 mesecih spontano izzveni, pri nekaterih ženskah (10 %) pa se lahko razvije trajna okužba s HPV. Pri teh je zato večje tveganje za razvoj hujših predrakavih sprememb in raka materničnega vratu. Za okužbo s HPV ni zdravila, zdravijo se le bolezni, ki nastanejo kot posledica te okužbe, kot npr. predrakave spremembe materničnega vratu in rak materničnega vratu, druge predrakave in rakave spremembe tako pri ženskah kot moških ter genitalne bradavice.

 

Cepljenje proti HPV

V Sloveniji je cepljenje proti HPV vključeno v redni program brezplačnega cepljenja za deklice v šestem razredu  od  šolskega leta 2009/2010 dalje. Prvo leto je bilo v povprečju cepljenih 49 odstotkov šestošolk, v šolskem letu 2015/2016 pa le še 44 odstotkov. Proti HPV okužbi se lahko brezplačno cepijo tudi starejša dekleta, če so bila v šolskem letu 2009/10 v šestem razredu, sicer pa je cepljenje žensk in moških proti HPV samoplačniško.

 

Stanje na Koroškem

Na Koroškem smo s cepljenjem proti HPV pričeli že leta 2007, le-to je bilo takrat še samoplačniško. Staršem so na pomoč priskočile občine Mežica, Ravne na Koroškem in Prevalje, ki so omogočile financiranje cepljenja za deklice, katerih starši so se za to odločili. Vsa leta pa starše v regiji o cepljenju proti HPV preko predavanj in individualnih svetovanj informiramo šolski zdravniki, izvajalke vzgoje za zdravje ter OE NIJZ, seveda v sodelovanju s šolami.

 

Od  šolskega leta 2009/2010 dalje je tudi na Koroškem cepljenje proti HPV vključeno v redni program brezplačnega cepljenja za deklice v šestem razredu. V regiji v zadnjih petih letih vzdržujemo visok delež precepljenosti šestošolk – v šolskem letu 2015/2016 jih je bilo precepljenih 79%. Kljub temu se bomo še naprej trudili spodbujati precepljenost proti HPV, saj je naš cilj dvigniti precepljenost tudi v tistih lokalnih skupnostih v regiji, v katerih je bila v preteklih letih le-ta slabša.

 

V šolskem letu 2016/2017 je mestna občina Slovenj Gradec pričela s financiranjem cepljenj dečkov (šestošolcev) proti HPV, tako bo letos v tej občini poleg deklic omogočeno cepljenje tudi dečkom.

 

Cepivo

v  Sloveniji imamo  na voljo devet-valentno cepivo (poleg zaščite pred dvema nizkorizičnima genotipoma), ki nudi zaščito pred okužbami s sedmimi visokorizičnimi genotipi HPV (16, 18, 31, 33,

45, 52, 58), ki povzročijo okrog 90 % raka materničnega vratu. Zaščita po cepljenju je dolgotrajna in za zdaj poživitveni odmerki niso predvideni. Cepljenje bo pripomoglo tudi k omejevanju pojavnosti nekaterih drugih rakov pri moških in ženskah.

 

Več informacij na spletni strani NIJZ:

http://www.nijz.si/sl/evropski-teden-preprecevanja-raka-maternicnega-vratu-cepljenje-proti-hpv-za-zmanjsevanje-rakavih

http://www.nijz.si/sl/najpogostejsa-vprasanja-in-odgovori-o-okuzbi-s-hpv-raku-maternicnega-vratu-in-cepljenju-proti-hpv-1

 

Dodatne informacije:

Nacionalni inštitut za javno zdravje OE Ravne                                   

Neda Hudopisk, dr. med., spec.               neda.hudopisk@nijz.si  

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.11.2018
Danes ni dogodkov.
26.11.2018 | Družabni dogodki
Festival študijskih krožkov MOCIS-a
26.11.2018 | Družabni dogodki
Festival študijskih krožkov MOCIS-a

Bodite prvi pri oddaji mnenja.