Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 18.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo jasno, po nižinah in ob morju bo ponovno nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 9, ob morju do 12 stopinj C.
7°C | 21°C
četrtek, 19.10.2017
4°C | 19°C
petek, 20.10.2017
4°C | 19°C
sobota, 21.10.2017
6°C | 17°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
21°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

26. regijski otroški parlament


DOGODKI

| |
10.03.2016      15:28
A A

26. regijski otroški parlamentDeli:

Otroški parlamenti so program vzgoje otrok in mladostnikov za demokracijo. Kot oblike demokratičnega dialoga se izvajajo v vseh šolah po Sloveniji, nadgradijo se s parlamenti na občinski in regionalni ravni ter se zaključijo na nacionalnem otroškem parlamentu.

 

V otroškem parlamentu sodelujejo osnovnošolci, ki so jim v šolah v pomoč ravnatelji, mentorji, učitelji in svetovalni delavci, izven šole pa sodelavci Zveze prijateljev mladine. Nastal je na pobudo učencev, da bi lahko javno spregovorili, predstavili svoja mnenja, ideje, dileme o vprašanjih, ki so pomembna v obdobju odraščanja v okolju, kjer živijo, se šolajo ali preživljajo prosti čas. Ob tem pričakujejo pozornost tako šolskih kot lokalnih oblasti ter vladnih in nevladnih organizacij, ki morajo prisluhniti pobudam mladih.

 

Tak parlament deluje v obliki zasedanj, ki omogočijo sodelovanje vsem osnovnošolcem. Zasedanja potekajo v osnovnih šolah v razrednih skupnostih in na šolskem parlamentu. V vsaki šoli učenci izberejo delegacijo za občinski otroški parlament. Na občinskem otroškem parlamentu pa izberejo delegacijo za regijski otroški parlament, kjer predstavniki zastopajo interese vrstnikov na državnem otroškem parlamentu, ki poteka v dvorani Državnega zbora v Sloveniji.

 

Regijski parlament je zadnja stopnica na poti v nacionalni parlament, ki se odvija vsako leto v Veliki dvorani Državnega zbora RS in danes so na koncu regijske razprave izbrali 5 kandidatov, ki se bodo mesecu aprilu udeležili nacionalnega otroškega parlamenta.

 

Regijskega parlamenta, ki je potekal v Kulturnem centru Ravne na Koroškem, se je udeležilo 10 osnovnih šol s Koroške: OŠ Koroški jeklarji z Raven na Koroškem, OŠ Franja Goloba s Prevalj, OŠ Mežica, OŠ Črna, OŠ Neznanih talcev Dravograd, OŠ Šentjanž pri Dravogradu, OŠ Vuzenica, OŠ Brezno-Podvelka, OŠ Muta ter OŠ Podgorje pri Slovenj Gradcu.

 

Organizator regijskega parlamenta je Društvo prijateljev mladine za Koroško, katerega predsednica je Vesna Lujinovič, ki je mlade razpravljavce tudi nagovorila.

 

Za letošnjo debato so mladi parlamentarci izbrali temo Pasti mladostništva. Ta tema namreč  mladim predstavlja enega večjih izzivov v našem življenju, saj je pasti na vsakem koraku vedno več, poleg tega pa so mladi podvrženi še drugim pritiskom, ki jih spremljajo v vsakdanjem življenju, to pa so: starši in odnos z njimi, šola, prijatelji in razumevanje/nerazumevanje z njimi in še bi lahko naštevali. Dogodek je  korak bližje v dialogu med svetom otroštva in odraslosti.

 

V uvodu smo prisluhnili Slovenski himni, ki jo je zapela in zaigrala skupina osnovnošolcev OŠ Koroških jeklarjev, ki je pripravila tudi zanimiv skeč.

 

Mlade parlamentarce sta pozdravila in nagovorila župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen in ravnatelj OŠ Koroških jeklarjev Aljaž Banko. Letos je bil povabljen tudi poseben gost, predstavnik kabineta Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Jani Prednik. Svetovalec podpredsednika vlade je med drugim dejal: »Delo zahteva natančnost in predanost, ki gradita zaupanje, nove ideje in nove izzive za prihodnost. Povedati svoje mnenj v vladi je včasih težko, zato je potrebno izbrati različne poti in načine. Potrebno je, da ste slišani! Vi danes prav gotovo boste! Danes vam je dana priložnost, zato jo izkoristite! Delite mnenja in izkušnje, ki bodo samo bogatila in združevala. V bodoče upam, da boste tudi vi aktivni in da boste zbrali pogum ter misli in pričeli izražati svoje mnenje... Ste pomemben steber soustvarjanja naše družbe in naše prihodnosti.« 

 

Po pozdravnih nagovorih je delovno predsedstvo regijskega otroškega parlamenta zasedlo svoja mesta. Mlade parlamentarce so pozvali k aktivni udeležbi na razpravah, saj vsako mnenje šteje: »Vaš glas je in bo slišan, le upati si je treba.« Razpravljavci so se odzvali in razvili zanimivo, a kritično razpravo, ki mladim odpira tudi pot h konstruktivnim rešitvam in konkretnim korakom.

 

Ob zaključku so izbrali kandidate, ki bodo v mesecu aprilu zastopali Koroško na nacionalnem parlamentu v Ljubljani. Izbrani so bili: Dementej Gradišnik (OŠ Franja Goloba), Gregor Kokal in Maruša Grobelnik (OŠ Koroških Jeklarjev), Melissa Smovnik (OŠ Muta) ter Benjamin Merzdovnik (OŠ Neznanih talcev Dravograd).
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
KARMA - predavanje iz cikla MODROSTI VZHODA
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
REINKARNACIJA - predavanje iz cikla MODROSTI VZHODA
24.10.2017 | Družabni dogodki
Predstavitev knjige o Ivanu Kuharju
17.10.2017 | Tečaji in delavnice
KARMA - predavanje iz cikla MODROSTI VZHODA
21.10.2017 | Družabni dogodki
35-letnica Harmonikarskega orkestra KD Prežihov Voranc Ravne
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
REINKARNACIJA - predavanje iz cikla MODROSTI VZHODA
24.10.2017 | Družabni dogodki
Predstavitev knjige o Ivanu Kuharju

Bodite prvi pri oddaji mnenja.