Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
16°C | 33°C
sobota, 24.06.2017
16°C | 31°C
nedelja, 25.06.2017
18°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
15°C | 28°C
torek, 27.06.2017
14°C | 28°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 6h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
16°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Uroš Weinberger: Displaced world, deplasiran ......


KULTURA

| |
15.04.2014      10:11
A A

Uroš Weinberger: Displaced world, deplasiran svet.


Uroš Weinberger je umetnik, ki skozi slikarski medij in tokratno vizualno zvočno instalacijo, v kateri prevladuje slika, angažirano pristopa k temačnejšim platem družbene resničnosti na način, ki gledalca vsekakor ne pusti ravnodušnega. Kot nagrajenec bienalne razstave Pogled na likovno umetnost Slovenije 6 (2011), ki je v sodelovanju devetih slovenskih regionalnih galerij zajemala dogajanje na likovnem področju celotne Slovenije, je pripravil nov, izrazito kritičen projekt »Displaced world, deplasiran svet.«


Deli:

Uroš Weinberger je projekt "Displaced world, deplasiran svet."  novembra 2012 prvič predstavil v Lamutovem likovnem salonu Galerije Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki in ga po Mestni galeriji v Novi Gorici, Centru sodobnih umetnosti Celje, Gorenjskem muzeju Kranj in Umetnostni galeriji Maribor, zaključuje v Galeriji Ravne. Razstava je na ogled do 24. maja 2014.


Kustosinja razstave Barbara Rupel je umetnika v spremnem katalogu predstavila kot ustvarjalca, ki je v svoji »vse globlji družbeno angažirani drži vse svoje ustvarjalne strasti prelil v naboj silovite eruptivne izpovednosti. Njegova dela, ki gledalca pritegnejo s privlačnostjo visoko estetskih idealov, v resnici globoko zarežejo. Živimo namreč v okolju, ki je pod krinko navidezne urejenosti, v svojem bistvu razpuščeno, polno zmede, nesmislov in kontradiktornosti. Postajamo vse bolj pasivni, nekreativni in s tem vse lažje vodljivi. Posameznik, ki to zazna in se temu upre, je na udaru vseprisotnih mehanizmov kontrole, ki pripomorejo k njegovi ukrotitvi. Sam kot umetnik poudarja, da je ta razstava v samem izhodišču izrazito osebno izpovedne narave. V posameznih podobah si lahko predstavljamo prisotnost umetnika, ki vse to doživlja od naivnega in dovzetnega otroštva naprej. Izhaja pa tudi iz statusa današnjega umetnika in umetnosti na sploh. Pravi, da povprečen vsakdan pušča praznino, ki jo zapolnjujejo množični mediji, ki skušajo vse bolj agresivno prevzeti primat stvarni umetnosti. Uroš Weinberger seveda pri tem ni imel v mislih niti nekoč utopičnega orwellovskega Velikega brata, ki naj bi bil vseprisoten in vseviden in bi neposlušne pošiljal na prevzgojo, niti božjega očesa, ki zna menda pritajeno maščevati naša grešna dejanja. Umetnik nas s svojimi upodobitvami sili, da stopimo na realna tla in nas sooči s pritlehnimi metodami kontrolnega nadzora do nekompromisnih metod preganjanja tistih, ki kršijo red in so neprimerni za naše okolje.«


Uroš Weinberger (1975) je leta 2003 zaključil študij slikarstva in leta 2005 tudi podiplomski študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani. Leta 2001 je prejel študentsko Prešernovo nagrado. Leta 2002 se je izpopolnjeval na Akademiji za likovno umetnost v Sofiji, Bolgarija. Leta 2009 je bil na kulturni rezidenci Ministrstva za kulturo RS v Berlinu, Nemčija. Leta 2011 je bil nagrajenec bienalne razstave – Pogled na likovno umetnost Slovenije 6: Jaz tukaj, zdaj. Leta 2013 je bil povabljen na kulturno rezidenco v Schafhof - Europäisches Künstlerhaus Oberbayern, Freising, Nemčija. Živi in ustvarja kot samostojni kulturni ustvarjalec v Ljubljani.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Ravne na Koroškem!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017
Danes ni dogodkov.
25.06.2017 | Šole in vrtci
Koroški otroški festival
25.06.2017 | Šole in vrtci
Koroški otroški festival

Bodite prvi pri oddaji mnenja.