Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 16.12.2017

oblačno
Oblačno bo. Padavine bodo dopoldne ponehale, najpozneje na jugu države. Pozno popoldne se bo od severa pričelo jasniti. Na Primorskem bo pihala povečini šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 0 do 5, na Primorskem okoli 10 °C.
1°C | 3°C
nedelja, 17.12.2017
-3°C | 1°C
ponedeljek, 18.12.2017
-8°C | -1°C
torek, 19.12.2017
-7°C | 2°C
sreda, 20.12.2017
-3°C | 2°C
Opozorila
Sobota, 16.12.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
3°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Nostalgija Benjamina Kumpreja v Galeriji ......


KULTURA

| |
17.06.2016      12:55
A A

Nostalgija Benjamina Kumpreja v Galeriji Ravne


Na razstavi »Nostalgija« v Galeriji Ravne se Benjamin Kumprej predstavlja z najnovejšimi deli. Do 23. septembra so na ogled krajine, cikel »Knapovška pojedina« in dva cikla imenovana »Kubistična krajina« in »Rustikalna krajina«, v katerih opazimo prelom s slikarsko tradicijo in slikarjev prestop v prostor.


Deli:

Benjamin Kumprej je gotovo eden najbolj prepoznavnih koroških slikarjev. Zaslovel je s krajinskim slikarstvom, z motivi koroških gora Pece in Uršlje gore. Rodil se je leta 1952 na Lešah nad Prevaljami, kjer še danes živi, dela in ustvarja. Leta 1973 je diplomiral na pedagoški akademiji v Ljubljani, nato pa še na Akademiji za likovno umetnost leta 1979 pri prof. Štefanu Planincu.

Na razstavi »Nostalgija« v Galeriji Ravne se Benjamin Kumprej predstavlja z najnovejšimi deli. Na ogled so krajine, cikel »Knapovška pojedina« in dva cikla imenovana »Kubistična krajina« in »Rustikalna krajina«, v katerih opazimo prelom s slikarsko tradicijo in slikarjev prestop v prostor. Na teh slikah – objektih združuje dolgoletna iskanja, ki na preprost način presegajo iluzionistično omejenost slike.

Pet velikih krajin prikazuje pokrajino, kot jo Benjamin Kumprej dan za dnem doživlja izpred domače kmetije Pristov, kjer je razgled osupljiv. Predvsem poleti, ko se ozračje segreje in se pripravlja k nevihti, ko se veter obrne in prinese temne oblake izpod Pece. Pogled proti vzhodu se ustavlja na Pohorju. Proti jugu se nad horizontom dviguje Uršlja gora. Pod njo pa Leše, staro industrijsko mesto, ki je svoj zenit že dolgo tega prešlo. Slike govorijo z barvo in prepletom črt, s katerim slikar v sliko vnese dinamiko.

V dveh ciklih, imenovanih »Kubistična krajina« in »Rustikalna krajina«, narejenih letos prav za to razstavo, je Benjamin Kumprej na leseno podlago pritrdil lesene deske različnih barv. Kot nekakšna barvna lestvica se le-te vrstijo v enakomernih presledkih druga ob drugi. Če je prej preplet črt in barvnih polj omogočal gledalcu, da je prepoznal motiv krajine, je sedaj redukcija likovnih znakov povsem radikalna. Na teh slikah/asemblažih iluzijo pokrajine podajajo sicer posamezna barvna polja, ki lahko predstavljajo pasove horizonta: zeleno je morda travnik ali gozd, rjavo polja; rdeče, sivo ali modro polje pa nebo.

Cikel asemblažev »Knapovska pojedina« je nastal leta 2014. Na leseno ploščo je Benjamin Kumprej z vrvjo pritrdil nekatere objekte iz rudarskega življenja: svetilko, ključavnico, zvonec, pozlačeno kozjo lobanjo kot lovsko trofejo. Na spodnji del slike pa je pritrdil jedilni pribor: žlico, vilico, nož in zajemalko. »Knape« pa je upodobil s pomočjo najdenih obledelih fotografij. Kar govori v prid domnevi, da gre pri teh portretih le za kompozicijski element, s katerim slikar gradi sliko, ne pa toliko za to, kdo je ta človek bil.

Poleg slik sta razstavljeni še dve skulpturi iz jesenovega lesa. Nanju je pritrjen mejni kamen leškega rudnika. V teh delih Benjamin Kumprej pokaže, da mu je poleg lepot narave mar tudi za zgodovino in da je poleg umetnika, kmeta, učitelja tudi arheolog in pomemben kronist lastnega okolja.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KOROŠKA GALERIJA LIKOVNIH UMETNOSTI? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
December 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
16.12.2017
Danes ni dogodkov.
17.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Zadovoljen otrok, mladostnik in starš
18.12.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA - KAKO PREMAGATI SAMEGA SEBE
17.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Zadovoljen otrok, mladostnik in starš
18.12.2017 | Tečaji in delavnice
DELAVNICA - KAKO PREMAGATI SAMEGA SEBE
25.12.2017 | Družabni dogodki
Božično-novoletni koncert Pihalnega orkestra železarjev Ravne

Bodite prvi pri oddaji mnenja.