Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 24.07.2017

oblačno
Zvečer in ponoči bo v južni polovici Slovenije še deloma jasno, drugod pa spremenljivo oblačno s krajevnimi plohami in nevihtami, ki bodo najpogostejše na severu in severovzhodu.
16°C | 24°C
torek, 25.07.2017
13°C | 23°C
sreda, 26.07.2017
12°C | 20°C
četrtek, 27.07.2017
11°C | 24°C
petek, 28.07.2017
10°C | 28°C
Opozorila
Nedelja, 23.7.2017 ob 16h
Nekaj močnejših neviht se lahko predvsem na severu in vzhodu Slovenije pojavi že danes, jutri pa bo možnost krajevnih neurij povečana po vsej državi.
16°C
24°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ivana Leskovec, direktorica Mestnega muzeja ......


KULTURA

| |
19.03.2014      9:42
A A

Ivana Leskovec, direktorica Mestnega muzeja Idrija, Muzeja za idrijsko in cerkljansko


Na začetku meseca marca je v ravenskem muzeju direktorica Mestnega muzeja Idrija Ivana Leskovec predstavila Dediščino živega srebra Idrije, vpisane na UNESCO Seznam svetovne dediščine.


Ivana Leskovec
Ivana Leskovec
Deli:

Ivana Leskovec je univ, dipl. etnologinja in prof. zgodovine od leta 1984 zaposlena v Mestnem muzeju Idrija, najprej kot kustosinja za etnologijo. Od 1995. leta je direktorica muzeja, katerega specifika sta rudarstvo in rudarska dediščina, ki jo je Evropski muzejski forum, ki deluje pod okriljem Sveta Evrope,  leta 1997 razglasil za najboljši  evropski muzej industrijske in tehniške dediščine. Ivana Leskovec se je in se delno še vedno strokovno ukvarja s Cerkljanskimi laufarji, znanimi pustnimi šemskimi liki na Slovenskem. To je ena prvih enot vpisana v slovenski Register nesnovne dediščine; pravkar so bili razglašeni za živo mojstrovino državnega pomena. Je dolgoletna urednica revije Idrijski razgledi, ki v Idriji izhaja že od leta 1956. Predmet njenega zanimanja ostajajo način življenja idrijskega rudarja ter zgodovina in razvoj idrijske čipke in čipkarstva. Kot soavtorico stalne razstave »Idrijska čipka, z nitjo pisana zgodovina« so jo leta 2009 nagradili z najvišjim muzejskim stanovskim priznanjem, Valvasorjevim priznanjem.

Sicer pa se kot direktorica veliko ukvarja z organizacijo dela in vodenjem projektov. Med posebej pomembne in uspešne šteje: obnovo Kanomeljskih klavž (2005), pripravo nominacije Partizanske bolnice Franja za vpis na UNESCO Seznam svetovne dediščine (2000-2003), ki se sicer ni zaključil, saj je država Slovenija odstopila od kandidature. Po veliki naravni nesreči septembra 2007, ko je bil ta spomenik skoraj v celoti uničen je prevzela strokovno vodenje obnovitvenih del in muzejske prezentacije Partizanske bolnice Franja. Od leta 2006 je sodelovala, od leta 2010 pa tudi vodila delovno skupino za vpis idrijske dediščine živega srebra na Unescov seznam dediščine vsega človeštva, ki  se je junija 2012 zaključila z vpisom na ta seznam.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KOROŠKI MUZEJ RAVNE NA KOROŠKEM? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.