Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 21.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči se bo od severovzhoda pooblačilo, zjutraj bo ponekod v vzhodni Sloveniji že rahlo deževalo. Na Primorskem bo spet zapihala burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 4 do 9, ob morju in v Vipavski dolini okoli 11 °C.
8°C | 12°C
torek, 22.10.2018
4°C | 12°C
sreda, 23.10.2018
4°C | 14°C
četrtek, 24.10.2018
3°C | 15°C
Opozorila
Sobota, 20.10.2018 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
12°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Dvanajsto tradicionalno srečanje na Prežihovi ......


KULTURA

| |
11.08.2014      11:18
A A

Dvanajsto tradicionalno srečanje na Prežihovi bajtiDeli:

Dvanajsto tradicionalno srečanje na Prežihovi bajti na Preškem Vrhu ob spominskem muzeju pisatelja, ki je bilo v nedeljo, 10.  avgusta 2014, je potekalo na  osrednjo temo Lovro Kuhar - Prežihov Voranc v vrtincu prve svetovne vojne.

Srečanje organizirajo in pripravijo strokovni sodelavci Koroškega pokrajinskega muzeja (KPM) - Muzeja Ravne ob rojstnem dnevu koroškega pisatelja.

V uvodu je zbrane pozdravila Liljana Suhodolčan, muzejska svetovalka, ki je povezovala tudi program. Zbrane je nagovorila in pozdravila še direktorica KPM Brigita Rajšter.

Župan Občine Ravne na Koroškem in predsednik Prežihove ustanove dr. Tomaž Rožen je predstavil aktivnosti, ki so se v letošnjem letu odvijale in so povezane z Prežihom.

Slavnostna govornica je bila dr. Petra Svoljšak, znanstvenica svetnica in predstojnica Zgodovinskega inštituta Milka Kosa ZRC SAZU, podpredsednica nacionalnega odbora za obeležitev 100-letnice 1. svetovne vojne, ki je že v uvodu dejala: ''Ko sem bila povabljena, da spregovorim na današnji prireditvi na Prežihovi bajti, sem seveda lahkomiselno privolila, ne da bi se v polnosti zavedala, kako odgovorno je pripovedovati o Lovru Kuharju – Prežihovem Vorancu tukaj, kjer je pognal korenine, kamor je vkoreninil svoje pripovedi o ljudeh in njihovih usodah, kjer je oblikoval svojo umetniško in družbeno držo, svoj odnos do sveta, predvsem pa govoriti o njem v okolju, ki ga izjemno spoštuje in dodobra pozna. Zato bo moj današnji nagovor zgolj poizkus približanja neki dobi in Vorančevem mestu v njej, dobi, ki jo označuje letošnja stota obletnica, predvsem pa jo označujejo izjemne izkušnje, izjemni spomini, izjemne žrtve in izjemni posamezniki.

Prva svetovna vojna je bila vojna mas, opredeljuje jo množičnost v vseh pogledih in ozirih. V njej je umrlo dvakrat več vojakov, kot v vseh večjih vojnah od 1790 do 1914, kar 10 milijonov, in bilo je še enkrat toliko ranjenih, kar je pomenilo 6000 mrtvih vojakov na dan. To je bila vojna v dobi rastoče tehnologije, novih in učinkovitih  komunikacijskih sredstev, kar vse je razvnemalo domišljijo tedanjikov in vsekakor presegalo meje dotlej znanega in izkušenega. Čeprav je evropsko spominjanje 1. svetovne vojne zaznamovala predvsem zahodnoevropska vojna izkušnja, izkušnja ustaljene fronte strelskih jarkov in posebne vojaške skupnosti, ki se je tam oblikovala, pa moremo in moramo dodati, da je vojna na vzhodnem/ruskem bojišču s svojim brutalnim učinkom, globokimi prodori, izjemnimi vremenskimi okoliščinami, neobvladljivostjo terena, ali vojna na balkanskem bojišču, predvsem pa tista na Soči, v Alpah, Dolomitih, kraških planotah, z vsemi odtenki vojaškega in civilnega preizkušanja človeških in tehničnih zmogljivosti, 1. svetovno vojno povsem enakovredno, s slovenskega gledišča pa zagotovo odločilno, sooblikovala v véliko vojno z velikim V.''

Nadaljevala je z besedami: ''Vojna je prizadela vsako peto slovensko družino, padli slovenski vojaki so zapustili več kot 30 tisoč vojnih vdov in skoraj 50 tisoč vojnih sirot, več kot 11 tisoč invalidov se je v povojnem času le s težavo prebijalo skozi povojni vsakdan. Vklesana imena na spomenikih in spominskih ploščah še danes in so tedaj nemo pričala o nepopustljivosti vojnega mlina, ki je v kolesju smrti »zmlel« 35 do 40 tisoč slovenskih vojakov. Vojna se je tako napajala predvsem iz človeških virov, prepojenih z vzvišenim občutkom dostojanstva, ker naj bi se žrtvovali za véliko stvar, toda nesmiselnost žrtvovanja je pogosto zameglila domnevno čast.''

O pisatelju je med drugim povedala: ''Prežihov Voranc - Lovro Kuhar je ves čas stopal po tanki črti med zapisom lastne vojne in bojne izkušnje, spominom, literaturo in dokumentarnim zapisom, saj so se njegova osebna doživetja in razmišljanja prepletala z zgodovinskimi, kronikalnimi in povsem  literarnimi vsebinami. Cesarjev klic ga je v bojne vrste potisnil dan pred avstro-ogrsko vojno napovedjo Srbiji, služil je v koroškem 4. polku cesarskih strelcev v Lipnici in potem Kapfenbergu, po kratkem dopustu je bil poklican h koroškemu 7. pehotnemu polku, nato pa še v graški 27. pešpolk, v katerem je bilo moštvo kar v  94% nemško. Z njim je po enoletnem bivanju v zaledju prvič odšel na bojno črto, v Karnijske Alpe in na Doberdob. Po polletnem vojskovanju na italijanskem bojišču, se je iz dunajske bolnišnice z dopisnico oglasil svojemu koroškemu prijatelju Alojzu Krautu in opisal boje na kamniti kraški planoti: Doli je hudič, padajo kot muhe naši in Lahi … Moje sožalje, da toliko sinov slovenske matere je že pognojilo kamenito Kraško zemljo, a dolžnost zahteva zmerom novih žrtev.''

Prisluhnili smo še številnim zanimivosti, ki jih je slavnostna govornica nanizala v svojem nagovoru.

Kulturni program srečanja so sooblikovali tudi pevci Koroškega okteta.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Ravne na Koroškem? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Ravne na Koroškem
Občina Ravne na Koroškem
GAČNIKOVA POT 5
Tel:(02) 821 60 00
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29

Bodite prvi pri oddaji mnenja.