Logo MojaObčina.si

Preddvor

DANES
24°C
9°C
JUTRI
25°C
11°C
Deli
2975

"Antonova" maša nad Mačami

V nedeljo 20. januarja, je v Mačah pri cerkvi sv. Nikolaja potekala maša v čast sv. Antonu Puščavniku. Za Antonovo nedeljo je značilno, da vsak vernik pred sv. mašo nese lesenega prašička okoli oltarja. Po koncu svete maše se vse pripravi za licitacijo domačih dobrin. Pri licitiranju prevladujejo predvsem mesni izdelki kot so suhe salame, klobase in zaseka. Kupite pa lahko tudi kruh, krofe, vino in žganje.

Po sveti maši in licitaciji dobrin je letos potekalo tudi predavanje o zgodovini cerkve in prazniku sv. Antona. Na predavanju smo lahko izvedeli, da cerkev po vsej verjetnosti stoji že od 13. stoletja, kasneje pa ji je bil prizidan še zvonik. Prav tako so v cerkvi še dobro vidne poteze iz gotskih časov na slovenskem. Leva stran cerkve je poslikana s freskami, ki uprizarjajo poklon sv. treh kraljev našemu odrešeniku Jezusu Kristusu ob njegovem rojstvu. Po vsej verjetnosti so freske dali narediti bogati plemiči, ki so v tistih časih živeli v okolici Preddvora, slikar, ki jih je naslikal pa naj bi bil iz Bavarske.

Praznik sv. Antona v Mačah pa še naprej ohranja svojo značilno podobo in privablja ljudi iz različnih krajev.

Nejc Križnar

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi