Logo MojaObčina.si

Preddvor

DANES
5°C
-2°C
JUTRI
5°C
-1°C
Deli
3545

Križ je tu za mene in za tebe... že 20 let

»Križ je tu, za tebe in mene, zamere zemske ni nobene, saj se v razgledu duša razodene - kot v snu.« To so stihi, ki jih je ob križu na Storžiču pred 20 leti zapisal  Marijan Krišelj. Ob križu, ki je 17. avgusta 2019 na vrh Storžiča znova privabil številne planince. Kot veleva tradicija, je bila na prvo soboto po velikem šmarnu tu sveta maša za rajne planince in tudi za še živeče ljubitelje gora. Letos je bilo še posebej slovesno, saj mineva 20 let od ponovne postavitve macesnovega križa. Zbrane je najprej pozdravil Franc Roblek, ključar cerkve svetega Lovrenca nad Bašljem, ki je predstavil, kako so križ izdelovali in kako je »prišel« na vrh, spomnil pa se je tudi vseh, ki so s svojim delom prispevali, da že 20 let mogočno stoji na Storžiču. Sveto mašo je daroval novi preddvorski župnik Pavel Okoliš, kateremu sta se v somaševanju pridružila še Blaž Cuderman in Matej Pavlič. Ob svetopisemskih odlomkih je mašnik opozoril na božjo bližino, ki jo v gorah moč še drugače začutiti. »Ko se človek potrudi, ko gre čez ovire in potem z gore pogleda navzdol, je vse videti drugače,« je dejal. Poseben čar slovesnosti so ustvarili mladi iz Folklornega društva Preddvor odeti v narodne noše in ubrano ljudsko petje, pa tudi nebo je poskrbelo za prekrasno razpoloženje. Z upanjem, da se čez leto dni spet zberemo pri maši pod križem na Storžiču, smo se gorečih src in previdnih korakov vrnili v dolino.

P. L. Premru

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi