Logo MojaObčina.si

Preddvor

DANES
23°C
12°C
JUTRI
24°C
9°C
3545

Izjemni milijonski prihodek za občino Preddvor

Občina Preddvor je v začetku oktobra na prehodni davčni podračun prejela 4.838.308,36 evra. Znesek, ki je večji od celoletnega občinskega proračuna, izhaja iz naslova davka na dediščine in darila, zaradi davčne tajnosti pa ni znano, kdo je vplačnik, niti ni moč opredeliti točnega izvora. 

Sredstva so se na občinskem računu pojavila v začetku oktobra. »Informacije načrtno nismo dali v javnost. Najprej z vidika preveritve verodostojnosti, ko smo na FURSU preverili, če morda ni prišlo do kakšne napake. Ko se je izkazalo, da denar na računu dejansko je, pa še z vidika gospodarnosti: kako ravnati, da bo strateško in bo občina od tega imela kar največ,« je povedal župan Rok Roblek ter dodal, da bi naglica, pričakovanja in pritiski javnosti utegnili voditi k nepremišljenim dejanjem. »Skladno z zakonodajo v povezavi z neuravnoteženostjo prihodkov nad odhodki je občina najprej odplačala kredit, večina ga je bilo za vrtec in še nekaj za kanalizacijo, ki je skupaj znašal 1.676.756,94 evra in bi ga odplačevali še 7 let. S poplačilom teh dolgov bo občina prihranila 100.000 evrov. Pomembno pri tem je tudi, da smo s poplačilom dolgov znova kreditno sposobni – to je dobrodošlo v primeru evropskih razpisov, ko je potrebno takoj zadostiti lasten vir, sicer evropskih sredstev ne dobiš.«

3 milijone evrov je občina vezala tako, da se bo denar sprostil v treh delih: aprila 2021, oktobra 2021 in aprila 2022. Preostanek, to je 161.551,42 evra, se prenese v naslednji proračun kot prenos sredstev in bo namenjen pripravi dokumentacije za izvedbo projektov. »Ko ugotoviš, da dejansko z vsako nočjo takega velikega zneska na občinskem računu nastanejo stroški, smo denar vezali. Ta odločitev pomeni tudi eno leto časa za pripravo projektov. Največji nesmisel bi bil, da bi se ga trudili zapraviti, če pa leži na računu in čaka, pa to stane, obračunava se in to drago. Z vezavo bomo denar prihranili,« pojasnjuje župan. »Ta denar je smiselno porabiti za tiste infrastrukturne naložbe, za katere ne bo na voljo evropskih sredstev. Temu primerno bomo načrtovali investicije, za katere se bomo dogovorili, do takrat pa pridobili potrebna gradbena dovoljenja in drugo projektno dokumentacijo.«

Kaj bo v bližnji prihodnosti novega v preddvorski občini, še ni določeno, o tem bo odločal občinski svet, pravi župan in dodaja: »Je pa tako, če denarja ni, napišeš seznam projektov in izbereš eno prioriteto, če pa denar je, je treba izluščiti več prioritet in ljudje se ob tem lažje skregajo.«

P. L. Premru

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi