Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 22.03.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo. Veter bo prehodno nekoliko oslabel. Najnižje jutranje temperature bodo od -7 do -1, v zatišnih legah s snežno odejo okoli -10, ob morju okoli 2 °C.
-6°C | 8°C
petek, 21.03.2018
-4°C | 5°C
sobota, 23.03.2018
-4°C | 11°C
nedelja, 24.03.2018
1°C | 10°C
ponedeljek, 25.03.2018
-1°C | 11°C
Opozorila
Sreda, 21.3.2018 ob 18h
Najmočnejši sunki burje bodo na izpostavljenih mestih do četrtka popoldne presegali hitrost 100 km/h.
-6°C
8°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Društva

2. pohod do bolnice Košuta v letu 2017


DOGODKI, DRUŠTVA

| |
21.08.2017      10:10
A A

2. pohod do bolnice Košuta v letu 2017Deli:

V soboto, 19. avgusta, smo se pohodniki zbrali na parkirišču nad Vaškarjem ter se povzpeli k partizanski bolnici Košuta. Tokrat se je pohoda udeležilo 17 tovarišev in tovarišic, med njimi tudi dva mlada pionirja. Zaradi odsotnosti predsednika Občinske organizacije borcev za vrednote NOB Preddvor, tovariša Marjana Gorze, je zbrane pozdravil tovariš Franc Ekar, ki je poudaril, da zgodovine ne moremo spreminjati, moramo pa se je spomniti in ohranjati s podobnimi aktivnostmi, na sedanjost in prihodnost pa lahko vplivamo s tem, da obeležujemo podobne zgodovinske dogodke in spomenike. Omenil je tudi kar nekaj imen v občini, ki so se in se še aktivno zavzemajo za širjenje političnih idej takratnega in današnjega časa, in sicer pravičen odnos do partizanstva. Po druženju je sledil postanek na bližnjem grobišču, kjer so postavljeni spomeniki v spomin na tiste, ki so bili pokopani v tistem času. Zbrani smo zapeli partizanske pesmi in prižgali svečo. 
Bolnica Košuta leži na nadmorski višini 1034 m in je delovala od aprila 1944 do maja 1945. Ker je bilo ambulant več, so jim dodajali črke abecede. Košuta je dobila ime ambulanta A ali 666. V njej so bile štiri postelje in nekaj skromne opreme. Za ranjence so skrbele negovalke, saj ni bilo stalnega zdravnika. Omeniti je potrebno tudi to, da je bila bolnica med redkimi, ki nikoli ni bila izdana in je ves čas nemoteno delovala.
Po letošnji spomladanski udarniški akciji, ko so člani in simpatizerji OO za vrednote NOB Preddvor uredili temelj bolnice, sta na začetku avgusta tovariša Rojc in Pavc obnovila še streho, za naslednje leto pa se načrtuje obnova lesenega dela.

Zanikati ali svojo lastno zgodovino interpretirati v svojo korist, je nesmiselno in za to se je potrebno udeleževati podobnih dogodkov, še zlasti zato, da se resnica in grozote tistega časa ne pozabijo in vsi, ki se podobnih srečanj udeležujemo, se tega zavedamo, in se jih bomo zagotovo udeleževali še v prihodnje.

 Urška Tičar
Foto: Slavko Prezelj
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Marec 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
23.03.2018 | Kultura
Materinski dan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo