Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 24.10.2017

pretežno jasno
Popoldne bo v zahodni Sloveniji delno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, ponekod v severovzhodni Sloveniji bo občasno še rahlo deževalo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal okrepljen severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
1°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 22°C
petek, 27.10.2017
6°C | 20°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
17°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

15 let zelenega Preddvora


OBČINSKE

| |
08.07.2011      12:24
A A

15 let zelenega PreddvoraDeli:

V Občini Preddvor je bil danes dopoldne, v sklopu občinskega praznovanja, strokovni posvet na temo 15 let zelenega Preddvora. Že pred petnajstimi leti je Občina Preddvor pristopila k učinkoviti rabi energije izkoriščanja obnovljivih virov za pridobivanje vseh vrst energije. 

Na posvetu so sodelovali mag. Janez Kopač, generalni direktor Direktorata za energijo na Ministrstvu za gospodarstvo, Franko Nemac, direktor Agencije za prestrukturiranje energetike, Franc Beravs, direktor Eko sklada, Gregor Benčina, predsednik upravnega odbora Jelovice, mag. Drago Papler, vodja OE investicije, razvoj in projektiva Gorenjske elektrarne, Mira Vizjak, učiteljica naOŠ Matije Valjavca Preddvor, Aleksander S. Zupan, direktor Komunale Kranj  inJanez Logar, vodja območne enote Zavoda za gozdove Slovenije, OE Kranj.

Kot je povedal Franko Nemac, ki je predstavil lokalni energetski koncept Občine Preddvor, na porabo energije v podjetjih občina lahko vpliva, predvsem z lastnimi dobrimi zgledi in podporo dobrim usmeritvam. Odgovorne v podjetjih in ustanovah je treba spodbujati k izvajanju energetskih pregledov in izvajanju ukrepov, ki iz njih sledijo. V načrtovani poslovni coni Preddvor pa bi bilo treba planirati energetsko učinkovito gradnjo in oskrbo z energijo, podjetja pa spodbujati, da se vključijo v proizvodnjo opreme in storitev za učinkovito rabo energije in izrabo obnovljivih virov. Pomembno je tudi, da občina redno predstavlja občanom možnosti, ki so na razpolago ter jim ponudi pomoč pri pridobivanju finančnih sredstev in administrativnih postopkih. Občina Preddvor je partner v evropskem projektu SOLUTION, kar bi bilo primerno izkoristiti za prenašanje izkušenj za nadaljnji trajnostni energetski razvoj.

Posnetek IZJAVA FRANKO NEMAC  mp3 

Direktor Eko sklada Franc Beravs je pole možnosti kreditiranja pravnih oseb, samostojnih podjetnikov, zasebnikov in občanov, spomnil še na dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud občanom. 10 milijonov EUR je namenjeno občanom v javne pozivu za nepovratne finančne spodbude, ki bodo v ali na stanovanjskih stavbah izvajali enega ali več ukrepov v zmanjševanje rabe energije pri obnovi stavb, izrabi obnovljivih virov energije in za gradnjo ali nakup nizkoenergijskih ali pasivnih hiš in stanovanjskih enot. Poleg tega posebni javni poziv namenja 2 mio EUR občanom, ki bodo v večstanovanjskih stavbah izvajali ukrepe v zmanjševanje rabe energije in izrabo obnovljivih virov energije.

Na območju občine Preddvor je bilo leta 2010 proizvedeno 864.520 kWh zelene električne energije v štirih malih hidroelektrarnah na reki Kokri in na treh sončnih elektrarnah, kar predstavlja 9,62 % delež v strukturi porabe, je povedal mag. Drago Papler iz Gorenjskih elektrarn.  Za leto 2010 je bila bilanca zelene elektrike v občini Preddvor več kot polovico z deležem 51,4 %, k temu pa so glede na sestavo primarnih virov dobavitelja Elektro Gorenjska z deležem 35,35 %, dodatno prispevali: 1,87 % člani Reenergija Elektra Gorenjska in kupci 4,55 % zelene elektrike iz proizvodnih virov Gorenjskih elektrarn (osnovna šola Matija Valjavca Preddvor, Občina Preddvor in Energetika Preddvor). Proizvedena električna energija iz sončne elektrarne Preddvor pomeni 70 % pokritje potreb osnovne šole in vrtca v Preddvoru oz. pokritje potreb 20 gospodinjstev. Predstavlja tudi okoljske letne prihranke zmanjšanja 31,65 ton emisij CO2. Instalirana moč sončnih elektrarn na območju občine Preddvor se bo v letu 2011 podvojila, zgrajene bodo štiri sončne elektrarne  s skupno močjo 137 kW, kar bo 1,6 % dodatni doprinos k povečanju zelene elektrike. 

Komunala Kranj je tudi v občini Preddvor naredilia pomemben korak v smeri varovanja okolja in vzpostavili učinkovit sistem ločenega zbiranja odpadkov po tako imenovanem sistemu od vrat do vrat. Pozitivni učinki so že vidni, saj se količine ločeno zbranih odpadkov v občini Preddvor povečujejo in posledično se zmanjšujejo količine odloženih odpadkov, je bil zadovoljen direktor Aleksander S. Zupan.  

Da bodo imeli gozdovi pomembno vlogo pri pokrivanju potreb po energiji in obnovljivih virov (20 % na ravni EU) v prihodnosti in da so gozdovi so pomemben vir biomase, ki je lokalno dosegljiv tudi v Preddvoru, je opozoril Janez Logar, vodja OE Kranj Zavoda za gozdove Slovenije.

Družba Jelovica, ki se uvršča med prve zelene družbe pri nas je sodobno podjetje, usmerjeno v energetsko varčnost in okolju prijazno delovanje, tako s svojimi produkti, kot tudi načinom poslovanja. S svojo tovarno energijsko varčnih sodobnih hiš v Preddvoru, bodo, kot je povedal Gregor Benčina, predsednik upravnega odbora Jelovice,  letos pridobili prvo tovarno s pozitivno energetsko bilanco z uporabo naravnih virov: vode, sonca in lesa. Moderne lesne gradnje bo tudi nov vrtec v Preddvoru, za katerega so danes položili temeljni kamen. 

Osnovna šola Matije Valjavca zadnja tri leta skupaj z Gorenjskimi elektrarnami in Občino Preddvor organizira Ekoteden, v katerem je poudarek na pridobivanju znanja, ki ga posredujejo različni strokovnjaki, predvsem s področja obnovljivih virov energije. S tem so se odprla vrata šole v okolje - zunanjim strokovnjakom, krajevnim in občinskim politikom, ki so vir informacij in opora pri akcijskem učenju, je povedala Mira Vizjak, razredna učiteljica na OŠ Matije Valjavca Preddvor, dolgoletna mentorica ekološkega krožka. 

Nad zaključki posveta in učinki zelene energije, ki se kažejo v Preddvoru je bil navdušen tudi župan Občine Preddvor Miran Zadnikar: 

posnetek IZJAVA MIRAN ZADNIKAR   mp3

Preddvor, 7. julij 2011                                                         Saša Pivk Avsec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo