Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
4°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

TEČAJ POLSTENJA COPAT


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
28.11.2016      13:48
A A

TEČAJ POLSTENJA COPATDeli:

Polstenje ali filcanje je ena najstarejših tekstilnih tehnik, predvsem ročno polstenje je že tonilo v pozabo. Sedaj, ko se želimo vrniti nazaj k naravi pa zopet prepoznavamo prednosti in vrednost teh izdelkov. Sama se s tem ukvarjam četrto leto. Izdelujem predvsem copate, nakit, polstena mila in skušam svoje znanje širiti in deliti naprej.

Tako smo se minulo soboto, 26. 11. 2016, člani TD Kokra zbrali in se lotili izdelave copat. Za vse prisotne je bila to prva izkušnja s polstenjem in na začetku kar nepredstavljivo, da bodo iz kupa česane olčje volne, ki sem jo pripravila za vsakega od njih po dobrih šestih urah dela nastali copati.

Začeli smo z nalaganjem volne na preprost ploščat model iz linoleja jo močili s toplo milnico, gladili in zopet dodajali nove plasti volne z obeh strani modela. Za iskušeno filcarko to predstavlja dve do tri ure dela, odvisno od velikosti copat. Po nanosu volne smo si vzeli čas za kratek počitek, prigrizek in klepet. Nato smo zopet zavihali rokave, si nadeli rokavice in začeli z drugo fazo. Pri tem smo najprej odstranili model nato pa z ožemanjem, stiskanjem in gladenjem dosegli, da se je copat skrčil za kar nekaj centimetrov do želene velikost in čvrstosti. Copate smo ročno oprali, strojno oželi, zatem pa mokre obuli in z rokami oblikovali vsak po svoji nogi. Nekateri so s pomočjo igle za suho filcanje in barvne volne  na koncu naredili na copate še kakšen motiv za lepši izgled.

Mislim, da so prisotni odšli domov s svojimi izdelki zadovoljni in ponosni na svoje delo.

 

                                                                                                                                                      Milena Jenko

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Preddvor!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo