Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.07.2018

delno oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, zjutraj se bo dež od vzhoda razširil nad osrednji del države, vmes bo tudi kakšna nevihta. Na zahodu bo ostalo večinoma suho. Zjutraj bo zapihal veter severnih smeri, na Primorskem povečini šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 17, ob morju okoli 19 °C.
16°C | 28°C
torek, 22.07.2018
16°C | 26°C
sreda, 24.07.2018
15°C | 29°C
četrtek, 25.07.2018
14°C | 29°C
petek, 26.07.2018
16°C | 29°C
Opozorila
Nedelja, 22.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
28°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

V Občinski knjižnici Prebold o vzgoji ......


KULTURA

| |
29.03.2018      8:39
A A

V Občinski knjižnici Prebold o vzgoji jagodičevjaDeli:

Ker se pomlad vztrajno približuje, nas bodo topli dnevi privabili na vrt. Čakajo nas številna dela, zato smo se v Občinski knjižnici Prebold v torek, 20. marca 2018, okrepili s teoretičnim znanjem o vzgoji jagodičevja, o čemer je predaval strokovnjak Kluba Gaia Vanes Husić, univ. dipl. inž. agr. Pogovorili smo se o vseh vrstah, ki jih najdemo na našem vrtu, od ribeza, joste, maline in aronije, vse do ameriške borovnice. Ker so vse naštete sadne rastline vsako leto znova tarča napada bolezni, smo govorili o zimskem (spomladanskem) škropljenju z bakrovimi pripravki, ki delujejo proti glivičnim in bakterijskim boleznim. Nato smo veliko časa posvetili rezi vsake posamezne vrste in njenim zahtevam glede pogojev rasti. Ugotovili smo, da ima Prebold z okolico zelo dobre pogoje za rast vseh vrst jagodičevja. Tako zadovolji potrebe po sončni legi, ustreznemu pH-ju tal in rodovitni zemlji. Seveda pa so izjema ameriške borovnice, ki jim moramo ustvariti ustrezne pogoje s sajenjem v kislo šoto. Te so bile tudi izjema pri zadnji temi – gnojenju, in sicer zato, ker jih moramo gnojiti s prav posebnimi organskimi gnojili za ameriške borovnice, ker tako vzdržujemo primerno kisel pH. Za vse drugo jagodičevje smo ugotovili, da bo najbolje, da uporabljamo kar peletirana organska gnojila, ki so dovoljena v ekološki pridelavi. Tako smo vzgojo jagodičevja dorekli od sajenja, rezi, zaščite pred boleznimi in vse do gnojenja.

Besedilo: Vanes Husić
Fotografije: Darko Naraglav, Ivan Lipičnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občinska knjižnica Prebold
Občinska knjižnica Prebold
Na bazen 1
Tel:(03) 705 35 40
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
23.07.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.