Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 19.11.2018

oblačno
2°C | 4°C
torek, 20.11.2018
1°C | 5°C
sreda, 21.11.2018
2°C | 6°C
četrtek, 22.11.2018
4°C | 7°C
petek, 23.11.2018
5°C | 7°C
Opozorila
Ponedeljek, 19.11.2018 ob 9h
V noči na torek bo burja na Primorskem na izpostavljenih mestih presegla hitrost 100 km/h. Predvsem na prehodu med Notranjsko in Primorsko bodo razmere povsem zimske, vidljivost bo krajevno močno zmanjšana, veter bo prenašal sneg.
2°C
4°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

UTRIP DOMOZNANSTVA: Sekcija ročnih del Čipke ......


KULTURA

| |
17.05.2016      15:07
A A

UTRIP DOMOZNANSTVA: Sekcija ročnih del Čipke Kulturno-prosvetnega društva se predstaviDeli:

Že pred šestdesetimi leti so bila ročna dela v Šeščah zelo razvita in razširjenja, ustvarjale so ženske iz številnih okoliških krajev. Leta 1996 je bilo na pobudo Ivana Žagarja ustanovljeno Kulturno-prosvetno društvo Šešče, z namenom kulturne dejavnosti na vasi. Že od samega začetka je bila v sklopu društva tudi sekcija ročnih del, ki jo je vodila Anica Ocvirk. Med 24. in 26. junijem 2016 bo v Ljubljani potekal svetovni kongres Mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko, ki združuje klekljarice širom po svetu. V sklopu tega kongresa je potekal tudi majski Utrip domoznanstva, na katerem se je predstavila sekcija ročnih del Čipke Kulturno-prosvetnega društva Šešče. V ponedeljek, 17. maja 2016, sta v Medobčinski splošni knjižnici Žalec o dejavnosti društva in klekljarski umetnosti spregovorili predsednica društva in vodja sekcije Milena Klasič ter učiteljica iz Žirov Marica Albreht, ki je duša žirovskega klekljanja. Vzgojila je že cel kup rodov, ki bodo ohranjali to obrt tudi za zanamce. V pogovoru, ki sta ga vodili Karmen Kreže in Tanja Pilih, sta gostji predstavili različne načine klekljanja, čipk, svoje izdelke, opisali razliko med žirovsko in idrijsko čipko in povedali, kako potekajo njihova srečanja. Klekljanje naj bi bilo dobro le za »stare babnice«. Ob tej misli je gospo Marico vedno zabolelo pri srcu. To je tudi razlog, da je začela poučevati klekljanje na osnovni šoli in prevzela vodenje čipkarske šole v Žireh, to tradicijo zdaj nadaljuje tudi v Šeščah. Danes klekljanje pomeni predvsem umetniško ustvarjanje in preživljanje prostega časa. Zakladnica čipk v svojem jedru hrani čipke, ki predstavljajo vrhunec izrazne lepote čipke. Med njimi so najstarejše, najmanjše, najzahtevnejše, najlepše … in vse so namenjene nam, da jih iskreno občudujemo ter s spoštovanjem gledamo na generacije klekljaric, ki so jih ustvarile. Sekciji ročnih del Čipke želimo vse dobro pri njihovem nadaljnjem ustvarjanju.

Avtor fotografij: Veni Ferant
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!