Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 23.05.2018

oblačno
Dopoldne bo oblačnost od juga naraščala, na jugu so možne manjše padavine. Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Sredi dneva in popoldne bodo nastajale plohe in predvsem na vzhodu posamezne nevihte. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 24 °C.
10°C | 26°C
četrtek, 24.05.2018
14°C | 24°C
petek, 25.05.2018
13°C | 24°C
sobota, 26.05.2018
13°C | 25°C
nedelja, 27.05.2018
10°C | 28°C
Opozorila
Sreda, 23.5.2018 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
26°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

UTRIP DOMOZNANSTVA: Sekcija ročnih del Čipke ......


KULTURA

| |
17.05.2016      15:07
A A

UTRIP DOMOZNANSTVA: Sekcija ročnih del Čipke Kulturno-prosvetnega društva se predstaviDeli:

Že pred šestdesetimi leti so bila ročna dela v Šeščah zelo razvita in razširjenja, ustvarjale so ženske iz številnih okoliških krajev. Leta 1996 je bilo na pobudo Ivana Žagarja ustanovljeno Kulturno-prosvetno društvo Šešče, z namenom kulturne dejavnosti na vasi. Že od samega začetka je bila v sklopu društva tudi sekcija ročnih del, ki jo je vodila Anica Ocvirk. Med 24. in 26. junijem 2016 bo v Ljubljani potekal svetovni kongres Mednarodne organizacije za klekljano in šivano čipko, ki združuje klekljarice širom po svetu. V sklopu tega kongresa je potekal tudi majski Utrip domoznanstva, na katerem se je predstavila sekcija ročnih del Čipke Kulturno-prosvetnega društva Šešče. V ponedeljek, 17. maja 2016, sta v Medobčinski splošni knjižnici Žalec o dejavnosti društva in klekljarski umetnosti spregovorili predsednica društva in vodja sekcije Milena Klasič ter učiteljica iz Žirov Marica Albreht, ki je duša žirovskega klekljanja. Vzgojila je že cel kup rodov, ki bodo ohranjali to obrt tudi za zanamce. V pogovoru, ki sta ga vodili Karmen Kreže in Tanja Pilih, sta gostji predstavili različne načine klekljanja, čipk, svoje izdelke, opisali razliko med žirovsko in idrijsko čipko in povedali, kako potekajo njihova srečanja. Klekljanje naj bi bilo dobro le za »stare babnice«. Ob tej misli je gospo Marico vedno zabolelo pri srcu. To je tudi razlog, da je začela poučevati klekljanje na osnovni šoli in prevzela vodenje čipkarske šole v Žireh, to tradicijo zdaj nadaljuje tudi v Šeščah. Danes klekljanje pomeni predvsem umetniško ustvarjanje in preživljanje prostega časa. Zakladnica čipk v svojem jedru hrani čipke, ki predstavljajo vrhunec izrazne lepote čipke. Med njimi so najstarejše, najmanjše, najzahtevnejše, najlepše … in vse so namenjene nam, da jih iskreno občudujemo ter s spoštovanjem gledamo na generacije klekljaric, ki so jih ustvarile. Sekciji ročnih del Čipke želimo vse dobro pri njihovem nadaljnjem ustvarjanju.

Avtor fotografij: Veni Ferant
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občinska knjižnica Prebold? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 23 24 25 26 27 28 29 30 31 1
24.05.2018 | Šport
TEST HOJE NA 2 KM
24.05.2018 | Kultura
Pozdrav mladosti - Večer z domačimi ljubitelji poezije in glasbe
24.05.2018 | Tečaji in delavnice
Potopis: Nepal; zvočna meditacija
28.05.2018 | Tečaji in delavnice
Tečaj polstenja volne
30.05.2018 | Kultura
Bralni klub

Bodite prvi pri oddaji mnenja.