Logo MojaObčina.si

Oplotnica

DANES
19°C
1°C
JUTRI
18°C
0°C
Deli
2158

Pester kulturni program na prireditvi ob slovenskem kulturnem prazniku v Oplotnici

»Kultura je lastnost človeške družbe, ki prihaja iz ljudi in se k njim vrača, se rojeva iz njih in je ljudem namenjena«, je na proslavi po zapisu dr. Antona Šepetavca povzela predsednica Kulturno umetniškega društva Oplotnica (v nadaljevanju: društvo) Emilija Hren Dečar, ki je še dodala, da je kultura del našega vsakdana, od jutranjega pozdrava do večernega lahko noč.

Prešernova dela že več že več desetletij navdihujejo ustvarjalce, da nastajajo različna dela, posvečena njemu. Na prireditvi so obiskovalci prisluhnili uprizoritvi, ki je nastala ob sodelovanju Urške Lesjak, multiplikatorke iz OŠ in članice društva, na podlagi  navdiha glavne scenaristke in koordinatorke večera Katje Višnar, predsednice Sekcije za likovno umetnost in oblikovanje društva. Da je ideja zaživela tudi na odru, so pripomogli še člani sekcije Suzana Marovt, Lori Jevšenak, Stanko Podvršnik in Silva Jelenko,  sekcija za ohranjanje kulturne dediščine, Lidija in Boris Ivanuša, Franci Ribič in drugi. 

Uvodoma je mladi tolkalist  Eric Mai Arnuš Nerat zaigral himno na ksilofonu. Osrednji, tihi lik Prešerna (Nik Škorjanc) je vodil obiskovalce skozi različna obdobja, dogodke njegovega življenja, ki so jih vsebinsko dopolnjevale glasbene in literarne točke. Najprej je njegovo branje knjig, hojo in razmišljanje spremljala Franja Kočnik na citrah s prečudovitim valčkom. Prešernovo dvorjenje Juliji (Lana Lunžnik) in njegov poklek je podkrepila čutna pesem Ljubim, ki sta jo izvedla mlada vokalista Žana Višnar in Žan Pem, na citrah pa ju je  spremljala Franja Kočnik, ki je za to priložnost priredila pesem. Žalostnega Prešerna, zaradi odhoda Julije, so razvedrili otroci Vrtca Mlinček Oplotnica s svojimi recitali, za kar jim je doktor podeli fige. Prešeren je odtaval v svoj svet ob zvokih klavirja, uspavanke izpod urnih prstov Julije Gosnik. Luka Gselman Toplak je na harmoniko zaigral poskočno melodijo, ki je prebudila ustvarjalnost pesnika, da piše in piše. Dodatno so k temu prispevali še živahni ritmi dveh domačih pesmi, ki ju je izvedel MPZ društva. Na obisk je prišel še prijatelj Čop (Luka Gorenjak) in mu je nekaj izročil, kasneje pa se je izkazalo, da je to priznanje Občine Oplotnica za delovanje na področju kulture, ki ga je nagrajenki Jani Gliha Hohler podelil oplotniški župan Matjaž Orter. Jana je dolgoletna predsednica Literarne sekcije društva, vsestranska ustvarjalka, ljubiteljica lepe slovenske besede, ki na vsakem koraku skrbi za njeno ohranjanje, kar prične že v vrtcu pri najmlajših in širi povsod, kjer deluje. Bernarda Tič in Kaja Sluga sta med tem prebrali pesem oplotniške pesnice Marice Kranjc Brez prijatelja živeti ni lahko, v njej je omenjeno Prešernovo prijateljstvo s Čopom. O prijateljstvu sta se poleg tega pogovarjala Jana Gliha Hohler in mladi literat Jaka Krošl, ki sta prebrala vsak svojo pesem o prijatelju in prijateljici. Prešeren in Čop sta odšla objeta. Obiskovalci pa so prisluhnili gostujoči Vokalni skupini In Spiritu, ki deluje pod okriljem Kulturno umetniškega društva France Prešern iz Vojnika, in sicer pesmima Okoli hišice in Cvet dekletu rožmarin. Vrnila se je Julija, ki je tokrat tudi zapela pesem Kaj je to življenje. Pesnik je ponovno  dobil ustvarjalni navdih, tokrat ob petju  ŽPZ društva, kako ljubiti in biti razigran cigajnar, kakor v njegovih časih, ko se je zborovsko petje razmahnilo v okviru čitalnic, kar je povedala povezovalka in soustvarjalka večera Silva Kočnik. Obiskovalci so prisluhnili tudi ljubezenskima ljudskima pesmima, ki so ju čutno zapeli Ljudski pevci s Koritnega, ki delujejo v okviru društva. Skupina Sonus je očarala z izvedbo dveh slovenskih pesmi o Juliji in o rojstnem kraju pesnika. Medtem je Julija vrnila vsa prejeta darila Prešernu, slednji pa je na koncu le še bral in ovit v slovensko zastavo sam obsedel  ob poslušanju  pesmi  Za Slovenijo živim, ki jo je izvedla vokalistka Žana Višnar. Na koncu pa so vsi zbrani  večer  zaključili ob pogostitvi, ki so jo pripravile članice Društva kmečkih žena. (E. H. D. deloma povzeto po scenariju)

 

Foto: NOVICE (več fotografij na https://kud-oplotnica.si/index.php?s=31)

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Oglejte si tudi