Logo MojaObčina.si
DANES
14°C
7°C
JUTRI
20°C
7°C

Otvoritev razstave grafik Herbarij

##VIEWS##
Organizator: RAZVOJNO IZOBRAŽEVALNI CENTER NOVO MESTO
Kontaktni podatki organizatorja: Uroš Simončič, uros.simoncic@ric-nm.si.
Vstopnina: Vstop prost

Tjaša Travižan je mlada likovna pedagoginja. Po končani Srednji šoli za oblikovanje in fotografijo se je vpisala na Oddelek za likovno pedagogiko Pedagoške fakultete v Ljubljani, kjer je leta 2018 tudi diplomirala. Več let že vodi različne izobraževalne delavnice za otroke. V Art Centru Pionirskega doma v Ljubljani deluje kot demonstrator na področju grafike in kot mentorica likovnih delavnic za osebe s posebnimi potrebami.

 

" Razstava, imenovana Herbarij, je dobila ime po botaničnih motivih, ki so predstavljeni. Začetne ideje in skice del, ki so razstavljena, segajo v tiste sive ljubljanske študijske dni, ko sem potrebovala pobeg iz svoje študentske sobice, malenkost bližje domu. Doma sem neprestano obkrožena z naravo, zato sem tudi tekom študija v Ljubljani iskala zelene kotičke, kjer sem se lahko odmaknila od betonskih površin in našla prostor za sprostitev in premislek. Našla sem veliko tovrstnih prostorov, enega ljubših pa mi predstavlja botanični vrt ob Dolenjki, kjer so nastale prve skice, ki so predstavljene tudi na razstavi. Z botaničnimi motivi sem si tako utirala pot na različnih področjih umetniškega udejstvovanja, predvsem pa so rastline našle svoje mesto v grafiki.

Kljub temu, da to izredno cenim tradicionalno grafiko, pa je name in na moj razvoj na grafičnem področju pomembno vplivalo raziskovanje profesorja Freliha na področju razvoja alternativnih grafičnih tehnik. Če povzamem njegove besede, grafičnih tehnologij ne raziskuje, da bi tako dobil status izumitelja novih grafičnih postopkov, ampak da pride do takih vrst sledi, ki jih potrebuje za to, kar misli likovno povedati. S tehnologijami se ukvarja, ker ve, da je likovnost materializacija naših zamisli in tu imajo postopki, tehnike, kako ravnati z materialom, še kako pomemben delež. Nekatere tehnike, ki jih je razvil, so nam omogočile, da s cenejšimi in manj toksičnimi materiali pridemo do podobnih, skoraj identičnih rezultatov kot jih sicer omogočajo klasične tehnike globokega tiska.  Tudi mene so pri lastnem raziskovanju vodile želje po ustvarjanju želene linije oziroma učinka, hkrati pa sem se želela vsaj do neke mere izogniti toksičnim materialom (bencin, kislina, ipd.), ki pogosto spremljajo tradicionalne grafične tehnike. Tovrstne tehnike so izredno pomembne tudi za moje pedagoško delo, saj so zaradi `prijaznejših` materialov bolj primerne za delo z otroci in osebe z posebnimi potrebami oziroma motoričnimi omejitvami.

Poleg klasičnih grafičnih tehnik kot sta npr. linorez in vernis mou, na razstavi predstavljam tudi nekaj tehnik alternativnih grafičnih tehnik. Mednje sodijo kuhinjska litografija (tisk z alufolijo in kisom), stirografija (matrica iz stiroporja) in kolagrafija (matrica iz kartona in mekola).
Razstava Herbarij, ki jo predstavljam v galeriji RIC mi ne predstavlja le zbirke rastlin v grafičnem mediju, ampak v njej vidim tudi zbirko različnih grafičnih tehnik, idej, načinov in prilagoditev. " - Tjaša Travižan



Oglejte si tudi