Logo MojaObčina.si

Miren-Kostanjevica

JUTRI
22°C
14°C
PET.
22°C
8°C
Deli
4078

Uspešen Vaški dan radičke v Lipi

»Vaški dan radičke«, kulinarično- rekreativna prireditev, ki jo je v Lipi na Krasu 24. 3. 2019 že četrtič organiziralo Društvo Škrla, je na sončno nedeljo v Lipo privabila res lepo število obiskovalcev. Ti so, poleg lokalnih dobrot, lahko domov odnesli tudi lep spomin na dan preživet na Krasu, novo energijo in zanimive nove izkušnje, tudi kulinarične.

 

Zjutraj je Lipo, vasico ob podnožju Trstelja s komaj 100 prebivalci, preplavilo več kot 130 pohodnikov, ki jih je privabil vodeni pohod »Po razglednih poteh med Alpami in morjem«. Doživljanje kraške pokrajine so obogatile zgodbe in razlage izkušene vodnice Nataše Kolenc iz Lipe, ki je pohodnike popeljala po trsteljskih poteh skozi zgodbe ljudi in narave, povezane s tem delčkom Krasa. Vrh pohoda je bil sam vrh Trstelja, s pogledi na še zasnežene Alpe na eni in morje na drugi strani. Dodaten vrhunec pa pogled na nogo pršuta in kraško malico, ki jo je za pohodnike prispevala Osmica na Lehtah – Leban, iz Lipe.

 

Lip'nci so v okviru prireditve gostoljubje ponudili tudi udeležencem spominske komemoracije pri spomeniku padlih slovenskih in italijanskih partizanov v bližnjem Lascu, ki jo vsako leto organizira Območno združenje borcev za vrednote NOB (NG), v sodelovanju s KO združenje borcev za vrednote NOB (Temnica).

 

Glavni del popoldanskega programa je bila že tradicionalna pokušina raznovrstnih jedi iz regrata, ki jih pripravijo in ponudijo domačini iz Lipe. Obiskovalci so letos lahko pokusili 16 različnih jedi, od klasične regratove solate »z jejci«, do sladic, med katerimi so letos prednjačili mafini z regratovo kremo. Posebej dragoceno je, da se vsako leto ponudbi pridružujejo novi ponudniki, z lastnimi, novimi recepti – z leti praznika raste tudi samozavest in ustvarjalnost kuharic in kuharjev v Lipi, ki tako leto za letom prispevajo k večji zanimivosti in prepoznavnost Vaškega praznika radičke. Vsi domači ponudniki si, zaradi vloženega truda, iznajdljivosti in res okusne ponudbe regratovih jedi, zaslužijo veliko pohvalo!

 

Regratovi temi primerno je bil letos praznik izveden tudi bolj ekološko – z uporabo naravi bolj prijaznega, papirnega ali lesenega posodja in pribora, skoraj brez plastičnih odpadkov. Resnici na ljubo, domača hrana in pijača servirana brez plastike tudi bolj tekneta.

 

Ponudbo na prazniku so dopolnili lokalni ponudniki Sirarstvo Orel (Šmarje-Branik), Martin Štolfa z izdelki iz sivke (Divača), maQfino s sezonsko vloženo zelenjavo (Miren) ter čebelarja Robert Ščuka in Matej Levstek, oba iz Lipe na Krasu. Program so popestrile tudi mlade plesalke hiphopa iz društva Be funky iz Gorjanskega. Vsem gre iskrena zahvala.

 

Posebno presenečenje letošnjega praznika so pripravili v Društvu gojiteljev malih pasemskih živali iz Gornje Radgone, ki so z drugega konca Slovenije v Lipo prišli na povabilo domačinke Milene Berlot, aktivne članice obeh društev. Razmeroma mlado štajersko društvo s predsednico Andrejko Serdet na čelu je obiskovalcem predstavilo zanimive primerke okrasne perutnine in druge živali, ki jih vzrejajo. Veliko pozornosti je pritegnil mladi član društva Gal, s svojimi živalmi – igral se je celo s svojo kačo!

Prav lepa hvala članom društva in njihovim živalim.

 

Prav posebna zahvala Društva Škrla gre prav članici Mileni Berlot, ki je z res požrtvovalnim delom, marljivostjo in veliko voljo pokazala, da je vredno nadaljevati s tradicijo praznika, še naprej povezovati ljudi in skupaj izpeljati še marsikaj.

 

Velik HVALA si iskreno zaslužijo tudi vsi vaščani in drugi, ki so s svojim skrbnim in potrpežljivim  prostovoljnim delom omogočili izpeljavo praznika na tako lep način. Povezani so pokazali, da so skupaj lahko odličen gostitelj številnim obiskovalcem ter da lahko skupaj ustvarijo še marsikaj dobrega – hkrati pa prispevajo k boljši prepoznavnosti svoje lepe vasi Lipa in tega koščka Krasa.

 

Organizatorji ocenjujejo, da je Lipo na letošnji praznik radičke obiskalo več kot 300 obiskovalcev . Vseh so bili veseli. Ob slovesu od letošnjega praznika vse vabijo, da se jim v Lipi pridružijo tudi ob drugih priložnostih, če prej ne, ob naslednji Radički!

 

Hvala in srečno vsem!

 

Pripravila:

Sergio Berce in Nataša Kolenc

Več na FB Društvo ŠKRLA, Lipa

 

Fotografije:

Doris Bordon, Tina Grošelj Malenič, David Cigoj, Nataša Kolenc

 

Sporočilo obiskovalca po obisku Radičke:

Nnajlepša hvala za namig ????, zelo smo uživali pri vas in potem v Lipi, kjer smo preizkusili skoraj vse regratove dobrote. Če nam bo namenjeno, se vrnemo naslednje leto in se udeležimo še pohoda na Trstelj, ki smo ga zamudili.
Najbolj pa so otroke navdušili muffini s kremo iz kuhanih regratovih cvetov, mascarponeja...

 

 

 

 

 

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi