Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 30.06.2017

pretežno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
16°C | 25°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
16°C | 26°C
ponedeljek, 03.07.2017
14°C | 27°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
16°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

TRADICIJA CILJANJA PIRHOV V MIRNU MOČNEJŠA OD ......


ŠPORT, KULTURA, TURIZEM

| |
24.04.2014      22:14
A A

TRADICIJA CILJANJA PIRHOV V MIRNU MOČNEJŠA OD DEŽJADeli:
Letošnja Velika noč je bila precej deževna, a to ni preprečilo izvedbe že 36. tradicionalnega ciljanja pirhov, saj je ta tradicija v Mirnu poznana  že od nekdaj.

Otroci so svoje pirhe prinašali pred cerkev, gostilne, na dvorišča, trge… tja, kjer so se zbirali domačini, ki so tekmovali kdo je spretnejši v ciljanju pirhov. Otroci so postavili pirhe ob zid, strelci pa so morali za vsak zgrešeni strel plačati. S tem so si otroci prislužili kakšen dinarček, lepši kot je bil pirh, dražji so bili zgrešeni streli.

Želja po ohranjanju te tradicije, je leta 1979 privedla do organizacije prvega tekmovanja v ciljanju pirhov v Mirnu pri Štantu. Organizatorji so sestavili pravila, ki veljajo še danes. Glavni pobudnik tekmovanja Jožko Saksida je kupil prvi pokal, ki ga je prejel trenutni glavni organizator in gonilna sila Stanko Faganeli. Zaradi vse bolj številčne publike in tekmovalcev smo leta 1987 prostor pred hišo pri Faganelijevih zamenjali s prostorom na Kampotu.

Na »Kampotu« se je po maši na Veliko noč, zbralo precej navdušencev ciljanja pirhov in ohranjanja tradicije. Srečali so se s sorodniki, prijatelji, znanci in kar 115 se jih je odločilo, da poskusijo srečo pri ciljanju. Pravila tekmovanja pravijo, da ciljajo z razdalje 9 čevljev št. 43 (osnovnošolska mladina in ženske z razdalje 6 čevljev). Na razpolago imajo pet metov s kovanci za 5 tolarjev.

Prva sta se na startno mesto postavila župan Zlatko Martin Marušič in predsednik KS Miren, Roman Tomšič, ki pa nista imela dovolj mirne roke, da bi zadela.

Za pokale in bogate nagrade sponzorjev se je najprej pomerila osnovnošolska mladina, med 22 fanti in dekleti  je bila najboljša domačinka Neli Štanta, za njo Žan Blažič iz Vrtoč in Živa Kos iz Mirna. Letos so pač bolj natančna dekleta, ki jih je iz leta v leto več.

Med 28 tekmovalkami je prvo mesto zasedla Andreja Saksida iz Zalošč (a z mirenskimi koreninami), drugo in tretje pa Mirenki, Eva Klančič in Nada Štanta.

V ostri konkurenci 65 moških si je glavno nagrado in največji pokal »priciljal« domačin Matija Praprotnik, ki je edini v prvem krogu zadel dvakrat. Po pravi bitki med več tekmovalci za drugo in tretje mesto, je drugo zasedel Tomaž Brisko, tretje pa Dean Cijan, oba domačina.

Veseli nas, da se živa kulturna dediščina v Mirnu prenaša na mlajše rodove, tako pri organizatorjih kot pri tekmovalcih. To je edina prireditev v Mirnu, ki povezuje šport, kulturo in tradicijo. Posebej pa smo ponosni, da se običaj ciljanja  pirhov lahko pohvali z vpisom v REGISTER ŽIVE KULTURNE DEDIŠČINE SLOVENIJE, ki ga vodi Ministrstvo za kulturo.

Prireditev je organiziral Odbor za tradicionalno ciljanje pirhov v sodelovanju s TD Miren in KS Miren.

0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
01.06. - 30.06.2017 | Šport
BALINARSKI TURNIR ENOJK ŠD KRAS OPATJE SELO
01.07.2017 | Kultura
Cikel koncertov ob devetdeseti obletnici kacinovih orgel
01.07.2017 | Kultura
Poletni pevski večer v Lipi
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznik KS Temnica
03.07.201 | Šport
SPOMINSKI POHOD NA TRIGLAV
07.07.2017 | Kultura
Astronomski večer ob glasbi
01.06. - 30.06.2017 | Šport
BALINARSKI TURNIR ENOJK ŠD KRAS OPATJE SELO
01.07.2017 | Kultura
Cikel koncertov ob devetdeseti obletnici kacinovih orgel
01.07.2017 | Kultura
Poletni pevski večer v Lipi
01.07. - 02.07.2017 | Družabni dogodki
Praznik KS Temnica
02.07.2017 | Umetnost
Opajski večeri pod zvezdami - Zvoki kitar na Opajskem placu

Bodite prvi pri oddaji mnenja.