Letno srečanje deležnikov destinacije Miren Kras pod naslovom AVTENTIČNOST IN BUTIČNOST V DOBI DIGITALIZACIJE je ponudilo pregled dosežkov preteklih sezon, predstavitev tekočih projektov in osvetlitev trendov, ki že narekujejo razvoj turizma prihodnosti, hkrati pa je omogočilo izmenjavo dragocenih izkušenj med ključnimi akterji turizma v tem edinstvenem delu Slovenije.
Povezovanje deležnikov
Srečanje, ki se vsako leto odvije v Pomniku miru na Cerju, se je začelo z dobrodošlico župana Občine Miren-Kostanjevica, Mauricija Humarja. Uvodni besedi je sledila predstavitev mag. Ariane Durnik, direktorice Javnega zavoda Miren Kras, ki je predstavila dosežke preteklega leta, načrte za prihodnost ter prisotne seznanila s trendi in izzivi v turizmu, na katere je treba v sodelovanju s STO in regijskimi organizacijami pravočasno poiskati prave odgovore. Program dogodka je ponudil pester nabor vsebin. Anja Sedevčič Lasič iz JZ Miren Kras je predstavila aktualne razvojne projekte, sofinancirane iz državnih in EU virov, ki se izvajajo na območju občine Miren-Kostanjevica, od obnove zunanjosti Pomnika do revitalizacije gradišč ter vzpostavitve novih kolesarskih in pohodniških poti, ki bodo nadgradile ponudbo širše regije.
Destinacija Miren Kras je geografsko vpeta v Vipavsko dolino in Kras ter posledično dve vodilni turistični destinaciji, zato sta prisotnim delovanje in aktivnosti predstavili tudi Erika Lojk, direktorica Javnega zavoda za turizem Nova Gorica in Vipavska dolina, ter Katja Kralj, vodja turizma na ORA Krasa in Brkinov.
Leto 2025 bo pomembno zaznamovala Evropska prestolnica kulture. Nataša Orel, koordinatorka čezmejnega sodelovanja in komunikacije v Zavodu GO! 2025, je prisotnim predstavila podrobnosti letošnjega kulturnega programa, okvirno časovnico največjih prireditev in opozorila na priložnosti, ki jih EPK prinaša na področju dolgoročnega čezmejnega sodelovanja. Maša Klemenčič iz Slovenske turistične organizacije je izpostavila pomen trajnostnega razvoja, ki ostaja VODILO v turizmu, ne samo lokalno, temveč globalno. Destinacija Miren Kras je ena izmed prvih petih nosilk Zlatega znaka Slovenia Green Destinations, ki smo ga ohranili tudi ob prvi recertifikaciji. Sredi leta 2025 nas čaka tretja presoja, zato je pomembno, da zaveze trajnostnega delovanja vključujejo v svoje poslovanje tudi ponudniki na terenu (namestitve, gostinci, turistične agencije, vodniki ...). Prispevek je Klemenčičeva zaključila s povabilom k razmisleku o ekonomskih in promocijskih koristih, ki jih posameznemu ponudniku prinaša certifikacija z enim od svetovno uveljavljenih okolijskih znakov.
Srečanje deležnikov vedno izkoristimo tudi za predstavitev dobrih praks iz vse Slovenije. Letos smo prisluhnili izkušnji Urške Topolšek Planinšek iz EKO kmetije Urška, ki je navdušila z unikatno družinsko zgodbo trajnostnega turizma, ki ga že desetletja cenijo gostje iz vseh koncev sveta.
Delavnica o kolesarskem
turizmu - Kolesarskiturizem in njegovi potenciali
V popoldanskem delu je potekala delavnica o kolesarskem turizmu, ki jo je
vodila Irena Hlede, izkušena kolesarska vodnica in lastnica agencije
GremoZeleno - TakeGreenway. Delavnica je bila organizirana v okviru
aktivnosti projekta LAS "Kolesarska pot Brda, Kras in Vipavska
dolina", ki je bila sofinancirana s strani Evropske unije iz Evropskega
sklada za razvoj podeželja in Republike Slovenije v okviru Programa razvoj
podeželja 2014-2020/ukrep LEADER. Udeleženci so
najprej spoznali osnove kolesarskega turizma, značilnosti kolesarskih gostov,
njihove potrebe in potovalne navade. Sledilo je interaktivno delo po skupinah,
v katerih so deležniki iskali rešitve in dogovore na izzive urejenosti
infrastrukture za kolesarje, gostinske in namestitvene ponudbe ter
inovativnosti na področju razvoja in promocije kolesarskih poti.
Kulinarika in lokalni okusi
Srečanje je popestrila enogastronomska ponudba kmetije Erbuena Estate iz Lokvice, ki je prijetno presenetila udeležence z barvitim sprehodom lokalnih kulinaričnih specialitet. Okusi kraške in vipavske pokrajine so se odlično ujeli z duhom srečanja, ki je poudaril pomembnost sodelovanja, trajnostnega razvoja turizma in uporabe lokalnih virov.
Sklepne misli in pogled v prihodnost
Letno srečanje deležnikov Miren Kras je tako postalo ne le priložnost za pregled dosedanjega dela in izmenjavo izkušenj, temveč tudi priložnost za razmislek o prihodnosti destinacije. Leto 2025 bo zaznamovano tudi s pripravo nove strategije razvoja turizma do leta 2030.
Pred Miren Krasom in povezanimi sosednjimi destinacijami je veliko priložnosti za nadaljnji razvoj in rast, ki jih narekujeta aktualno stanje in trendi v turizmu. S prihodnostjo se bomo uspešno soočali samo povezani in predani isti viziji ter skupnim dolgoročnim ciljem. Srečanje je zagotovo okrepilo zavedanje o pomenu dobrega sodelovanja in solidarnosti med vsemi, ki soustvarjajo turizem na tem čudovitem delu sveta.