Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.04.2018

jasno
Danes bo jasno. Pihal bo šibak veter vzhodnih smeri, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 23 do 26, na Goriškem do 28 °C.
10°C | 29°C
sobota, 21.04.2018
10°C | 27°C
nedelja, 22.04.2018
10°C | 23°C
ponedeljek, 23.04.2018
9°C | 23°C
torek, 24.04.2018
11°C | 25°C
Opozorila
Petek, 20.4.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
29°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Okrogla miza o ciljanju pirhov


KULTURA, TURIZEM, LOKALNE SKUPNOSTI

| |
12.04.2018      11:26
A A

Okrogla miza o ciljanju pirhov


Že v pomladanski številki občinskega glasila smo pisali o prazniku na velikonočno nedeljo, ki se že vsaj sto let odvija v Mirnu. Tokrat bomo o ciljanju pirhov v naši vasi govorili z Naškom Križnarjem in Vesno Mio Ipavec.


Deli:

Pogovor je vodil Stanislav Faganeli, po domače Stanko. Klepet je popestril z odlomki iz starejših filmskih zapisov, s prikazom starejših fotografij in osebnimi spomini na ciljanje pirhov. Stanko je svojega gosta najprej povprašal, kako je sploh prišlo do zanimanja za običaj ciljanja pirhov v Mirnu.

Prvi filmski zapis

Naško Križnar je povedal, da ga je na ta dogodek opozoril domačin Marko Vuk. Tako je davnega leta 1980 uspel z 8-milimetrsko kamero posneti 4-minutni film. Seveda ni mogel posneti podrobnosti, toda prvi filmski posnetek je bil za vedno shranjen v arhivu Goriškega muzeja. Leta 1991 je Naško Križnar prišel ponovno v Miren, tokrat tehnično veliko bolje opremljen, saj je posnetek precej daljši in kvalitetnejši od prvega.

Naško Križnar je še poudaril, da sta bila posnetka izredno čisti obliki nesnovne kulturne dediščine. Organizacija je bila v rokah amaterskih zanesenjakov, udeleženci pa so prihajali, da bi se družili in zabavali. In prav to je bistvo žive kulturne dediščine: da je živa in sprejeta med ljudmi ter da poteka vsako leto.

Zbiranje gradiva naše dediščine

Vesna Mia Ipavec ni mogla priti na okroglo mizo osebno, pač smo se z njo lahko pogovarjali preko video konference. Povedala je za napotilo in vzpodbude Naška Križnarja. Običaj jo je zanimal, zato je izdelala obširno seminarsko nalogo. Kasneje je zbrala in uredila fotografije s ciljanja pirhov in ostalo dokumentacijo, da je lahko običaj predlagala za vpis v Register nesnovne kulturne dediščine.

Običaj zanima tudi druge

Običaj je zanimal tudi druga društva iz Slovenije. Tako sta na okrogli mizi sodelovali društvo iz Tabora nad Cerovim pri Grosuplju ter društvo iz Kokrice pri Kranju. Na velikonočni ponedeljek oboji poznajo sekanje pirhov, čez leto pa pripravljajo še vrsto drugih kulturnih in športnih dejavnosti. V Kokrici se pripravljajo na vpis svojih dejavnosti v Register nesnovne kulturne dediščine.

Za glasbeni predah so poskrbeli fantje iz Jazz tria Jure Malič, Jernej Budin in Rok Klančič, za pogostitev pa mirenske in orehovske žene ter KS Miren. Prireditev je potekala pod okriljem Krajevne skupnosti Miren in odbora za tradicionalno ciljanje pirhov ter Turističnega društva Miren.

KD Stanko Vuk
Foto: Dean Cijan
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Miren-Kostanjevica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Koledar dogodkov Preglej vse
April 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
21.04.201 | Družabni dogodki
KRAJEVNI PRAZNIK
21.04.201 | Šport
MEDNARODNI TURNIR Z DOBRODELNO NOTO
25.04.2018 | Ostalo
Meditacija s Silvanom Spačal
20.04.2018 | Ostalo
Predstavitev naravne kozmetične linije Meze
20.04.2018 | Ostalo
Meditacija s Silvanom Spačal
21.04.201 | Družabni dogodki
KRAJEVNI PRAZNIK
21.04.201 | Šport
MEDNARODNI TURNIR Z DOBRODELNO NOTO
25.04.2018 | Ostalo
Meditacija s Silvanom Spačal

Bodite prvi pri oddaji mnenja.