Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 19.08.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 13 do 18, na Primorskem do 21 stopinj C.
18°C | 30°C
nedelja, 20.08.2017
16°C | 28°C
ponedeljek, 21.08.2017
12°C | 27°C
torek, 22.08.2017
11°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 17.8.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
18°C
30°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let


KULTURA

| |
27.03.2014      11:07
A A

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let


Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna


Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna
Spominska slovesnost ob 70-letnici požiga in bombardiranja Mirna
Deli:

Spomin na nesrečni dogodek izpred 70 let

Zgodilo se je lepega spomladanskega dne, natančno rečeno 18. marca 1944. Da, vojna je še divjala po Evropi. Toda tudi med vojno je treba jesti.

V Vipavski dolini so ljudje že zorali polja in pričeli s sajenjem zgodnjega krompirja in zelenjave. Temu klicu narave so sledili tudi kmetje iz Mirna in Orehovelj. Dan bi se lahko kljub vojni vihri končal kot lep in zadovoljen dan, saj bi bilo delo na polju opravljeno, nevarnosti ni bilo.

Pa so privršala zavezniška letala s smrtonosnim tovorom. Njihova naloga je bila uničiti ali vsaj onesposobiti letališče na Rojah (blizu Mirna, danes v Italiji), ki je bilo za takratne čase eno najbolje opremljenih  na tem območju. Svoj svinčeni tovor so začeli sipati takoj za tem, ko so preleteli Kras. Ljudje so bili nad nenadnim ropotom letal presenečeni, čeprav je bil to vojni čas. Toda časa za umik ni bilo več. Samo v Mirnu in Orehovljah je bilo 27 mrtvih. In veliko veliko ranjenih.

V Mirnu smo pripravili spominsko slovesnost na te žalosti polne čase. Slavnostni govornik je bil dr. Gabrijel Devetak. V svojem govoru je podal zlasti svoje spomine na ta dogodek. Pri oblikovanju programa so sodelovali člani Kulturnega društva Stanko Vuk, učenci Osnovne šole Miren, učenka Glasbene šole Emil Komel, Vokalna skupina Chorus 97 in Pevski zbor društva žena Miren-Orehovlje.

Med obiskovalci prireditve so bili tudi tisti, ki so bombardiranje doživeli kot otroci. Prav zato je bila zaključna skladba Silencio tista, zaradi katere je iz marsikaterega očesa zdrknila solza. Solza žalosti, morda slovesa od takrat preminulega domačega ali vaščana, moda kot obsodba vsakršnega nasilja.

Dogodek so organizirali  KS Miren, Krajevna organizacija ZB Miren in KD Stanko Vuk.

 

za KD Marta Pavlin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI KULTURNO DRUŠTVO STANKO VUK Miren - Orehovlje? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.