Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 25.11.2017

oblačno
Ponoči se bo od zahoda postopoma pooblačilo, nekaj jasnine bo zjutraj še na severovzhodu. Tam bo ponekod pihal jugozahodnik. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 6, na Primorskem od 7 do 10°C.
7°C | 14°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 8°C
ponedeljek, 27.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 28.11.2017
-4°C | 8°C
Opozorila
Petek, 24.11.2017 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Odkritje spominske plošče žrtvam 1. svetovne ......


KULTURA

| |
07.09.2015      22:21
A A

Odkritje spominske plošče žrtvam 1. svetovne vojne iz Opatjega selaDeli:

Letos mineva 100 let odkar so morali Opajci zapustiti svoje domove in oditi v tujino kot vojni izseljenci - begunci. Na domačih tleh so se namreč odvijale fronte 1. svetovne vojne, ki so uničevale materialne dobrine in človeška življenja. Da bi ohranili vsaj lastna življenja, so bili primorani zapustiti svoje domove in se preseliti v tuje kraje, večina na ozemlje tedanje Češke. Mnogi med njimi se niso nikdar vrnili. Tistim, ki jim je to uspelo, pa so našli le kup ruševin, uničena polja in vinograde. Vse je bilo potrebno začeti znova.

Domače Turistično društvo Cerje je dalo pobudo, da se v spomin na ljudi, ki se niso nikdar vrnili na svoje domove, postavi spominska plošča. V sodelovanju s KS Opatje selo, občino Miren-Kostanjevica in podporo domačih podjetij Marušič d.o.o. in Gostilna Štirna, je TD Cerje uresničilo svojo pobudo. Na sončno nedeljsko popoldne, 30. avgusta 2015 ob 17. uri je pred hišo opajske tradicije potekala slavnostna prireditev s kulturnim programom in odkritjem spominske plošče.

Prisotne je najprej nagovoril predsednik TD Cerje g. Konrad Marušič, ki je pojasnil pomen in namen odkritja spominske plošče. Povedal je, da je spominska plošča namenjena vsem tistim domačinom, ki so bili zaradi 1. svetovne vonje primorani zapustiti svoje domove bodisi kot vojaki ali kot begunci in se nikdar niso več vrnili na svoje domove, ker so kdove kje izgubili svoja življenja. Spomnil je na naslov ene izmed zadnjih knjig o soški fronti "Odšli so brez slave in brez spomina", ki se še kako dobro poistoveti tudi z usodo opajskih ljudi.

K besedi je bil nadalje vabljen župan občine Miren-Kostanjevica g. Mavricij Humar, ki je v svojem kratkem nagovoru poudaril pomen ohranjanja spomina na tiste čase. Spomnil je tudi na žalostno dejstvo, da se ravno v teh dneh po Evropi dogaja begunska kriza, kar nas opominja, da se zgodovina lahko tudi ponavlja. Ko smo že mislili, da je nemogoče, da se take razmere lahko ponovijo, se žal po 100 letih nekaj podobnega spet dogaja.

Za kulturni vložek je poskrbelo domače Prosvetno društvo "KRAS" Opatje selo. Gledališka skupina je nastopila z igrano recitacijo Justine Markočič "Slovo od doma", moški pevski zbor "KRAS" pa nam je zapel nekaj domoljubnih pesmi.

Gospod Vinko Avsenak, velik poznavalec zgodovine 1. svetovne vojne, nam je v besedi slikovito orisal dogodke izpred 100 let. Opisal je razmere, ki so privedle do takrat ene najhujših vojn na svetu in orisal kasnejše dogajanje med vojno v naših krajih. Prav Soška fronta, ki je segala tudi na goriški Kras, je močno zarezala v življenja tukajšnjih ljudi in jih tako ali drugače povlekla vase. Spomnil nas je na slovenske fante, ki so se takrat borili v različnih polkih Avstro-Ogrske vojske pod katero je takrat spadala Slovenija. Poudaril je, da so se slovenski fantje borili ne le za cesarja ampak in predvsem za domačo slovensko grudo. Ob tem nas je še opomnil na pomen rodoljubja in ohranjanja slovenske kulture. Navedel je kar nekaj primerov, ko v današnjem času, času, ko živimo v miru in v lastni državi, vse prevečkrat radi uporabljamo tuje izraze, tuje pesmi, … skratka, namesto svojega poveličujemo tuje. Prav zaradi tega je prav, da se spomnimo lastnih korenin in smo ponosni na svojo preteklost, predvsem na junaštvo in pogum ljudi, ki so dali svoja življenja, da lahko danes živimo v lastni domovini in na svoji zemlji. S citiranjem pesnika Otona Župančiča, ki je zapisal, "Domovina je ena, nam vsem dodeljena …" in dodatkom, da jo zato imejmo radi in naj prenašamo ljubezen do nje na mlajše rodove, saj kakršna koli že je, naša je, je g.  Avsenak zaključil svoj govor.

Po vseh slavnostnih govorih in nastopih je sledil trenutek odkritja spominske plošče. Predsednik TD Cerje g. Konrad Marušič in predsednik KS Opatje selo g. Mirjan Pahor sta odkrila spominsko ploščo na kateri je zapisano sledeče: "V SPOMIN NA ŽRTVE 1. SVETOVNE VOJNE MED VOJAKI IN BEGUNCI IZ OPATJEGA SELA MED LETOMA 1914 - 1918 POSTAVLJENO OB 100-LETNICI ZAČETKA SOŠKE FRONTE IN ODHODA OPAJCEV V BEGUNSTVO". Sledil je še blagoslov spominske plošče, ki ga je opravil domači župnik g. Rudi Štavar. Za konec je Moški pevski zbor "KRAS" zapel slovensko ponarodelo pesem "Oj, Doberdob".

 

Tekst in slike

Herman Besednjak


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI PROSVETNO DRUŠTVO KRAS OPATJE SELO? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


PROSVETNO DRUŠTVO KRAS OPATJE SELO
PROSVETNO DRUŠTVO KRAS OPATJE SELO
OPATJE SELO 014
Tel:031 760 211
Koledar dogodkov Preglej vse
November 24 25 26 27 28 29 30 1 2 3
24.11.2017 | Ostalo
Mladinska skupina
24.11.2017 | Ostalo
Meditacija s Silvanom Spačalom
30.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventnih venčkov
01.12. - 29.12.2017 | Ostalo
Družinski večeri
02.10. - 28.05.2018 | Šport
Vodena telovadba
02.12.201 | Šport
Državno tekmovanje s prostoletečimi modeli za pokal LMK Miren 2017
02.12.2017 | Družabni dogodki
DECEMBRSKO FOTOGRAFIRANJE NAŠIH ŠTIRINOŽNIH PRIJATELJEV
02.12.2017 | Kultura
Pravljične urice
02.12.2017 | Družabni dogodki
Izdelovanje adventnih venčkov
02.12.2017 | Turizem
Oljkarski posvet
02.12.2017 | Šport
BRIŠKOLA 2017
02.12.2017 | Družabni dogodki
Miklavževanje za otroke
03.12.2017 | Šport
Pohod ob hladni polni luni v Zagrajec
03.12.2017 | Ostalo
Mladinska maša
03.12.2017 | Ostalo
Miklavževanje na Mirenskem Gradu
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.