Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
7°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 10°C
torek, 24.10.2017
4°C | 15°C
sreda, 25.10.2017
4°C | 16°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

OTVORITEV RAZSTAVE DRUGA PODOBA LESA – 2 ......


KULTURA

| |
12.12.2011      13:47
A A

OTVORITEV RAZSTAVE DRUGA PODOBA LESA – 2 JANEZA GRAUFA


V Narodnem domu Mežica je bila 5. 11. 2011 otvoritev 5. samostojne razstave mežiškega kiparja in rezbarja avtodidakta Janeza Graufa z naslovom Druga podoba lesa -2.


Deli:

Janez  Grauf je po poklicu elektrotehnik, zaposlen je v podjetju Elektrarne RM d.o.o.,  že trideset let pa  ljubiteljsko v najžlahtnejšem pomenu besede – z ljubeznijo torej – kipari in rezbari kot avtodidakt – samouk. Od leta 1982 član LIKOS-a Murska Sobota, je tudi član Kulturnega društva koroških likovnikov Ravne na Koroškem, od ustanovitve leta 2000 je član Združenja rezbarjev in modelarjev lesa Slovenije, od lani pa je tudi pri Kulturnem društvu Karinta Prevalje. In čeprav je že ponosen dedek, ne misli, da že vse ve in vse zna, zato se udeležuje mednarodnih in slovenskih rezbarskih taborov in likovnih delavnic ter kolonij – kot je na primer kolonija Forma Viva v Makolah ali Trbovljah, pa v Tengelicu in Telekesu na Madžarskem, ali v Povhovem mlinu na Prevaljah, pa na turistični kmetiji Hlebec v Kogu in tako naprej. Posebej intenzivno se v zadnjih letih izobražuje na likovnih delavnicah pri akademski kiparki Dragici Čadež Lapajne. Sodeluje tudi na natečajih javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Njegova skulptura »Roke – še bolj črno« je bila leta 2007 izbrana za državno razstavo, ki je imela naslov »Tudi črna je barva«. 

 

Tokratna razstava je njegova 5. samostojna (samostojno je pred tem razstavljal ob otvoritvi novih prostorov TOZD-a ELMONT v Mežici leta 1982, pa l. 1997 v mali telovadnici OŠ Mežica, leta 2004 pa v okrepčevalnici pri Čepinu in v Galeriji Štiblc). Sodeloval je na preko 80 skupinskih razstavah doma in v tujini, udeležuje se domačih in mednarodnih kiparskih kolonij in delavnic.  Omenimo le nekaj najbolj značilnih skupinskih razstav:  na Madžarskem  je razstavljal leta 1999 v Monoštru, leta 2008 v Tengelicu, letos pa v Kišvadi, leta 2005 v Italiji v Sesljanu, v slovenskih krajih pa se seznam bere takole: Mežica,  Murska Sobota, Maribor, Lendava, Ljutomer, Ravne na Koroškem, Radenci, Moravci,  Črna na Koroškem, Slovenj Gradec, Jarenina, Slivnica, Solkan, Radlje ob Dravi, Gornja Radgona, Veržej, Bled ob tisočletnici, Topolšica, Ptuj – Miheličeva galerija, Trbovlje – Delavski dom, Dravograd, Turnišče, Ljubljana, Kanal ob Soči – Galerija Rika Debenjaka, Velenje, Prevalje, Bogojina, Ajdovščina – Pilonova galerija, Kog – Turistična kmetija Hlebec, Obrh v Loški dolini, Črešnovci, Makole … V večini teh krajev je Janez  Grauf razstavljal večkrat in na različnih krajih ob različnih priložnostih. Tudi v Mežici je vedno zaželen gost.

 

Poleg zadovoljstva ob ustvarjanju in razstavljanju je Janez Grauf bil deležen tudi nekaj nagrad. Na mednarodnem  Festivalu Forma Viva v Makolah je leta 2002 dobil tretjo nagrado, leta 2003 četrto, leta 2005 pa drugo nagrado. Na ustvarjalnem  natečaju Turnišče je leta 2006 in 2008 dobil tretjo nagrado.

 

Odlično obiskano otvoritev razstave Druga podoba lesa-2 je glasbeno razgibala mlada Lucija Naveršnik, učenka sedmega razreda Osnovne šole Mežica, ki se že pet let  uspešno uči igranja harmonike pri Boštjanu Konečniku. Prejela je že več priznanj in pohval, dosegla je na primer 2. mesto in priznanje NAJ PUNCA na pokalu Mislinjske doline v Pamečah leta 2009. Nazadnje pa je bila finalistka oddaje »Frajtonerca je prava stvar«. Kulinarično sta večer  sladko zaokrožili avtorjeva mama in žena  Ivanka ter Milena Grauf, besedno pa Ajda Vasle.

 

Ajda Vasle

 

Fotografije (avtor vseh je Domen Grauf):
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mežica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.