Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 14 do 19, na vzhodu do 22 stopinj Celzija.
19°C | 34°C
sobota, 24.06.2017
20°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
20°C | 31°C
ponedeljek, 26.06.2017
18°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 31°C
Opozorila
Četrtek, 22.6.2017 ob 19h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
19°C
34°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Turizem

ZANIMIVO POPOTOVANJE - SKRIVNOSTNI IRAN


TURIZEM

| |
31.05.2016      16:43
A A

ZANIMIVO POPOTOVANJE - SKRIVNOSTNI IRAN


Uroš in Lea sta svetovna popotnika, ki raziskujeta države in kraje, ki običajno niso na spisku turističnih agencij. Želita namreč spoznavati neolepšane in pristne značilnosti posameznih dežel, kulture in ljudi. Tokrat smo v Mladinskem centru Mengeš z njima odpotovali v Iran.


Kashan
Kashan
Deli:

Tokratna destinacija za potep je bila že nekaj časa visoko na seznamu najinih želja in končno je prišla na vrsto. Ob omembi, da greva v Iran, sva bila deležna kar nekaj začudenih pogledov, češ kaj pa bosta tam, ali ni nevarno itd. No, midva sva se temu samo nasmejala in komaj čakala, da poletiva proti Teheranu.  

Decembrske temperature so bile dokaj podobne našim, tam okoli 5 stopinj na severu države, a bolj ko sva šla proti jugu do Shiraza in vmes še v puščavski del v mesto Yazd, so se tudi temperature dvignile tja do prijetnih 20 stopinj. Teheran sam ni nič posebnega, velemesto z 10 mio. prebivalci in eno izmed najbolj onesnaženih mest na svetu, saj ne moreš globoko vdihniti, ne da bi pojedel še pošteno dozo raznih plinov. Vozni park je star, bencin je poceni (cca 12 centov/liter), posledično ima vsak svoj avto ali motor in seštevek vsega je, če se izraziva po kuharsko, močno začinjen in aromatičen zrak. J Ko sva čakala na metro, sva na tleh opazila znak women only, kar pomeni, da se v tistem delu vlaka lahko peljejo samo ženske. No, Iranke so naju presenetile, saj jih je bilo kar nekaj, ki so se kljub temu vozile v moškem delu. Všeč so nama države, kjer že ob prihodu postaneš milijonar. No, ne evrski, pač pa tokrat rialski (menjalni tečaj ob najinem obisku 1 : 39.400). Na banki sva videla, da je tečaj enak kot pri nas, zato sva hotela zamenjati denar, pa je fant za okencem rekel, da se nama ne splača menjati na banki in naj raje zamenjava v menjalnici čez cesto. Razlika je bila 20% in pri najinem znesku bi to pomenilo cca 150 eur. No, da bi to svetoval  bančnik pri nas, si nekako ne predstavljava. Iz Teherana sva se odpravila mimo manjšega mesta Kashan, kjer sva prenočila, v gorsko vasico Abyaneh, ki leži 2.500 m visoko, krasijo pa jo starodavna arhitektura rdečih hiš iz blata in slame ter večinoma starejši domačini in domačinke s pisanimi rutami na glavi.  Esfahan je kulturno in versko najbolj raznoliko mesto v Iranu. Tu najdeš sveta mesta Zoroastrijancev, Kristjanov, Judov in seveda Muslimanov. Temu primerna je tudi zapuščina, pa naj bo kulturna v obliki spisov in knjig ali arhitekturna v podobi mošej, cerkva, sinagog, starih peščenih stolpov, itd. Tudi bazar je posebna zgodba, veliko je prodajalcev preprog, začimb, sladic in oreščkov ter oblačil, vsem pa je skupno, da za razliko od tistih v Istanbulu ali Marakešu  iranski prodajalci niso popolnoma nič vsiljivi, nihče se ne dere ali kako drugače vabi v svoj kotiček, tako da si lahko v miru ogledaš, kar te zanima, ne da bi ti nekdo svetil zraven. Yazd je polmilijonsko mesto sredi puščave in tako kot v vseh mestih, ki sva jih obiskala v Iranu, prevladujejo nizke hiše, stolpnic in blokov v mestih ni, so pa nova bivalna naselja z bloki na obrobjih mest, tako so najvišje stavbe mošeje z mogočnimi minareti. Mesto je znano predvsem po prvi monoteistični veri v tem delu sveta, Zaratustrianstvu – Zoroastrianizem. Na poti iz Esfahana v Shiraz se ustaviva v antični perzijski prestolnici izpred 2.500 let - v mogočnem Persepolisu.   Kljub temu, da je danes bolj kot ne v ruševinah, še vedno pusti močan vtis, saj si ni težko predstavljati, kako veličastna je bila takrat in koliko gradbenega znanja in trikov so poznali mojstri in klesarji. Esfehan za glavo, Shiraz za srce, pravi iranski pregovor. Shiraz je namreč kulturna prestolnica Irana in od tod tudi prihaja največ umetnikov in predvsem največjih iranskih pesnikov, tudi najbolj znana Hafez in Saadi. Shiraz je znan kot mesto vrtnic, vina in ljubezni, tako sva okusila vse, razen vina – alkohola namreč nikjer v državi ni mogoče dobiti.

Iran je destinacija, na kateri sva se od do sedaj obiskanih, počutila najbolj varno, celo toliko, da med potepanji nisva bila pozorna niti na najini torbici, ki sta nama brezbrižno viseli preko ramen. Povsod so naju ljudje ustavljali na ulici ter nama zaželeli “Welcome to Iran!”Ko bi le bilo na svetu več takšnih ljudi, kot so Iranci! Mersee Iran!

Besedilo in foto: Lea Avguštin in Uroš Krmelj


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI DRUŠTVO AIA - MLADINSKI CENTER MENGEŠ? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 06-2017
Izšla: 16.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Kultura
6. TRADICIONALNI POHOD OB DNEVU DRŽAVNOSTI
23.06.2017 | Družabni dogodki
Mem'Greš Fest
24.06.2017 | Šport
Nogometni turnir trojk
01.07.201 | Šport
STORŽIČ ČEZ PSICO
23.06.2017 | Kultura
6. TRADICIONALNI POHOD OB DNEVU DRŽAVNOSTI
23.06.2017 | Družabni dogodki
Mem'Greš Fest
24.06.2017 | Šport
Nogometni turnir trojk
26.06.201 | Šport
POČITNIŠKI TENIŠKI KAMP - OTROCI OSNOVNA ŠOLA
01.07.201 | Šport
STORŽIČ ČEZ PSICO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo