Po 12 urni nočni vožnji z avtobusom, sem v makedonsko mesto Ohrid prispela naslednji dan ob 9.30 uri zjutraj. Po kratkem oddihu pri gostitelju Nikoli, našla sem ga preko Couchsurfinga, pri njem sem bila tri dni, sem šla na raziskovanje mesta in na kopanje v Ohridskem jezeru. Mesto Ohrid in jezero sta vpisana na Unescov seznam kulturne in naravne dediščine, eno tretjino jezera si delijo z Albanijo, mesto pa tudi velja za »makedonski Jeruzalem«. Nekoč naj bi bilo tu 365 cerkva, za vsak dan v letu ena. Skozi čas, zaradi različnih vojn, požarov ipd., so se tu ohranile le nekatere, vendar jih je še kar precej ohranjenih. Najlepši in najbolj obiskani sta sveti Kliment Ohridski in sveti Jovan Kaneo. Približno 15 kilometrov iz Ohrida, je muzej na vodi, ki pa ga na žalost nisem obiskala. Ker pa imam namero, da se še kdaj vrnem, bom muzej obiskala naslednjič.
Peti dan potovanja sem se iz Ohrida odpeljala proti Skopju in se nastanila v hostlu Get Inn. Takoj sem se odpravila na ogled centra glavnega mesta Makedonije, kjer je veliko spomenikov in lepih mogočnih stavb. Bilo je še posebno doživetje, saj rada fotografiram predvsem arhitekturo in naravne znamenitosti. Naslednji dan, po zajtrku v hostlu, sem si ogledala kanjon Matka, ki je z avtobusom oddaljen eno uro, cena povratne vozovnice je 1 €. Za vse, ki si poleg ogledov znamenitosti mest, radi tudi oddahnete, je to idealen kraj, priporočam, če boste kdaj obiskali Skopje.
Popoldne pa sem že bila na avtobusu proti Nišu, kamor sem prispela pozno zvečer. Pričakala me je gostiteljica Tanja, s katero sva šli na ogled prizorišč jazz festivala Nišville, na vsakem koraku je bil žur. Naslednji dan, v nedeljo, sva po zajtrku odšli na ogled mesta. V Nišu si lahko za 200 srbskih dinarjev (1,5 €) ogledaš kar štiri muzeje: Ćele kula, Arheološki muzej, nekdanje koncentracijsko taborišče Crveni krst (Rdeči križ) ter Mediano – muzej na prostem, kjer so vidni ostanki iz rimskih časov. Zvečer pa sva bile spet na koncertu na Nišvillu, prepevala je Joss Stone iz Velike Britanije. Karto sem dobila zastonj in sem tako prišarala nekaj denarja, sicer pa stane nekaj manj kot 15 evrov za en dan, za več dni pa je dodaten popust. Festival je vreden obiska, še posebej za ljubitelje jazz glasbe. V Nišu so cene za polovico nižje kot v Beogradu.
V ponedeljek, 15. avgusta, sem se iz Niša v Mursko Soboto odpeljala z g. Janezom, ki je prevoz ponudil preko Prevoz.org. Ker sva v Mursko prispela pozno in je padal dež, si žal mesta nisem mogla ogledati, zato sem si v dijaškem domu privoščila 12 urni počitek. Po jutranji kavici s sendvičem, sem se ob desetih z drugim voznikom, prav tako s Prevoz.org. Odpeljala sem se najprej v Ljubljano, nato pa z vlakom v Postojno. Potep, ki je trajal devet dni, me je stal približno 225 evrov, bilo je zabavno potepanje, polno doživetij.
Besedilo: Barbara Benčan
Popotniški slovarček:
BlaBlaCar – spletna platforma za iskanje prevozov na mednarodnih relacijah, slovenska stran je prevoz.org.
Couchsurfing – spletna platforma za iskanje brezplačne prenočitve pri lokalnih ljudeh
makedonsko-slovenski slovarček:
Sveti Kliment – Sveti Klemen
Sveti Jovan Kaneo – Sveti Janez Krstnik
smetka – račun
(Kanjon) Matka – maternica





