Logo MojaObčina.si

Mengeš

JUTRI
29°C
16°C
ČE.
27°C
16°C
7402

Skriti razlogi za izmenjevanje oblačil

Preko obleke do obleke, od ljudi za ljudi v AIA – Mladinskem centru Mengeš

Številni so razlogi za izmenjevanje oblačil, ki so sami po sebi umevni in tisti, o katerih sem že pisala poprej. Ti so lahko osvežitev kolekcije v omarah, varčevanje denarja ali okoljsko varstveni, vključevanje počasne mode (t. i. slow fashion) ter podpiranje krožnega gospodarstva. Tokrat pa se želim dotakniti razlogov, ki pogosto ostanejo skriti v ozadju. To so socialni vidik ter ustvarjanje občutka skupnosti. Ne gre namreč le za mater Zemljo, temveč tudi za ljudi in lokalno skupnost. Izmenjevalnica oblačil ponuja drugačno izkušnjo kot nakupovanje v trgovini. Je precej bolj osebna, intimna. Prostovoljke nismo zaposlene delavke in zgolj nekdo, ki skrbi za zalogo oblačil na policah, temveč smo vaše sogovornice in prijateljice, prav tako potencialne sodelavke in partnerice v projektu. Na dogodku se namreč ustvarja mobilna skupnost. Številni obrazi se zvesto pojavljajo na vsakem dogodku izmenjevanja in do sedaj nam je uspelo navezati kar nekaj kontaktov. Porajajo se nove ideje za podobne projekte v prihodnosti, sklepajo nova prijateljstva, prijazni nasmehi pa nam barvajo sive dneve. Pa toliko o tem, da se z malimi koraki ne pride nikamor; na novembrski izmenjevalnici smo beležili mednarodno udeležbo študentk iz programa Erasmus+. Dogodek so doživljale kot inspiracijo za izvedbo podobne akcije v domačem okolju (''What a cool concept, I would also like that home in Germany!'', ''I may do this back home in Brasil … You inspired me.'').

Poleg povezovanja skupnosti je tu še drugi socialni vidik, to je vključevanje marginaliziranih in ljudi z nižjim ekonomskim statusom. Za razliko proti trgovinam, kjer se prodajajo priznane znamke, ki ločujejo ljudi na tiste, ki si to lahko privoščijo, in tiste, ki tega privilegija nimajo, izmenjevalnica ostaja dostopna vsem. Tam se znova srečamo in premešamo ljudje iz različnih okolij in ozadij ter v prostoru (p)ostanemo enaki, čeprav z različnimi razlogi za obisk. Medtem ko nekdo pride na dogodek, ker si preprosto želi osvežitve omare, je drugi tu zato, ker si drugih oblačil ne more privoščiti. Pravica do osnovnih življenjskih potrebščin ter socialnih in ekonomskih dobrin se pogosto razkriva kot privilegij srečnih imetnikov boljših življenjskih kart. Z namenom, da bi tako še naprej odpirali prostor za vse, vas vljudno vabim, da ostajate naši zvesti obiskovalci in sodelavci ter prihajate na dogodke in širite glas naprej – tako bomo tudi idejo širili še v prihodnje. Seveda lepo vabljeni tudi vsi novi prostovoljci in pomočniki.

Z dogodkom tako nadaljujemo v prihodnjem letu, 22. januarja 2022.

Do takrat pa vsem želim vesel, zdrav in povezujoč adventni čas.

Besedilo in foto: Tea Vuga

Všečkaj objavo


Oceni objavo


Oglejte si tudi