Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 21.05.2018

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo in večinoma suho, kakšna popoldanska ploha bo možna predvsem v severni Sloveniji. Še bo pihal severovzhodni do jugovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja, ki bo dopoldne postopno oslabela. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23, na Primorskem do 26 °C.
12°C | 23°C
torek, 20.05.2018
12°C | 22°C
sreda, 22.05.2018
12°C | 22°C
četrtek, 23.05.2018
12°C | 24°C
petek, 24.05.2018
15°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 21.5.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Uspešna in delovna folklorna pomlad


KULTURA

| |
30.04.2017      12:37
A A

Uspešna in delovna folklorna pomlad


Če se po jutru dan pozna, se nam v Mengšu obeta pestro in folklorno bogato leto. Strokovne revije pod okriljem Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti (JSKD) so vsako leto v začetku marca pokazatelj pripravljenosti in kvalitete folklornih skupin, ki se najprej predstavijo na območnem srečanju. Folklorniki na našem domžalskem območju nastopamo povezani še s kamniško izpostavo, ki se vsako leto menjavata pri organizaciji revije. Tako se je letos revija odvijala v petek, 10. marca v kulturnem domu Kamnik.


Mladinska folklorna skupina Mengeš
Mladinska folklorna skupina Mengeš
Deli:

Mengeški folklorniki se predstavljamo s tremi sekcijami – otroško, mladinsko in člansko, vsaka s svojim programom in vsebinsko tematiko. Otroci letos predstavljajo zgodbo kruha, od setve v pozni jeseni, preko zorenja in rasti v pomladi do žetve in vse naprej do mlina in pridnih maminih rok, ko kruh končno zadiši iz peči. Mladinska skupina je že v jeseni sprejela izziv, da se loti zahtevnega spleta plesov iz Razkrižja v koreografiji Mirka Ramovša, ki je naši skupini omogočil to postavitev in približal zanimivo pokrajino in ljudske plese, kot so čardaš, patikater, pemišvalček in druge. K članski skupini pa so v goste prišli trentarji, ki so s svojo pojavo in posebnimi plesi v coklah vzbujali poglede deklet in zavist pri fantih. Mengšani jim niso ostali dolžni in so jim s poskočno mazurko pokazali kako se pleše v teh krajih.

Priprave so bile temeljite, mladinci so se urili tudi na intenzivnih vajah v Gozd Martuljku, tako da smo na revijo vsi odšli res dobro pripravljeni. Vloženi trud ni bil zaman, saj smo se predstavili v res dobri luči in dosegli lahko rečemo kar zgodovinski uspeh, saj so vse tri sekcije dosegle regijski nivo, kar se je zgodilo prvič v zgodovini mengeške folklore. Strokovna žirija se je po ogledu vseh območnih revij gorenjske regije odločila, da na regijsko srečanje povabi našo otroško in mladinsko sekcijo. Revija bo v soboto 6. maja v festivalni dvorani na Bledu.

Na ta način smo najlepše začeli s praznovanjem 45 letnice organiziranega delovanja folklorne dejavnosti v Mengšu. Še pred praznovanjem obletnice v jeseni pa so naše misli usmerjene v mednarodna gostovanja. Kvalitetno delo in visoke ocene so nam ponovno omogočile sodelovanje na mednarodnem CIOFF festivalu, organizacije po okriljem Unesca, ki na najvišji ravni skrbi za ohranjanje svetovne kulturne dediščine. V juniju se odpravljamo v Portoriko, otoku v vzhodnih Karibih, ki spada pod okrilje Združenih držav Amerike. V jeseni pa se bomo udeležili tudi manjšega evropskega festivala v bližnji soseščini. Skratka uspešna in delovna pomlad, ki obeta bogato folklorno žetev tudi v jeseni.

 

Besedilo: Boštjan Svete

Foto: JSKD - Območna izpostava Kamnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Mengeš!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Mengšan
Številka: 05-2018
Izšla: 18.05.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Maj 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.05.2018
Danes ni dogodkov.
23.05.2018 | Kultura
Zanimivo popotovanje - Malezija
24.05.2018 | Kultura
DAN NOROSTI
25.05.2018 | Družabni dogodki
Delavnica: Izdelava trdega mila v Mengšu
25.05.2018 | Tečaji in delavnice
Otvoritev letnega vrta @Stara fabrka
25.05.2018 | Kultura
ALPSKA SAGA
23.05.2018 | Kultura
Zanimivo popotovanje - Malezija
24.05.2018 | Kultura
DAN NOROSTI
25.05.2018 | Družabni dogodki
Delavnica: Izdelava trdega mila v Mengšu
25.05.2018 | Tečaji in delavnice
Otvoritev letnega vrta @Stara fabrka
25.05.2018 | Kultura
ALPSKA SAGA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo