Logo MojaObčina.si
JUTRI
12°C
4°C
NED.
14°C
3°C
Oceni objavo

Odvoz nevarnih odpadkov v občini Mengeš

Odvoz nevarnih odpadkov v Občini Mengeš bo v četrtek, 8. oktobra 2020. Zabojnik za nevarne odpadke bo postavljen za Kulturnim domom Mengeš med 14.30 in 20.00. Ločevanje nevarnih odpadkov v gospodinjstvu je v občini Mengeš obvezno, zato nevarne odpadke shranjujte ločeno od drugih odpadkov in sicer skladno z navodili na embalaži (predvsem pa je potrebno poskrbeti, da ne pridejo v stik z ljudmi ali okoljem). Potrebno se je zavedati, da lahko zaradi svoje sestave nevarni odpadki ob nepravilnem odlaganju onesnažijo okolje, podtalnico ali druge dragocene vodne vire. Na območju občine Mengeš se lahko nevarne in kosovne odpadke odda kadarkoli v letu brez doplačila v Centru za ravnanje z odpadki Dob.

Nevarni ali posebni odpadki so vsi tisti odpadki, ki vsebujejo eno ali več lastnosti nevarnih snovi in lahko z neprimernim ravnanjem škodljivo vplivajo na okolje in zdravje ljudi. Nevarne lastnosti lahko povzročijo požar, eksplozijo, zastrupitev, razžiranje materiala, s svojo radioaktivnostjo pa lahko celo uničijo človeške celice ali kromosomski material.  

Nevarne odpadke prepoznamo po označbah na embalaži. Na vsakem izdelku je zapisano, kako ga uporabljati in kako z njim ravnati ob koncu njegove življenjske dobe. Nevarnost za okolje pa predstavljata tako snov kot embalaža, ki je v stiku z nevarno snovjo.

 

Pri ravnanju z nevarnimi odpadki je treba upoštevajo naslednja opozorila:

• nevarni odpadki naj bodo v embalaži, ki omogoča varen prenos do zbirnega mesta;

• tekoči odpadki naj bodo zaprti, čeprav improvizirano;

• odpadkov iz iste skupine se ne sme združevati v večji embalaži, ker lahko med njimi pride do kemične reakcije;

• odpadke naj prinesejo polnoletne osebe, ki bodo pri rokovanju z njimi upoštevale varstveno tehnična navodila, ki so bila priložena ob nakupu izdelka, iz katerega je odpadek nastal.

 

Med nevarne odpadke sodijo akumulatorji, baterije, barve in topila, laki in premazi, smole in lepila, razredčila in topila, hladilne tekočine, čistila, kemikalije, olja in masti, pesticidi, pralna sredstva, zdravila (ampule, igle, mazila, posipi, sirupi, tablete, termometri), svetila (neonska in halogenska ter fluorescentne žarnice), zaščitna sredstva za rastline in škropiva, čopiči, krpe, lopatice in rokavice, kozmetika (razpršilci, pršila, čistila za lake, ličila, kozmetične barve, laki za nohte, barve za lase) in ostale snovi, ki jih vsakodnevno uporabljamo v gospodinjstvu.  

 

Besedilo: Tina Drolc

Oglejte si tudi