Logo MojaObčina.si

Lukovica

DANES
10°C
-1°C
JUTRI
6°C
4°C

Marec-mesec boja proti raku debelega črevesa in danke

Marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke, mesec, ko strokovnjaki in društva bolnikov opozarjajo na pomen preprečevanja ter zgodnjega prepoznavanja in zdravljenja te vrste raka zato je prav, da tudi mi opozorimo na to, kajti  zdravje je naše največje bogastvo.  V Sloveniji je najpogostejši rak, rak debelega črevesa in danke (ali kolorektalni rak), če upoštevamo oba spola, in drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. Na leto zboli več kot 1400 ljudi. Večinoma zbolijo ljudje po 60. letu, lahko pa tudi prej. Ob tem velja zapisati, da je rak debelega črevesa in danke  ozdravljiv, če je odkrit zgodaj, ko se še ne razširi po telesu. Zato je zelo pomembno, da prepoznamo prve znake in simptome bolezni ter takoj poiščemo zdravniško pomoč.  Pogosto so bolezenski znaki  večinoma neznačilni, razlikujejo se glede na lego tumorja v črevesu. Nekaterim tumor ne povzroča veliko težav, drugi tožijo zaradi bolečin v trebuhu, napenjanja, sprememb v odvajanju blata, slabosti in bruhanja, krvi v blatu. Vendar je marsikateri od teh znakov povezan tudi z drugimi boleznimi prebavil, zato je rak debelega črevesa in danke velikokrat spregledan. V zgodnji fazi pogosto poteka brez bolezenskih znakov, zato so izredno pomembni preventivni pregledi, posebno po 50. letu starosti. Rak na debelem črevesu in danki (RDČD) je v Sloveniji velik javno-zdravstveni problem, kar je razvidno iz velike pojavnosti bolezni in velike umrljivosti ter slabšega 5- letnega preživetja bolnikov v primerjavi z državami EU. Po podatkih Registra raka RS je bilo leta 2003 odkritih 1198 novih primerov RDČD, kar je s 13,4% tretji najpogostejši rak pri moških in z 10,6% tretji najpogostejši rak pri ženskah. RDČD je drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi rakave bolezni. Leta 2003 je zaradi RDČD v Sloveniji umrlo 711 bolnikov, od teh 155 pred 65. letom življenja. Podatki potrjujejo, da je več kot 80 % bolnikov z rakom debelega črevesa in 70% bolnikov z rakom danke odkritih, ko se je rak že razširil iz črevesne stene v bezgavke (regionalni stadij), ali pa so bili prisotni že zasevki (metastaze). Relativno 5-letno preživetje zbolelih za RDČD v obdobju 1995 - 1999 je bilo po podatkih raziskave EUROCARE 4 v Sloveniji 44,2%, kar je bilo za 9,3% pod evropskim povprečjem. Relativno 5-letno preživetje zbolelih za RDČD v obdobju 2000-2002 je bilo v Sloveniji 50,5% kar je bilo za 5,7% pod evropskim povprečjem. Zaskrbljujoče odstotke je v zadnjih letih izboljšal državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki - program SVIT. Namenjen je  ženskam in moškim v starosti od 50 do dopolnjenih 69 let in je za udeležence brezplačen. V program so posamezniki iz ciljne populacije vključeni vsaki dve leti. Za postopek presejanja se uporablja imunokemični test na prikrito krvavitev v blatu, ki na hiter in enostaven način omogoči odkriti tiste posameznike, pri katerih obstaja verjetnost, da so zboleli za RDČD. Posamezniki s pozitivnim testom na prikrito krvavitev v blatu so napoteni na kolonoskopijo, preiskavo črevesa z optičnim instrumentom, ki s pomočjo patološkega izvida omogoča dokončno diagnozo, ali ima posameznik raka ali ne. V preteklem letu je bil poleg razširitve programa meseca junija pomembna prelomnica tudi nastanek novega dokumenta Smernice Programa Svit. ki  so izšle ob koncu leta. Jožica Maučec Zakotnik, vodja Programa Svit, je ob tem povedala: »V Programu Svit se ves čas trudimo za doseganje visokih standardov kakovosti, zato smo v lanskem letu skupaj z zunanjimi strokovnjaki izdali Smernice Programa Svit - Slovenske smernice zagotavljanja kakovosti presejanja raka debelega črevesa in danke, ki je prvi tovrsten dokument v slovenskem prostoru.« Dokument predstavlja kakovostna strokovna izhodišča za nadaljnje izvajanje Programa Svit in ohranjanje visoke ravni kakovosti tudi v prihodnje.  Program bi radi približali čim širšemu krogu ljudi, tudi tistih, ki se pri sodelovanju v programu soočajo z različnim ovirami. V ta namen smo razvili različna orodja za slepe in slabovidne, gluhe in naglušne, gradiva v tujih jezikih ter vzpostavili spletne strani v madžarski, italijanski in angleški različici«, je povedala Jožica Maučec Zakotnik in dodala: »Vsa gradiva so že od vsega začetka uporabnikom na voljo v italijanskem in madžarskem jeziku, v veselja pa mi je, da so odslej vsa gradiva uporabnikom na voljo tudi v angleškem, hrvaškem in albanskem jeziku.« Gradiva lahko ljudje dobijo tako, da pokličejo v klicni center Programa Svit, pišejo na elektronski naslov info@program-svit.si, ali obiščejo spletno stran www.program-svit.si.Zato se ne ustrašite, ko prejmete domov ovojnico Svit, najprej preberite navodilo, naredite kakor piše v navodilih, oddajte vaš vzorec in počakajte, da prejmete odgovor. V slučaju, da bo odgovor pozitiven naj Vas nikakor ne zajame panika, ampak se držite navodil, kajti drugi del pregleda bo odkril vaše težave in jih mogoče že tudi odpravil.  Zaradi pravočasne odstranitve polipov v debelem črevesu in danki  po zaslugi programa SVIT je vsako leto v Sloveniji vsaj 300 obolelih za rakom manj in med njimi ste lahko tudi vi.

 

 

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!
Digitalni marketing v Slovenij