Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 22.10.2017

oblačno
Ponoči in v jutranjih urah se bo postopno povsod pooblačilo. Zjutraj bodo na zahodu že možne rahle padavine, drugod bo še suho. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 11, na obali do 15 stopinj C.
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 13°C
torek, 24.10.2017
5°C | 16°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
4°C | 19°C
Opozorila
Sobota, 21.10.2017 ob 16h
V nedeljo popoldne bo na Primorskem zapihala zmerna do močna burja, ki bo do ponedeljka zjutraj oslabela. Na izpostavljenih mestih bodo najmočnejši sunki vetra dosegali hitrost od 100 do 120 km/h.
10°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Slovesnost in sveta maša za padle v vojnah


DRUŠTVA, VERSKE

| |
15.11.2012      20:40
A A

Slovesnost in sveta maša za padle v vojnah


Med tem, ko so drugi v jutranjih urah odhajali iz različnih Martinovanj, ko so praznovali god sv Martina zavetnika vojakov, sodarjev, vinogradnikov, pastirjev, gostilničarjev in gosi, predvsem tistega dela, ki se tiče vinske trte in pridelkov iz nje, so v cerkvi sv. Jožefa na Poljanah v Ljubljani v Marijini kapeli prepevali domoljubne pesmi člani Moškega pevskega zbora Janko Kersnik iz Lukovice skupaj z solistkama Marto Zabret in Urško Pavli ob spominski slovesnosti za padle v vojnah.


Deli:
Tokrat so slovesnost pripravili veleposlanik Češke republike  ekscelenca g. Petr Voznica, veleposlanik Indije   ekscelenca g.. Jayakar Jerome in  veleposlanik Srbije Aleksander  Radovanović skupaj z duhovnikom Tomažem Mikužem, ter  vojaškim vikariatom  Ministrstva za obrambo. Prisotni so bili tudi mnogi drugi  veleposlaniki, predstavniki Ministrstva za obrambo in angleško govoreči verniki.  Pred spominsko mašo, ki jo je tokrat daroval  nadškof metropolit msgr. dr. Anton Stres ob somaševanju nuncija   ekscelenca msgr. dr. Juliusz Janusz , provincialom jezuitov  p. Milanom Bizantom, vojaškim vikarjem  msgr. dr. Jožetom  Plutom in p. Tomažem Mikužem   so se prav vsi govorniki zavedali, da je prav, da se  spominjamo vseh  tistih, ki so dali življenje za svojo domovino v  vseh nesmiselnih vojnah. Zbrane je pred slovesno sveto mašo  skupaj z visokimi gosti  nagovorili minister za obrambo Aleš Hojs,  apostolski nuncij  v Republiki Sloveniji msgr. dr. Juliusz Janusz, predstavnik Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji Nevzet Porić in predstavnik Evangeličanske cerkve Aleksander Erniša v angleščini in tudi minister za obrambo Aleš Hojs  je v svojem nagovoru, ko se je  poklonil žrtvam vseh vojn,  med drugim poudaril, da smo Slovenci v preteklem stoletju doživeli tri vojne – dve svetovni in vojno za samostojno Slovenijo. Nadškof msgr dr. Anton Stres je svoj tokratni nagovor med sveto mašo zbranim spregovoril v slovenščini, a so vsi dobili prevod  v angleščini za lažje spremljanje. Tako je omenil, da se danes spominjamo vseh, ki so padli, kajti izgubljena življenja so kot dragulji, med nami pa mora prevladovati sobivanje in sožitje, kajti le skupaj zmoremo graditi mir, kulturo medsebojnih odnosov. Zato naj padli počivajo v miru, živi pa naj spoštujejo življenje na današnji dan , ko se je končala I. svetovna vojna, katerih grozot smo  bili deležni tudi Slovenci.  Tukaj smo se zbrali, ker verujemo v moč ljubezni, človeške vesti, ter Božje ljubezni  in s to sveto mašo, ki je naš mali dar, ki ga dajemo Bogu, tako kakor uboga vdova v današnjem evangeliju, ki je dala od svojega uboštva, a majhen dar pomeni Jezusu veliko več kot vse drugo bogastvo. Stisk rok v pozdrav miru  premaga mnoge ovire in tako je bilo tudi tokrat. Slovesnosti in svete maše so se udeležili številni veleposlaniki in diplomatski predstavniki v Republiki Sloveniji, med njimi tudi  ameriški, brazilski, slovaški, ter Peter Stavanja  državni sekretar  na  MORS. Kulturni program  in petje med sveto mašo je  tokrat oblikoval moški pevski zbor Janko Kersnik iz Lukovice pod vodstvom zborovodje Igorja Velepiča in ob pomoči solistk Marte Zabret in Urške Pavli.  Prijetno nedeljsko dopoldne smo zaključili v sproščenem pogovoru in povabilu zboru za gostovanje z strani mnogih, ki so prisluhnili ubranemu petju zbora in solistk pri tokratni slovesnosti in sveti maši.


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2017
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo