Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 23.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji bo občasno še možen rahel dež. Dopoldne se bo v zahodni Sloveniji delno zjasnilo. Predvsem v Prekmurju in deloma na Štajerskem in Koroškem ter na Gorenjskem vzdolž Karavank in Kamniških Alp bo pihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 9 do 13, na Primorskem do okoli 17 stopinj C.
7°C | 14°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
3°C | 15°C
četrtek, 26.10.2017
3°C | 20°C
petek, 27.10.2017
6°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 23.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Romanje v Istro


VERSKE

| |
20.03.2016      20:49
A A

Romanje v IstroDeli:

V soboto pred tiho nedeljo smo se skupaj z duhovnim pomočnikom in župnijskim upraviteljem župnije Zlato Polje Ivanom Povšnarjem odpravili na romanje. Pot nas je vodila v Istro, o kateri smo ob pomoči vodičev Gaje plus izvedeli veliko novega. Ne samo, da je hrvaška, italijanska in naša ,ampak je tudi bela, siva in rdeča. Med spoznavanjem njenih značilnosti in posebnosti  smo se pripeljali do Poreča, kjer je najbolj znana Evfrazijeva bazilika. Bazilika je sicer stolna cerkev Marijinega vnebovzetja in  je kot taka čudovit spomenik zgodnje bizantinske umetnosti. Krasijo jo stari mozaiki, najstarejši celo iz 5. stoletja in ima še ločeno krstilnico od cerkvenega dela. V  baziliki so 12. decembra svečano odprli tudi sveta vrata, skozi katera smo vstopili k sveti maši, ki jo je tokrat daroval Ivan Povšnar ob somaševanju Janeza Bernota in Jožeta Drolca. Če nam je v prvem delu spregovoril o izrednem letu usmiljenja, smo v drugem delu nagovora prisluhnili o odpuščanju in povezanosti svetišč, ki jih bomo še obiskali z njim. Po maši smo si ogledali mestne znamenitosti in imeli še čas za kavico ob obali nato pa krenili proti Rovinju. Po ogledu starega mestnega jedra s cerkvijo sv. Evfemije smo se odpeljali še do samostana v kraju Sveti Petar u Šumi, ki so ga zgradili benediktinci že v 13. stoletju. Sredi 15. stoletja so ga prevzeli pavlinci. Ti so samostan preurejali vse do leta 1782, ko so ga morali zapustiti. Sedaj je samostan z maloštevilnimi brati zopet zaživel. O zgodovini in samemu utripu župnije in samostana nam je spregovoril Josip Evzebie Kneževič. Poleg cerkve v kateri se sliši tudi slovenska cerkvena pesem, saj so imeli pred mnogimi leti slovenskega župnika, smo si ogledali še samostan. Nato pa smo se napotili  v bližino Žminja in se ustavili v pravi istrski konobi, kjer nas je čakalo kosilo in po njem pot domov.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo