Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Zjutraj in dopoldne se bo po nižinah in ob morju zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
7°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 21°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 7h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Verske

Blagoslov konj na praznik prvega mučenca ......


DRUŠTVA, VERSKE

| |
03.01.2015      22:36
A A

Blagoslov konj na praznik prvega mučenca svetega Štefana


Sveti Štefan je zavetnik konj, konjarjev in kočijažev, zidarjev, krojačev, kamnosekov, tkalcev, tesarjev, sodarjev, kletarjev; priprošnjik proti glavobolu, bolečinam zaradi želodčnih in ledvičnih kamnov; zbadanju in obsedenosti; za srečno zadnjo uro.


Deli:

Zaradi tega je sveti Štefan  priljubljen ljudski svetnik in  ob njegovem godu so se  razvili številni domači običaji. Cerkev na ta dan blagoslavlja sol, vodo in konje. Ponekod imajo darovanje s kipci konjev okrog oltarja za blagoslov pri živini. Blagoslov konj na Štefanovo pri nas pripravi konjerejsko društvo Lukovica v sodelovanju z domačim župnikom. V cerkvi svetega Vida v Šentvidu pri Lukovici in pred njo je tako na Štefanovo potekal blagoslov soli in konj. Če je o pomenu prvega mučenca spregovoril duhovni pomočnik Ivan Povšnar med sveto mašo je domači župnik Andrej Svete spregovoril o pomenu blagoslova soli in živine.  Blagoslovljeno sol lahko potresejo po polju in hkrati kropijo z blagoslovljeno vodo, “da suho vreme ne bi škodovalo”, lahko  jo  dodajo živini in primešajo kuhinjski soli. Svetoštefanjska sol je nekdaj morala biti pri roki vse leto. Ko se je skotil teliček, so ga posolili s to soljo - da bi čim lepše rasel. Ko se je bližala nevihta, so s pomočjo svetoštefanjske soli odganjali nevihtne oblake. Varovala je tudi pred okužbo in vsemi boleznimi. In če so naši predniki vedeli, kaj je dobro postoriti, zakaj bi to ne veljalo še sedaj. Vsega tega se še kako zavedajo konjeniki, ki so na svojih konjičkih prijezdili k blagoslovu. Pred cerkvijo je sledil najprej obred nato pa še posamezni blagoslov konj, ki so se nato podali na krajšo pot po okolici. Vsak izmed udeležencev je za spomin prejel tudi blagoslovljeno sol , da jo bo lahko uporabil v času hude ure kakor so jo uporabljali naši predniki. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo