Razvojni center Srca Slovenije je 19. februarja 2025, v sodelovanju s Skupino ETRI, organiziral 4. srečanje deležnikov projekta MICROFUTURE. Projekt se osredotoča na mikrofinančne storitve in podporo, namenjeno predvsem ranljivim ciljnim skupinam in socialnim podjetjem, ki potrebujejo dodatno pomoč pri začetnem razvoju ali nadaljnji širitvi. Na srečanju smo predstavili več evropskih dobrih praks in razpravljali o možnostih njihovega prenosa v slovensko okolje. Del srečanja smo namenili tudi načrtovanju študijskega obiska tujih partnerjev v Sloveniji, ki bo potekal 21. in 22. maja 2025, ter oblikovanju okvirne vsebine za nov projekt Lokalne akcijske skupine (LAS) Srce Slovenije. Poleg treh predstavnikov Razvojnega centra Srca Slovenije in LAS Srce Slovenije, so se srečanja udeležili še predstavniki Zadruge Kikštarter, Ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport, Biotehniške fakultete, Tehnološkega parka Ljubljana ter več članov Skupine ETRI.
Srečanje se je na odvilo na lokaciji »Pokušine pod strehco« v Ljubljani, ki deluje že 12 let, Zavod pa vodi Lenka Puh, socialna podjetnica in inovatorka. Zagotavljajo tople obroke za socialno šibke, zmanjšujejo presežke hrane, spodbujajo medgeneracijsko sodelovanje ter projektno sodelovanje s sorodnimi organizacijami trajnostnega in krožnega razmišljanja. V sodelovanju z Biotehniško fakulteto delijo obroke starejšim, uporabljajo pa donirano hrano iz Lidla. “Pokušina pod strehco” je del Skupine ETRI, ki združuje sedem pravnih oseb, v katerih je zaposlenih 70 ljudi. Od vseh zaposlenih je 75 odstotkov težje zaposljivih iz ranljivih skupin.
Anita Molka je predstavila projekt ter 10 izbranih dobrih praks iz Francije, Romunije, Švedske in Italije. Skupina ETRI izpostavila zanimanje za dobro prakso “CIGALES klubi”, ki želijo svoje prihranke uporabiti tako, da finančno podprejo lokalna socialna podjetja ali projekte. Udeležencem je zanimiva tudi dobra praksa Mikrofonden iz Švedske, ki združuje dve organizaciji, in sicer Mikrofonden Sverige, ki od leta 2010 s kreditnimi jamstvi podpira švedska socialna podjetja, in Coompanion, ki nudi svetovanje in podporo pri finančnem upravljanju in poslovnem načrtovanju. Na področju lokalne hrane sta zanimivi socialna restavracija in catering ASSOC Baia Mare in Kmetija priložnosti – od semena do krožnika. Prva deluje od leta 2010, zaposluje 27 oseb (od tega 16 iz ranljivih skupin – osebe s posebnimi potrebami, samohranilke, brezposelni) in je nacionalni primer socialnega vključevanja, saj ustvarja delovna mesta, prilagojena osebam s posebnimi potrebami in spodbuja socialno integracijo. Kmetija priložnosti pa nudi podporo ranljivim skupinam pri zaposlovanju v trajnostni pridelavi hrane in je navdihujoč primer, kako lahko urbano kmetijstvo spodbuja socialno vključenost in trajnost. Več informacij o dobrih praksah je dostopno TUKAJ.
Nika Škrjanec iz Zadruge Kikštarter iz Kamnika je izpostavila pomembnost podpore bodočim socialnim podjetjem. Pomoč nudijo bodočim in obstoječim podjetnikom, niso pa še usmerjeni v spodbujanje socialnih podjetij. Poleg tega že zagotavljajo posojila, na katera se mladi obračajo, vendar opaža, da pogosto nimajo dovolj znanja, kar nakazuje, da je sistemska podpora ključnega pomena za njihov uspeh in razvoj.
Petra Kovačec iz Sektorja za socialno ekonomijo Ministrstva za gospodarstvo turizem in šport je izpostavila, da so objavili Razpis za oblikovanje zagovorniške organizacije na področju socialne ekonomije, ki je sedaj že zaključen. Zagovorniška organizacija, ki jo bo sestavljal konzorcij, bo ključna pri promociji socialnega podjetništva, razvoju informativnih in izobraževalnih sistemov ter zagotavljanju podpornih storitev socialnim podjetjem. Cilj je doseči čim več ljudi, rezultate pa pričakujejo konec marca 2025.
David Rakar iz Tehnološkega parka Ljubljana je izpostavil pomen povezovanja mladih podjetnikov z dobrimi praksami iz drugih držav. Priporoča, da bi mladi imeli priložnost obiskati uspešne podjetniške zgodbe, se učiti iz njihovih izkušenj in se tako vrnili kot bolj pripravljeni in uspešni podjetniki, kar je mogoče tudi skozi programe, kot je Erasmus za mlade podjetnike.
Mitja Bratun je predstavil razpis lokalne akcijske skupine LAS Srce Slovenije, ki naslavlja ranljive ciljne skupine in prispeva k doseganju ciljev in ukrepov Strategije lokalnega razvoja, okoljski trajnosti, socialni vzdržnosti, enakopravni vključenosti različnih partnerjev, inovativnosti, itd. Upravičenci s statusom socialnega podjetja pridobijo dve dodatni točki, stopnja javne podpore posameznega projekta pa znaša 80 % upravičenih stroškov projekta.
V Srcu Slovenije želimo spodbuditi nove projekte, ki se bodo prijavili na LAS razpis in zagotavljajo podporo ranljivim ciljnim skupinam (mladim, ženskam, brezposelnim, invalidom ali starejšim), spodbujajo zeleno podjetništvo ter prispevajo k zmanjšanju negativnih okoljskih vplivov in ustvarjanju novih delovnih mest. Na srečanju smo izpostavili organizacijo delavnic in treningov za spodbujanje socialnega podjetništva, ozaveščanje o mikrofinanciranju, spodbujanje finančne pismenosti ter projekte na temo lokalne hrane, ki bi vključevali ranljive ciljne skupine.
Srečanje je ponudilo dragocene vpoglede in priložnosti za širitev uspešnih iniciativ po Sloveniji.
Projekt podpirajo Občine Litija, Šmartno pri Litiji, Kamnik in Lukovica.
Več informacij o projektu: https://srce-slovenije.si/predmet/microfuture/