Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Danes bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Sredi dneva in popoldne bo ponekod pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Kultura je v vsakem izmed nas


KULTURA, OBČINSKE

| |
08.02.2015      8:10
A A

Kultura je v vsakem izmed nas


V četrtek, 5. februarja 2015 smo ob 19. uri v Kulturnem domu Janka Kersnika v Lukovici obeležili slovenski kulturni praznik. Letošnjemu Prešernovem dnevu smo se poklonili v duhu medgeneracijskega sodelovanja, saj je proslava temeljila na sožitju in solidarnosti emd mladimi in starejšimi. V prvem delu programa so tako nastopili mladi, prav tako pa smo prisluhnili tudi slavnostni govornici Alenki Žumbar Klopčič, občanom bolj poznana kot pobudnica in vodja Srečne hiše, ki je svoje mesto pred nekaj meseci dobila v naši občini.


Proslava občine Lukovica ob slovenskem kulturnem prazniku
Proslava občine Lukovica ob slovenskem kulturnem prazniku
Deli:

"Kultura je zame zelo širok pojem, zaradi tega ker je kultura pravzaprav v vsakem izmed nas," je dejala slavnostna govornica Alenka Žumbar Klopčič. "Govorim namreč o takšni kulturi, ki ni razumljena  kot neka dejavnost v smislu umetniškega ustvarjanja, ampak o kulturi na splošno. Kultura se kaže v tem, kakšni smo do našega sočloveka in do okolja. Ali nas skrbi in nam je mar za tiste, ki so jim razmere manj dane in jim je manj lepo v življenju, ali smo pripravljeni mi kot posamezniki in lokalna skupnost, kaj narediti zanje?" se je spraševala Žumbar Klopčičeva. Sama je v dveh mesecih od ustanovitve Srečne hiše ugotovila, da je še kako veliko klture v ljudeh, saj prihajajo k njim takšni, za katere si sploh niso mislili, da bodo prišli in podprli njihove aktivnosti. ki so usmerjene v pomoč socialno ogroženim, otrokom v rejniških družinah, spet drugi so pripravljeni pomagati pri učni pomoči in delitvi znanj z mlajšimi, kot tretji pa prihajajo prejemniki tega, ki so zelo hvaležni in se tako ustvarjajo kulturne vezi med ljudmi. "Ko sem prišla v občino, natančneje v Krašnjo, krej z možem živiva, si nisem mislila, da se dogaja tako veliko stvari. Ne morem verjeti, da je takšna ljubka vasica, za katero bi človek na prvi pogled rekel, da vse samo spi, tako zelo aktivna na podorčju kulture kot tudi športa. Kaže se resnično močan kulturni duh, ki je neopisljiva energija za ustvarjanje," razlaga.

Prireditev je z Zdravljico otvotil Godalni orkester Glasbene šole Domžale, ki smo jih tekom večela slišali igrati še pod vodstvom dirigentke Anastazije Juvan. V nadaljevanju je za kulturni program poskrbelo Društva Lipa - Univerza za tretje življenjsko obdobje Domžale, ki ga je predstavila njihova predsednica Metka Zupanek. Kasneje smo prisluhnili tudi pevski točki in recitacijam članov društva, kitarskem ansamblu, skupini citrark Strumce ter ljudskim pevcem Janeza Cerarja Domžale.

Župan Matej Kotnik pravi: "Zdi se mi, da smo vedno bolj kulturno razviti, vendar pa nam kultura mogoče še manjka na kakšen področju v smislu kulture obnašanja, vedenja in civilizacije. Mislim, da se je že kar vnesla naša praksa, da nas ob slovenskem kulturnem prazniku nagovori nekdo, ki je povezan tako ali drufače s kulturo. Imeli smo direktorico knjžnice, vodjo glasbene skupine, letos pa smo imeli pisateljico, urednico in žensko, ki se ukvarja s kulturo, kar se mi zdi res super, da nas takšna oseba nagovori ob tem prazniku. Všeč mi je, da je vedno drugačen program in da se nekdo predstavi. želel bi si tudi, da bi imeli enkrat tudi kulturni praznik v znamenju 'sosedov' iz sosednjih občin, ki bi se nam predstavili. Predstavljam si tako, da bi se naši občini predstavili njihovi kulturniki, zato zelo podpiram, da smo letos tako spoznali Društvo Lipa - Univerza za tretje življenjsko obdobje, ki kulturo dojemajo na povsem drugačen način kot mladina, ki pa je prispevala s svojim programom k celotni sliki."  

Čeprav nekateri ljudje tega ne opazijo, pa je v nas vendarle kultura, ki jo moramo ohranjati oziroma obuditi in vzgajati. "Še posebno tisto, da se ne obrnemo stran, ko vidimo nekoga, ki potrebuje našo pomoč," strnjuje svoje misli ob slovenskem kulturnem prazniku Alenka Žumbar Klopčič.
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Lukovica!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo Rokovnjač
Številka: 07
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo